13° Hafif yağmur

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den ilk açıklama

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesi sonrası ülkeye terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den ilk açıklama geldi. Afgan halkının canını ve malını korumak, kan dökülmesini önlemek için Kabil’den ayrıldığını söyleyen Gani, “Kabil’de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı. İsteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm […]
Gündem - Ağustos 15, 2021 8:40 pm A A

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesi sonrası ülkeye terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den ilk açıklama geldi.

Afgan halkının canını ve malını korumak, kan dökülmesini önlemek için Kabil’den ayrıldığını söyleyen Gani, “Kabil’de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı. İsteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm” dedi.

Facebook’tan açıklama yapan Gani şu ifadeleri kullandı:

“Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmek isteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm.

“Taliban yeni bir tarihsel sınavla karşı karşıya; ya Afganistan’ın adını ve onurunu koruyacaklar ya da başka yerlere ncelik verecekler. Pek çok insan korku içinde ve geleceğe güvenmiyor. Taliban’ın Afganistan’ın tüm halkı, milletleri, farklı sektörleri, kız kardeşleri ve kadınları nezdinde meşruiyet kazanması ve halkın kalbini kazanmasını gerekiyor. Bunu yapmak için net bir plan hazırlayın ve bunu halkla paylaşın.” 

Bu haber 242 kez okundu.
Gündem - 8:40 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.