16° Parçalı bulutlu

2021 Yılında Milyonlarca Veri İhlali Gerçekleşti!

Siber saldırılar ve veri ihlalleri ile geçen 2021 yılı küresel çapta milyonlarca insanı etkiledi.
Gündem - Ocak 12, 2022 9:00 am A A

Siber saldırılar ve veri ihlalleri ile geçen 2021 yılı küresel çapta milyonlarca insanı etkiledi. Kimlik avı saldırılarının yanı sıra fidye yazılımlarının ve kripto para hırsızlığının önemli ölçüde artması, kritik sorunları da beraberinde getirdi. Veri ihlallerinin bir önceki yıl ile kıyaslandığında 17 oranında arttığını aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, 2021 yılında en çok konuşulan ve öne çıkan veri ihlallerini paylaşıyor.

 

Veri sızıntıları ve siber güvenlik ihlalleriyle kendinden söz ettiren 2021 yılı geride kaldı. Kişisel bilgilerden kripto paralara ve hastanelere kadar uzanan saldırılarıyla tüm güvenlik açıklarından yararlanmayı başaran hackerler bu yıla damgasını vurdu. Kişisel ve hassas bilgileri korumanın son derece önemli olduğu günümüz dijital çağında artan veri hırsızlığı endişe ve korku yaratıyor. Veri ihlallerinin 2021 yılında 17 arttığını ve her birinin ortalama maliyetinin 4 milyon doların üzerinde olduğunu aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, 12 ay boyunca gündemden düşmeyen veri ihlallerini özetliyor.

 

2021 Yılında Bilgisayar Korsanları Kişisel Verileri ve Kripto Paraları Yakın Merceğine Aldı!

 

Teknolojik yeniliklerin her geçen gün büyük bir ivme kazanarak gelişmesiyle siber tehditler, ciddi boyutlara ulaşıyor. 2021 yılında siber saldırganlar kişi, kurum veya sektör fark etmeksizin her alanda saldırı düzenleyerek büyük endişe yarattı. Sosyal medya platformları, perakende, sağlık ve kripto para dahil olmak üzere birçok sektördeki siber saldırının geçtiğimiz yılın gündemini oldukça meşgul ettiğini aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, 2021’in en çok ses getiren veri ihlallerini özetleyerek ay ay sıralıyor.

 

Ocak

 

2021 yılının ilk ayında bu 12 ayın en zarar veren siber güvenlik olaylarından biri gerçekleşti.  Çin devleti tarafından desteklenen Hafnium saldırganları, Microsoft Exchange Server’da yer alan bir dizi güvenlik açığını kullanarak siber saldırılar düzenledi. Daha önce bir benzeri ile karşılaşılmayan bu saldırı ile hackerler, 30.000’den fazla kuruluşun e-posta sunucusuna sızdı.

 

Şubat

 

Şubat ayında havacılık sektöründe de veri ihlallerinin gerçekleşmesi siber saldırıların ciddiyetini gözler önüne serdi. Dünya çapında havacılık hizmetleri ve BT tedarikçisi olan SITA, bir siber saldırı mağduru olduğunu paylaşarak milyonlarca yolcunun kredi kartı, pasaport, iletişim ve kimlik bilgilerini içeren kişisel verilerinin tehlikeye girdiğini duyurdu.

 

Mart

 

Amerikan sigorta şirketi olan CNA Financial, Mart ayında bilgisayar korsanları tarafından fidye yazılım saldırısına uğradı. Kullanıcı verilerini çaldıran ve kurumsal bilgilerine erişemeyen CNA Financial hem sistemlerini hem de müşteri verilerini kurtarmak için hackerlere 40 milyon dolar fidye ödedi.

 

Nisan

 

550 milyondan fazla Facebook kullanıcısına ait bir veri dökümünün yayınlanması Nisan ayına damgasını vurdu. 106 farklı ülkeden Facebook kullanıcıların isimleri, telefon numaraları, doğum tarihleri ve e-posta adresleri dahil olmak üzere kişisel verilerinin ücretsiz olarak online ortamda yayınlanması tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

 

Mayıs

 

Mayıs ayında Colonial Pipeline’a düzenlenen Darkside fidye yazılım saldırısı, bir siber saldırının fiziksel dünyayı nasıl etkileyebileceğine dair en önemli örneklerinden biri oldu. ABD’nin büyük bir bölümüne yakıt sağlayan petrol boru hattını yöneten şirket, uğradığı saldırı sonrası bir süre hizmet veremedi. Yakıt dağıtım kesintisine ve panik satın alımına yol açan saldırı sonrası Colonial Pipeline, hackerlere fidye ödese de oldukça hasar gördü.

 

Haziran

 

2021 yılında siber suçlara her gün bir yenisi eklenirken Haziran ayında otomotiv sektörü veri ihlallerinden nasibini aldı. Volkswagen’in lüks markası Audi, çoğunluğu ABD’de bulunan 3,3 milyondan fazla müşterinin telefon numarası, e-posta adresi, ev adresi ve kimlik bilgilerini içeren bir veri ihlali ile karşı karşıya kaldı. Şirket bu veri ihlalinin sorumlusu olarak ilişkili bir bayisini işaret etti.

