10° Parçalı bulutlu

16 Ağustos’ta Aile Hekiminiz Eylemde Olacak !

Aile Hekimleri, 1 Temmuz’da yayınlanan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğini protesto etmek amacıyla 16 Ağustos günü yurt genelinde (afet bölgeleri hariç) iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Bir çok sağlık meslek örgütü tarafından desteklenen eylem hakkında Aile Hekimleri Federasyonu, (AHEF)  “Geniş katılımlı bir eylem gerçekleştireceğiz” dedi. Yönerge değişikliğinin Aile hekimleri açısından bir kazanım olmadığının altını çizen […]
Sağlık - Ağustos 15, 2021 5:15 pm A A
Aile Hekimleri, 1 Temmuz’da yayınlanan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliğini protesto etmek amacıyla 16 Ağustos günü yurt genelinde (afet bölgeleri hariç) iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Bir çok sağlık meslek örgütü tarafından desteklenen eylem hakkında Aile Hekimleri Federasyonu, (AHEF)  “Geniş katılımlı bir eylem gerçekleştireceğiz” dedi.
Yönerge değişikliğinin Aile hekimleri açısından bir kazanım olmadığının altını çizen AHEF yetkilileri, “1 temmuz öncesi yaptığımız bütün işleri hala yaptığımız halde ekmegimizden kesilecek %10 dan vazgeçilmesi stratejik eylem planımızda bir değişiklik yaratmayacaktır.  Haksızlığa ve adaletsizliğe karşı mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.
Ceza yönetmeliği ile uygulamaya başlanan ; tek kişide toplanan fesih yetkisi, Entegre ve Cezaevinde çalışanların sorunları, gelir kayıpları, sosyoekonomik gelişmişlik katsayı düzenlemesi ile oluşan kayıplar, basına demeç ve röportaj verme kısıtlaması , fesih tehdidi,  katlanır cezalar, saldırgan hastaya karşı kendimizi korumamızın bile suç olması koşulları devam ediyor. Baskı ve dayatma içeren yönetmelik halen yürürlükte. Son on yılda %60 gelir erimesi ve  hak kayıpları varken, tek kuruş ödenmeyen  şartsız ek ödeme beklerken, vekaletsiz izin hakkımız hala yokken, kopyala yapıştır yöntemler ile ülkemiz koşullarında uygulanması mümkün olmayan kronik hastalık takip ve izlemler devam ediyor. Öncelikle bugün sadece tamamına yakın aile hekimliği çalışanlarından haksızca alınan hak edişlerimizin iadesi için, yapılmış bir yanlıştan dönülmüştür” şeklinde konuştu.
Bakanımızı Görüşmeye ve Sahanın Sorunlarını Dinlemeye Davet Ediyoruz
AHEF’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Söz konusu yanlıştan dönmeyi diyaloga açılan yol olarak kabul ediyoruz. Her zaman diyaloga açık olduğumuzu yineliyoruz. Gelin yanlışlardan geri dönelim önerimiz ile hep birlikte, ortak akılla ülkemizin sağlığının temelini atacak uygulamaları istişare etmeye hazırız. Mevcut hali ile halen yürürlükte olan, 1 Temmuz 2021 tarihinde çıkarılan “ödeme sözleşme yönetmeliğinin” iptal edilmesi durumunda eylem planımızı gözden geçireceğiz. Stratejik Eylem planımızın bir parçası olan 16 Ağustos pazartesi iş bırakma eylemimiz Ülke genelinde (genel hayata etkili afet bölgeleri hariç) geniş katılımla gerçekleşecektir. Devamında yapılacak görüşmelerde olumlu sonuç alınır ve Yönetmelik geri çekilirse eylem takvimimizi gözden geçireceğiz.
Sayın Bakanımızı görüşmeye ve sahanın sorunlarını dinlemeye davet ediyoruz.
Birlikte güçlüyüz ve ceza yönetmeliği geri çekilene kadar mücadeleye devam diyoruz”
İzmir SES Sendikası ise konuyla ilgili şu açıklamayı yayınladı, “Pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri olan Aile Sağlığı Merkezlerinde sorunlar katlanarak devam etmektedir. 1 Temmuz’da yeni bir hukuksuzluk örneği olan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme yönetmeliği ile karşı karşıya kaldık. Ceza Sözleşmesi adı altında Toplum sağlığını hiçe sayan, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarını susturan, Gelir kaybına neden olan, İş güvencesini tehlikeye sokan, İş yükünü ölçüsüz arttıran yasal düzenlemeye karşı 16 Ağustos 2021 Pazartesi günü İŞ BIRAKIYORUZ. 16 Ağustos 2021 Pazartesi günü Saat 11.00’de Konak Eski Sümerbank önünde kitlesel basın açıklaması yaparak taleplerimizi kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm basın emekçilerini basın açıklamamızı izlemeye davet eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)
Bu haber 301 kez okundu.
Sağlık - 5:15 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.