Gündem - Ağustos 20, 2021 11:10 am A A

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Dallarca köyü Erdoğmuş mezrasındaki depremzedeleri ziyaret etti.

 

Milletvekili Tutdere, 24 Ocak 2020’de Elâzığ depreminde evi zarar gören ve yıkılan 12 kişilik Erdoğmuş ailesine de ziyaret etti. Tutdere, Aradan iki buçuk yıl geçmesine rağmen evleri hala yapılmayan ve kendi çabalarıyla konteynerden yaptıkları evde yaşam mücadelesi veren Erdoğmuş ailesinin dramına tanıklık etti.

 

“GEÇİM KAYNAĞIMIZI ELİMİZDEN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

 

Adıyaman Gerger ilçesinin Erdoğmuş Mezrası’nda yaşayan Zeki Erdoğmuş'un evi hakkında 24 Ocak 2020'de meydana gelen Elâzığ depreminde zarar görünce yıkım kararı alındı fakat yıkım sonrasında evleri tekrar inşa edilmedi. Erdoğmuş, “Biz olayı kaymakama bildirdik. AFAD ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkililer geldi. ‘Sizin evinizi Gerger’e, toplu alana taşıyacağız’ dediler. Biz Gerger’i kabul etmedik. Çünkü biz burada hayvancılıkla uğraşıyoruz. Tarım arazilerimiz de burada. Bizim geçim yerimiz burası. Hayvancılık da yapamayınca ne yapacağız orada” ifadelerini kullandı.

 

İKİ KONTEYNERİ BİRLEŞTİRİP KENDİLERİNE YAŞAM ALANI OLUŞTURDULAR

 

AFAD tarafından kendilerine verilen iki konteyneri birleştirerek üzerine çatı yaptığını, konteynerin kenarlarına da duvar örerek kendilerine yaşam alanı meydana getirdiklerini ifade eden Erdoğmuş, “İki konteynerde 12 kişi kalmak zorundayız. Yer sıkıntısı nedeniyle üç çocuğumu da İstanbul’a göndermek zorunda kaldım. Yer dar diye İstanbul’da ev kiraladım. Orada iş buldum kendilerine. Çalışacaklar, okula gidecekler. Okul başlayınca mecbur gelecekler” dedi.

 

ADIYAMANLI DEPREMZEDELER YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

 

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “Elâzığ Sivrice depreminin üzerinden yıllar geçti ancak Adıyaman Gerger ilçesindeki deprem mağdurları hala konteynerde yaşıyor. Şu anda da vatandaşlarımız yaşayabilmek için kendi çözümünü kendisi üretmiş. İki konteyneri birleştirmiş ve üstüne çatı yaparak ailesinin barınması için bir mekân oluşturmuş. Gerger’de vatandaş sahipsiz bırakıldı. AFAD’a ve ilgili bakanlığa çağrı yapıyoruz. 2021 yılının da sonuna geldik. Artık bu mağduriyeti giderin. Yer yokluğu nedeniyle bir baba evlatlarını İstanbul’a göndermek zorunda kalmış. Şimdi okullar başlayacak çocuklar tekrar gelecek. Hangi odada ders çalışacak hangi yerde yatacaklar." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 11:10 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER