Akarca plajı mavi bayrağını geri aldı

Hem mavi bayraklı hem de engelliler için ulaşılabilir   İzmir'de 4 yıl önce mavi bayrağını kaybeden Akarca plajı, yoğun çalışmaların ardından yeniden kazandığı bayrağı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı törenle aldı.
Gündem - Temmuz 30, 2022 1:30 pm A A

Hem mavi bayraklı hem de engelliler için ulaşılabilir
 

İzmir'de 4 yıl önce mavi bayrağını kaybeden Akarca plajı, yoğun çalışmaların ardından yeniden kazandığı bayrağı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı törenle aldı. Başkan Tunç Soyer, “Uluslararası standartlarda temiz, güvenli ve sağlıklı olduğumuzu göstermek zorundayız” dedi. Bugün aynı zamanda 6 plajda engelli rampası kullanılabilir hale geldi. 12 ilçeye de engelli yurttaşların kullanımına uygun nakil aracı hibe edildi.

Türkiye’nin ilk Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi'ni kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışmaları kapsamında kente yeni mavi bayraklı halk plajları kazandırmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında mavi bayrak ödülünü kaybeden Seferihisar’daki Akarca plajını eski kalitesine kavuşturdu. Yoğun çalışmaların ardından Akarca plajına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından periyodik olarak alınan tüm su numunelerinin uygun çıkması üzerine plaja Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından mavi bayrak ödülü yeniden verildi. Böylece İzmir’de mavi bayraklı plaj sayısı 66'ya yükseldi.

“Bizden sonrakilere pırıl pırıl denizi devretmek istiyoruz”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 4 yıl önce kaybedilen mavi bayrağın geri alınmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bir belediye başkanının en temel görevinin görev yaptığı şehrin doğasını, tarihini, kültürünü korumak olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Hele ki 8 bin 500 yıllık bir kentte bu görev çok daha net şekilde ortaya çıkar. Buradaki sahil binlerce yıldır buradaydı ve hep pırıl pırıldı. Hemen burnumuzun dibinde Teos Antik Kenti, belki de tarihin en önemli sanatçı kentlerinden biriydi ve bunların hepsiyle iç içe yaşamaya devam ediyoruz. Bizden sonra da onlar burada olacak. En asli görevimiz bizden sonraki kuşaklara, bu pırıl pırıl akvaryum gibi denizi yine aynı şekilde devretmek olacak. Bunun heyecanı ve bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Mavi bayraklı plaj sayımızı artırmak zorundayız”
Mavi bayrak almanın kriterlerine de değinen Başkan Soyer, şunları söyledi: “Aslında bir standart ölçüsü. Yani temizlik, güvenlik ve sağlık kriterlerinin tamamının yerine getirildiğinin uluslararası standartlarda teyit edilmesi anlamına geliyor. O nedenle mavi bayrak çok önemli. Dünyanın her yerinde turizm için tercih sebebi. Eğer bir sahilde, plajda, marinada mavi bayrak varsa orada tüm güvenlik, sağlık ve hijyen kriterlerinin yerine getirildiğine inanabilirsiniz. Bunu bütün dünya biliyor. O nedenle mavi bayraklı plaj sayımızı artırmak zorundayız. Uluslararası standartlarda temiz, güvenli ve sağlıklı olduğumuzu göstermek zorundayız.”

12 ilçeye engelli kullanımına uygun nakil aracı
Başkan Soyer engelli rampasıyla Akarca Plajı'nın herkes için erişilebilir, engelsiz plaj olma unvanını kazandığına da dikkat çekerek, “Selçuk Pamucak, Menderes Gümüldür, Çeşme Ilıca, Karaburun Ardıç, Dikili halk plajıyla birlikte Akarca plajı 6 engelsiz plajımızdan biri. 6 plajı da engelli kardeşlerimiz için uyumlu hale getirdik. 6 plajda engelli rampası bugün kullanılabilir hale geldi. Güzelbahçe, Ödemiş, Beydağ, Selçuk, Bayındır, Torbalı, Menemen, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Çeşme ve Karaburun’a da engelsiz hizmet aracı hibe ettik. Bu araçlara 8 milyonluk yatırım yaptık. İstiyoruz ki engelli kardeşlerimiz bu olağanüstü güzel şehrin tadını kolaylıkla çıkarabilsinler. Bu şehrin imkanlarından faydalanabilsinler. Güzel günleri hep birlikte kuracağız. Bu güzel coğrafyada, bu cennet vatanda çok daha mutlu bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer'e teşekkür etti
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise Akarca plajındaki sıkı kontroller ve önlemler sayesinde yeniden mavi bayrak almaya hak kazandığını ifade ederek “Türkiye’nin en çok mavi bayraklı plajına sahip ilçeyiz. Mavi bayraklı plajlarımızı korumak kolay değil. Bu hepimizin sorumluluğunda. Hem Seferihisarlı hemşehrilerim hem de misafirlerimizden denizimize, doğamıza sahip çıkmalarını bekliyorum” dedi. Başkan Tunç Soyer’e Seferihisar’a yaptığı yatırımlar için teşekkür eden İsmail Yetişkin sözlerini şöyle tamamladı: “Başkanımız Tunç Soyer Akarca’da arıtma merkezinin yapımı için büyük mücadele verdi. Akarca’yı atık merkezi olmaktan kurtardı. Bu sayede Akarca, hem mavi bayraklı bir plaj haline geldi hem de dalış okullarına ev sahipliği yapmaya başladı.”

