16° Parçalı bulutlu

48 yaşına kadar tüp bebek yapılabilir

48 yaşında hamile kalan oyuncu Seray Sever’in geçtiğimiz hafta verdiği röportajda söyledikleri dikkat çekti.
Sağlık - Nisan 6, 2022 12:13 pm A A

48 yaşında hamile kalan oyuncu Seray Sever’in geçtiğimiz hafta verdiği röportajda söyledikleri dikkat çekti. Sever, ‘Tüp bebek tedavisine bir ev parası harcadım, umutlarını yitirmesinler ama doğru yerlere gitsinler’ diyerek uyardı. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, 48 yaşında hamile kalınıp kalınmayacağı, tedavi şansı, bu işin riskleri ve yeni yöntemler hakkında bilgiler verdi… 

 

Prof. Dr. Gökalp Öner; “Tüp bebekte üst yaş sınırı 48’dir. 45 yaşından sonra başarı şansı birinci denemede yüzde 1, ikinci denemede yüzde 2, üçüncü denemede yüzde 4’dür. Öncelikle tüp bebek tedavisi öncesinde ve ilk değerlendirmemiz sonrasında yumurta sayısına göre mutlaka yumurta kalitesini arttırmaya yönelik kadına ön tedavi planlıyoruz. Yaşı geri alamasak bile kaliteyi arttırabiliriz. Özellikle 38 yaşından ileri kadın yaşında biz her hastamıza genetik tanılı tüp bebek öneririz. Genetiği normal gelen embriyo ile yaş faktörünü ortadan kaldırmış oluyoruz. Ayrıca son yıllarda gebelik şansı en yüksek ve genetik yapısı en normale yakın embriyoyu seçmede yapay zeka ile embriyo seçimi yapılabilir.”

 

Genetik tanı niçin yapılır?

Bir kadın doğduğu zaman belli bir yumurta sayısı ile doğmaktadır ve yaşı ilerledikçe hem yumurta sayısı hem de yumurtanın kalitesi azalmaktadır. Özellikle kadınlar yaşın ilerlemesi ile yumurtanın yeni bir birey oluşturabilmek için spermle döllediği zaman genetik yapısını yarıya indirme aşamasında problem yaşar ve Down sendromu başta olmak üzere sendromik gebelik şanssızlığı artar. Genetik tanılı tüp bebek ile sendromik bebek şanssızlığı ortadan kalkar ve yaş faktörü ortadan kalkar.

 

YAPAY ZEKA EN KALİTELİ EMBRİYOYU SEÇİYOR 

Yapay zeka ileri yaşta faydalı mı?

Prof. Dr. Gökalp Öner, “Evet, özellikle embriyo seçimini yapay zeka veri bankasındaki embriyolarla karşılaştırıp hem en kaliteli embriyo seçimi yapılır hem de genetik açıdan embriyo taraması yapılarak sendromik bebek şansızlığı azaltılır” diyor.

 

PRP İLERİ YAŞTA DA YUMURTA ELDE ETMEK İÇİN KULLANILIR 

PRP nedir, kimlere niçin yapılır?

PRP kadından alınan kan özel bir cihazda ayrıştırılıp içerisinde yumurtayı uyaran büyüme hormonları ve proteinleri elde edilir ve bu plazma anestezi altında yumurtalara enjekte edilir. Özellikle yumurta sayısı azalmış, erken menopozda veya tüp bebekte yumurta elde edilemeyen durumlarda uygulanır. PRP ile uykuda olan ve yumurta uyarıcı hormona cevap alınamayan yumurtalar canlanır ve hem beyinden üretilen hormona hem de dışardan verdiğimiz ilaçlara yumurtaların cevap alınması sağlanır.

 

KANSER ÖYKÜSÜ OLANA ÖNERİLMEZ

PRP kaç yaşa kadar, kaç kez uygulanır?

40 yaşından önce 2 kez uygulanabilirken 40 yaşından sonra ilk PRP’den cevap alınamazsa tekrar denenmesi önerilmez. 48 yaşa kadar PRP yapılabilirken özellikle kanser öyküsü olan kadınlarda PRP önerilmemektedir.

 

Kök hücre kimlere yapılır, nasıl yapılmalı? 

PRP ile tüp bebekte yumurta elde edilemeyen hastalarda son yıllarda deneysel olarak kemik iliğinden veya karın ön yağından elde edilen kök hücreler yumurtalara veya yumurtanın damarına enjekte edilir. Ve kök hücreler yumurtalarda uyuyan yumurtalarla kaynaşıp yeni yumurta üretimini tetikleyebilir.

 

SÜREÇ SABIR VE AZİM GEREKTİRİYOR

Peki ileri kadın yaşında kaç kez tüp bebek denenebilir?

Aslında belli bir sınır olmamakla birlikte biz hastalarımızı daha az yormak ve daha az ilaca maruz kalması için doğal tüp bebek yaparak embriyoları genetiğe gönderip havuzlama tekniğini tercih ediyoruz” diyen Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Bu şekilde hem genetiği normal embriyo elde etmiş olup gereksiz transferlerle hastaları maddi manevi yormamış oluyoruz. Bu süreç sabır ve azim gerektirmektedir. Evet, yumurta sayımız azalmış olabilir. Belki daha fazla yumurtayı tek işlemde toplayacakken, az yumurtada birkaç kez toplama işlemi yapmak durumunda kalmaktayız. Umut hep var ve biz en bilimsel ve güncel tedavi yöntemleri ile peşinden koşmaya devam edeceğiz” diyerek kadınlara pes etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 12:13 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.