26° Parçalı az bulutlu

Anadolu Efes’ten tarımsal ekonomiye 800 milyon TL katkı

Adıyaman’da gerçekleştirilen arpa hasadı etkinliğinde konuşan Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, “Anadolu Efes olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyoruz.
Ekonomi - Haziran 14, 2022 11:00 am A A

Adıyaman’da gerçekleştirilen arpa hasadı etkinliğinde konuşan Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, “Anadolu Efes olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyoruz. Ziraat mühendislerimiz tarafından geliştirilen tescilli 17 arpa tohumumuz ve 7 şerbetçi otu çeşidimiz bulunuyor” dedi. 2022 yılında tarımsal ekonomiye yaklaşık 800 milyon TL katkı sağlayacağı öngörülen şirket, 3 ayrı üniversite ile de bilimsel çalışmalara başladığını duyurdu. Kuraklığa dayanıklı yeni tohumların geliştirilmesi, arpa çeşitliliğinin, verimin ve kalitenin daha da artırılması bu çalışmaların odağında olacak. 2018 yılından bu yana Akıllı Tarım uygulamaları üzerinde çalışmalar yapan Anadolu Efes, ayrıca çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ilgili yetkinliklerinin geliştirilmesini de sağlıyor. Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk ise “Türkiye’de maltlık arpanın en önemli alıcısı konumundayız. Pandemi sonrasında içinden geçtiğimiz zorlu dönemde çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için çiftçilerimize toplam 10 milyon TL’ye varan bir “Çiftçi Teşvik Paketi” sunduk” dedi.   

 

Bilim insanları ve akademisyenler, iklim krizinin tarım ve gıda güvenliği üzerindeki etkileriyle mücadelede agroekolojik çözümlere işaret ediyor. Kurulduğu günden bu yana tarım sektörüne verdiği destekle bilenen Anadolu Efes de bu kapsamda, Anadolu topraklarının kadim tarım pratiklerini, iklim değişikliği karşısında daha dirençli hale getirecek projeler üzerinde çalışıyor. Şirketin tarım alanında yaptığı çalışmaların detayları, arpa üretiminin yapıldığı illerden Adıyaman’da yapılan hasat etkinliğinde basınla paylaşıldı. 

 

Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, etkinlikte yaptığı konuşmada şu bilgileri aktardı: 

“Arpa bizim üretimimizin en hayati ham maddesi, aynı zamanda dünyada kültüre alınmış en eski tahıllardan biri ve belki de en önemlisi. Bu nedenle Anadolu Efes olarak biz arpanın geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle çok ilgiliyiz.

 

En önemli paydaşlarımızdan biri olan çiftçilerimizle kurulduğumuz günden bu yana omuz omuza çalışarak, ham maddelerimizin kalitesini güvence altına alıyoruz. Gelecek nesillere cömert topraklarımızı aktarabilmek için de sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda çiftçilerimizin yetkinliklerini geliştiriyor, onlara gerekli araçları sunuyoruz.

 

1982’den bugüne Tarımsal Ürün Geliştirme Departmanı’nda Ar-Ge çalışmalarıyla kendi tohumlarını geliştirdiklerine dikkat çeken Çaka, tescilli 17 arpa tohumlarının bulunduğunu söyledi.  Can Çaka sözlerine şöyle devam etti; “Son yıllarda kuraklığa dayanıklı tohumların geliştirilmesi, verimliliğinin artırılması ve tohumların uluslararası standartlarda kimliklendirilmesine daha da ağırlık veriyoruz.

 

Bu bağlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde yeni bilimsel çalışmalara başladık. 

 

Bu sezon Türkiye’nin tarımsal ekonomisine katkımızın yaklaşık 800 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.”

 

Onur Altürk: “Çiftçiler üzerindeki ekonomik yükü hafiflettik.”

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk ise yaptığı konuşmada, 

 

2021-2022 sezonunda Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesi olmak üzere toplam 330.000 dekarlık, yani yaklaşık 45 bin futbol sahası büyüklüğünde bir üretim alanından arpa tedarik ettiklerini ifade etti.  

 

Türkiye’de maltlık arpa üreten ilk bira şirketi olduklarını söyleyen Altürk, “Pandemi sonrasında içinden geçtiğimiz zorlu dönemde çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için toplam 10 milyon TL’ye varan bir ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sunduk” dedi. Sertifikalı tohum dağıtımını da bu sezon 50 artıran Anadolu Efes, böylelikle çiftçilerin ihtiyaç duyduğu gübre gibi tarımsal girdiler için finansal destek sağladı. 