“İzmir Türkiye'de üçüncü”
Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı İzmir ve Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Türkiye'nin 531 mavi bayraklı plajıyla İspanya ve Yunanistan'dan sonra dünyada üçüncü sırada olduğunu söyleyerek “Pandemi nedeniyle yaşanan olumsuzluklara rağmen, güzel İzmir toplam 66 mavi bayraklı plajıyla Antalya ve Muğla'nın ardından Türkiye'de üçüncü. Mavi bayrak, hem halkın sağlıklı ve güvenli bir biçimde sahillerden faydalanmasına hem de sürdürülebilir çevre bilincinin gelişmesine katkı sunuyor. 4 yıl önce talihsiz bir şekilde mavi bayrağını kaybeden Akarca plajı, çok büyük bir emek ve büyük bir mücadelenin sonucunda bu hakkı tekrar kazandı.

Burada özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı önlemler etkili oldu. Numune noktaları ile sayıları arttırıldı. Kaybedilen bir bayrağı geri almak çok zor ve emek isteyen bir konu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ilçe belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Doğan Karataş, Başkan Soyer'e mavi bayrağı teslim etti. Çocuk Belediyesi’nin başkanı Mert Doğru da hibe edilen engelsiz araçların temsili anahtarını verdi.

Kimler katıldı?
Akarca Plajı'nda düzenlenen ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 1:30 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Türkiye ile Güney Kore arasındaki milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete’de yayımlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 22 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye ile Güney Kore Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma”nın onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yer aldı. Anlaşma çerçevesinde, taraflar bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini geliştirecek ve destekleyecek. Bilim ve teknoloji alanlarında bilim insanı, […]
 • 02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te yapılacak seçimlerde yeniden zafere ulaşmakta kararlıyız
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kuruluşundan beri sandıktan 15 defa birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde yeniden zafere ulaştırmakta kararlıyız.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti kurucuları ve AK noktalardaki partililere mektup gönderdi. Mektubuna, “Değerli dava ve yol arkadaşım, bundan 21 yıl önce sizlerle birlikte, AK Partimizin resmî kuruluşunu […]
 • 03
  80’ler/90’lar coşkusu Büyükşehir ile Bursa’da
  Bursa Büyükşehir Belediyesi 80’ler ve 90’lara özel müzikal zaman yolculuğu yaşatmak, 80’ler ve 90’larda Bursa’da yaşam kültürünü canlandırmak ve o döneme damga vuran müzikleri tiyatral sahne şovu ile vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla “Bursa Nostalji Festivali”ne hazırlanıyor.   Retrobüs, döneme damga vuran müzikleri Yeşilçam kokulu sahne performansı ile sizinle buluşturacak.
 • 04
  Başkan Büyükkılıç’tan MÜSİAD Kayseri Şubesi’ne Ziyaret
  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’ni ziyaret ederek, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, iş insanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi. Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kent Kayseri’yi her yönüyle daha iyi noktalara taşımak için kentte bulunan kamu […]
 • 05
  Başkan Zolan’dan AK Parti kuruluş yıldönümü mesajı
  AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Osman Zolan, “AK Parti kuruluşundan bu yana hizmet ve eser siyasetinin Türkiye’deki adı, dünyada ise Türkiye’nin stratejik ve başat ülkelerinden biri konumuna gelmesine imkan sağlayan siyasal hareketin adıdır” dedi. 13.08.2022 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir […]
 • 06
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı. Türkiye ekonomisinin önde gelen şehirlerinden […]
 • 07
  Dev Projede Sona Yaklaşıldı: Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı Projesinin 19 Kilometresi Tamamlandı
  Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahalledeki yaklaşık 650 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak olan “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”nın tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. 5 kilometrelik projenin 19 kilometresi tamamlandı. İki ayrı güzergâhta devam eden ve son 6 kilometresi kalan […]
 • 08
  CHP’li 11 Belediye Başkanından Ortak Açıklama
  CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da bir araya geldi.