 

Temmuz 

 

Siber saldırılar, sağlık kuruluşları için de önde gelen risk faktörüne dönüştü. Temmuz ayında siber saldırganlar, UC San Diego Health çalışanlarının e-posta hesaplarını ele geçirerek hastaların ve çalışanların reçetelerini, tedavilerini ve sosyal güvenlik numaraları dahil olmak üzere bütün tıbbi bilgilerini çaldı.

 

Ağustos

 

Ağustos ayında T-Mobile’a yapılan siber saldırı sonucu yaklaşık 50 milyonun üzerinde müşterinin verisi çalındı. Müşterilerin isimleri, adresleri, kimlik bilgileri, sosyal güvenlik numaraları, ehliyet bilgileri ve IMEI numarasını içeren saldırının sorumluğunu 21 yaşındaki bir hacker üstlendi. Saldırgan, T-Mobile’dan 106 GB veri çaldığını iddia etti.

 

Eylül

 

2021 yılında sağlık sektörüne bir diğer darbe de Eylül ayında geldi. Hackerler bu kez Paris'in kamu hastanesi sistemi olan AP-HP’yi hedef alarak 2020'de Covid-19 testi yaptıran kişilerin kişisel bilgilerini çalmayı başardı. 1,4 milyon kişiyi etkileyen bu veri ihlali hastaların; adlarının, iletişim bilgilerinin ve test sonuçlarının yanı sıra test yapan doktorların da bilgilerini içeriyordu.

 

Ekim

 

Yıl sonuna yaklaşırken siber saldırılar sektör ayırt etmeksizin artış göstermeye devam etti. Perakende sektörüne yönelik siber saldırıların sayısı da önemli ölçüde artarken Ekim ayının ilk haftalarında Lüks perakendeci Neiman Arcus, 3,1 milyondan fazla müşterisinin kredi kartı bilgilerinin çalındığını açıkladı.

 

Kasım

 

Kripto para yatırımcıları Kasım ayında büyük bir şok yaşadı. Son zamanlarda ilgilerin odağında olan Squid Game dizisinden esinlenerek oluşturulan ‘’Squid Token’’ üzerinden dolandırıcılar büyük bir vurgun yaptı. Değeri bir gecede 2.850 dolardan 0,003028 dolara düşerek yatırımcılara milyonlarca dolar kaybettiren Fan Token, kripto dünyasında büyük bir ses getirdi.

 

Aralık

 

Yılın son ayında ise kripto para borsası BitMart’ın hacklenmesi, siber saldırganların sanal paraları hedeflediğini gösteriyor. Bitmart borsasından 150 milyon dolar çalındı ancak toplam zararlar 200 milyon doları buldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 9:00 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’ 19 Aralık Pazar günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında online olarak gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her sektörden firma için yol haritası niteliğinde harika bir buluşma oldu. Bu yıl 19 Aralık 2021 tarihinde üçüncüsünü gerçekleşen, ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi 2021’ Sosyal Uygunluk, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ödül […]
 • 02
  Aşırı Soğuklarda Hipotermi Durumu Oluşabilir !
  Aşırı soğuklar ! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta ülkemizi etkileyen yoğun kar ve soğuk havanın bu hafta da devam edeceği söylenmektedir. Kişisel olarak alınabilecek önlemlerle bu sorunları daha az hasarla atlatabiliriz. Soğuk havada donma ve hipotermi gibi risklerin yanında buzlanma dolayısıyla oluşabilecek kazalardan kendimizi korumakta çok önemlidir. Donmanın en sık rastlanan belirtisi soğuk […]
 • 03
  ABD’den Sedef Kabaş tepkisi
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ”Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri […]
 • 04
  İBB, Metro Seferlerini 02.00’ye Kadar Uzattı
  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u etkisi altını alan kar yağışıyla ilgili denetimlerini gün boyu sürdürdü.
 • 05
  Senfoni Orkestrasına Bir Ödül Daha
  Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.
 • 06
  Yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak
  Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman: “30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak” BES’teki yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman; “Sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri hiç kuşkusuz ki, yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı olacak.
 • 07
  Ülke Genelinde Olumsuz Hava Koşulları
  Ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir.
 • 08
  Cengiz Kurtoğlu’ndan şok sözler! Verdi veriştirdi
  Geçtiğimiz hafta domuz gribine yakalanan sanatçı Cengiz Kurtoğlu, iyileşir iyileşmez sahneye çıktı. Kurtoğlu, “Bizim camiada grip yok ama domuzlar çok” sözleriyle şaşırttı. İşte detaylar. “YETER Kİ YOLUMA YABAN DOMUZU ÇIKMASIN” Sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyleyen Kurtoğlu, geçirdiği hastalık üzerinden bazı meslektaşlarına da gönderme yaptı: “Domuz gribine yakalandım ama bu dağdaki yaban domuzu gribi gibiydi. […]