Arı yetiştiricileri ilkleri KO-MEK’te öğreniyor

Tarım istihdam branşları arasında yer alan arı yetiştiriciliğinde KO-MEK ile teorik ve pratik eğitimler devam ediyor.
Eğitim - Ağustos 5, 2022 9:50 am A A

Tarım istihdam branşları arasında yer alan arı yetiştiriciliğinde KO-MEK ile teorik ve pratik eğitimler devam ediyor.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), meslek ve sanat kurslarının yanı sıra tarıma yönelik verdiği eğitimlerle de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, meyve ağaçlarının bakımı ve budaması gibi tarıma yönelik önemli alanlarda eğitim veren KO-MEK, arı yetiştiriciliği branşı ile de hem istihdama hem de tarıma destek vermeye devam ediyor.

 

EKONOMİYE KATKI KALBE HUZUR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de son dönemde önemli ölçüde desteklediği alanlardan biri olan arı yetiştiriciliği branşında verilen eğitimler hem vatandaşa hem de ülkeye önemli katkı sunuyor. Arıcılıkla ilgilenen bir vatandaş, bir yandan ekonomisine katkı sunarken diğer yandan doğa içindeki huzur sayesinde ruhuna katkı sunmuş oluyor.

 

KOCAELİ’NDE İLK KEZ ARI SÜTÜ

KO-MEK’te arı yetiştiriciliği kursuna erkek kursiyerlerin yanı sıra bayan kursiyerler de yoğun ilgi gösteriyor. Arı yetiştiriciliği branşında eğitim alan Emel Taşdemir, “Emekli devlet memuruyum 7 yıldır eşimle birlikte arıcılık yapıyoruz ama her zaman kendimi eksik hissediyordum. KO-MEK sayesinde arı hastalıklarını ve üretim aşamasındaki izlenmesi gereken en doğru yolu öğrenmiş oldum. KO-MEK’te aldığım eğitimle saha da yaptığımız işler daha da anlamlı oluyor. Arıcılık zor ama biz aynı zamanda Kocaeli’nde ilk kez arı sütünü de yetiştiriyoruz” diye ifade etti.

 

ARI ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİNİ ÖĞRENDİM

Zamanla bir heves uğruna arı kovanı alıp ama bilgisizlik ve tecrübesizlikten dolayı arılarının ölmesini üzüntüyle karşılayan arıcılar, bu durumun üstesinden gelmek için KO-MEK arı yetiştiriciliği kurslarına daha da ilgi duyarak devam ediyor. Arı yetiştiriciliği kursiyeri Vahdet Pehlivan ise konuşmasında, “Uzun zamandır arı yetiştirmeyi düşünüyordum ama bir türlü öğrenme fırsatım olmamıştı. KO-MEK sayesinde pratik olarak da ilk kez arılarla temas kurduk inşallah bir şeyler öğrenip bu işi en güzel şekilde yaparız “ dedi.

ARI SÜTÜ YETİŞTİRMEYİ KO-MEK’TE ÖĞRENDİM

Arı yetiştiricilik eğitimini alanında uzman eğitmenler tarafından almak isteyen vatandaşların başvuruları sonrasında yeterli sayının oluştuğu kurs merkezlerinde açılan arı yetiştiriciliği kursuna son dönemde vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor. Şimdiye kadar toplamda arı yetiştiriciliği kursunda 2 bin 833 kursiyer eğitim alırken aktif olarak 258 kursiyer eğitimlerine devam ediyor. Bir diğer kursiyer Adem Mercan ise “Ben doğdum doğalı babamla birlikte arıcılığa devam ediyoruz. Eşimle birlikte KO-MEK kursuna katılıyoruz. Ben bu kadar tecrübeli olmama rağmen ilk kez arı sütü yetiştirmeyi KO-MEK sayesinde öğrendim” dedi.

 

20 KOVAN SÖNDÜRDÜM ÇAREYİ KO-MEK’TE BULDUM

Bir diğer kursiyer Gürsel Keleş ise “Buraya ben de eşimle birlikte geliyorum. Umarım KO-MEK sayesinde bu işi başaracağız” diye ifade etti. Son olarak konuşan Şükrü Yılmaz ise “Ben bu işi bilmeden arıcılık yapmaya başladım daha önceden hiç bir şey bilmeden ezbere bakıyordum şimdiye kadar 20’ye yakın kovanım söndü ama artık çareyi burada bulduk. İnşallah KO-MEK sayesinde artık daha bilinçli bir yetiştirici olacağım” dedi.

 

HEM TEORİK HEM UYGULAMALI EĞİTİM

KO-MEK Arıcılık Branşında kursiyerlere hem teorik hem de uygulamalı eğitim veriliyor. Kursiyerler öncelikli olarak teorik eğitimden geçiyor ve bu kapsamda kendilerine Arı Irkları, Türkiye ve Dünyada Arıcılık, Arı Hastalıkları, Ana Arı ve Arıcılıkta kullanılan ekipmanlar öğretiliyor. Ardından sahaya inilerek uygulamalı eğitime geçiliyor.

 

RUHA DA İYİ GELİYOR

Arıcılık, ekonomik getirisinin yanı sıra insana verdiği ruhsal dinginlik ile de ayrı önem taşıyor. Arıcılıkla ilgilenen bir vatandaş haftanın en az iki günü doğanın içinde kendisine vakit ayırma şansı yakalıyor. Tarla ya da sermaye istemeyen bu uğraş, söz konusu kolaylıkları nedeniyle vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 9:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.