 

Doğal kaynakların sorumlu kullanılması gerekliliğine dikkat çeken Altürk, çiftçileri akıllı tarım uygulamaları kapsamında teknoloji ile tanıştırmanın yanı sıra sürdürülebilir tarım uygulamaları konusundaki yetkinliklerini artırmak için eğitim programları sunduklarını vurguladı. Şirket bu konuda akademisyenlerle ve tedarikçilerle birlikte çalışıyor. Altürk, kendi ziraat mühendislerinin de sürekli sahada çalışmaları takip ettiğini ve çiftçiler ile omuz omuza onlara danışmanlık verdiğini belirtti. Tarım Orman Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de yıllık ortalama 6 ila 7 milyon ton arasında arpa yetiştiriliyor. Ancak bunun sadece yüzde 1,5-2’sinin maltlık arpa olarak bira üretiminde kullanılmaya uygun olduğunu ifade eden şirket yetkilileri, Türkiye’de yetişen maltlık arpa miktarının ihracat yapılabilecek seviye gelmesi için çalıştıklarının altını çizdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 11:00 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Fideleri Meyvelerini Verdi
  İBB’nin İstanbullu üreticilere ücretsiz dağıttığı fideler, meyve ve sebzelerini bu yıl da vermeye başladı. Köylülerle birlikte çilek, domates, salatalık, biber ve fasulye hasadı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu ülke, gerçekten zenginliği hak ediyor. İstanbul, dünyanın göz bebeği. Hele hele İstanbul, en zenginliği hak ediyor. Yoksulluk sınırının konuşulduğu, açlığı konuştuğumuz bir ortamı asla ve asla […]
 • 02
  Denizcilik Şenlikleri Nefesleri Kesti
  İBB’nin düzenlediği ‘Denizcilik Şenlikleri, Caddebostan Plajı’nda nefes kesen gösterilerle başladı. İBB İtfaiyesi’nin arama kurtarma ekibi, suyun altına bu kez Ay Yıldızlı Türk Bayrağı açmak için daldı. Sahili dolduran İstanbullular bu etkileyici anı kurulan ekrandan canlı olarak izledi. Dünya backflip rekortmeni Kahraman Aktaş’ın yer çekimine meydan okuyan flyboard gösterisi heyecanlı gözlerle takip edildi. Türkiye’nin en geleneksel […]
 • 03
  Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için de elimizden geleni yapıyor ve bütün başka ülkelerde de konuşlanıyoruz
  Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Bursa Büyükşehir Belediyesince 1 milyar lira maliyetle yapılan T2 Tramvay Hattı’nın açılış törenine katıldı. Ala, açılışını yaptıkları raylı sistemin Bursa halkına hayırlı olması temennisinde bulundu. Ala, hizmet denilince AK Parti’nin akla geldiğini belirterek, “Diyeceksiniz ki ‘Muhalefetin adı yok mu?’ Var, onların adı da hezimet, AK Parti hizmetin, muhalefet de hezimetin adı. Biz gece gündüz çalışarak sizlere hizmet […]
 • 04
  Vatandaşımız nerede ne ihtiyacı varsa, yurdun hangi köşesinde olursa olsun orada evvelallah biz varız
  Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Bursa Büyükşehir Belediyesince 1 milyar lira maliyetle yapılan T2 Tramvay Hattı’nın açılış törenine katıldı. Kent Meydanı istasyonunda düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Yıldırım, Bursa’ya ulaşımda yeni imkanlar sağlayacak, insanların hayatını biraz daha kolaylaştıracak ve 11 istasyonu bulunan raylı sistem hattının şehir merkezinden terminale kadar gideceğini söyledi. Yıldırım, raylı sistem hattında test […]
 • 05
  İnsanlarımızın canlarına ve milletimize kast eden nefret suçlarını, terörü ve provokasyonları lanetliyoruz
  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Sivas olaylarında hayatını kaybedenleri andı. Çelik, Sivas olaylarının 29’uncu yılı dolayısıyla sosyal medya hesabından yayımladığı anma mesajında, “Milletimizin hafızasında asla unutulmayan acılar olarak yer edinen Madımak ve Başbağlar katliamlarında kaybettiğimiz canları anıyoruz. İnsanlarımızın canlarına ve milletimize kast eden nefret suçlarını, terörü ve provokasyonları lanetliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 • 06
  Hane halkımızı, vatandaşımızı, dar gelirlimizi, sabit gelirlimizi, emeklimizi, memurumuzu, işçimizi korumaya devam edeceğiz
  Genel Sekreter Fatih Şahin, Mamak Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ankara İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’ye 20 yıldır hizmet ettiklerini belirten Şahin, Ankara’yı diplomatik olmasının yanı sıra tarımın, savunma sanayinin ve eğitimin de başkenti haline getirdiklerini söyledi. Ankara’daki günlük hayatın günden güne daha da zorlaştığını ifade eden Şahin, “CHP’li Mansur Yavaş, kötü bir sosyal medya […]
 • 07
  Hiç kimse ÇAYKUR’u, çay ürününü özel sektöre devredemez, biz etmeyiz, hiç kimse de devredemez. Böyle bir düşünce akla ziyan bir düşüncedir
  Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize Ziraat Botanik Çay Bahçesinde, Meclis Başkanlığına sunulan Çay Kanunu teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Yazıcı, çayla ilgili son düzenlemenin 1984 yılında 5 maddelik olduğunu anımsattı. Çaydaki sorunların çözümü için 15 maddelik teklifin Meclise sunulduğunu belirten Yazıcı, kanun teklifinin amaç ve kapsamının yaptırım gücü olduğunu söyledi. Yazıcı, çayla ilgili bazı […]
 • 08
  Karabağlar, Madımak’ta yitirilen canları andı
  Sivas Madımak Oteli'nde 29 yıl önce diri diri yakılarak katledilenler, Karabağlar'da düzenlenen tören ve Cengiz Özkan konseriyle anıldı.