15° Açık

‘Aşırı hava olayları şiddetlenecek, Türkiye’nin normali olacak’

TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nun taslak raporunda, ‘Aşırı hava olayları normalimiz olacak’ ifadesi yer aldı. TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nun taslak raporunda iklim değişikliği ekseninde yağışların şiddetinde sıçrama yaşandığı ve yaşanacağı belirtildi. Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre, taslak raporda aşırı hava olaylarının şiddetleneceği ve bunun, “Türkiye’nin normali” haline geleceği vurgulanırken, “Küresel iklim değişikliği ile sıcaklıklar artacak, sıcaklığın artışına […]
Gündem - Ağustos 14, 2021 9:24 am A A

TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nun taslak raporunda, ‘Aşırı hava olayları normalimiz olacak’ ifadesi yer aldı.

TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nun taslak raporunda iklim değişikliği ekseninde yağışların şiddetinde sıçrama yaşandığı ve yaşanacağı belirtildi.

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre, taslak raporda aşırı hava olaylarının şiddetleneceği ve bunun, “Türkiye’nin normali” haline geleceği vurgulanırken, “Küresel iklim değişikliği ile sıcaklıklar artacak, sıcaklığın artışına bağlı olarak da atmosferdeki su buharı salınımı daha fazla olacak. Bu yüzden özellikle yağışların şiddetinde ve şiddetli yağışların frekanslarında da artış yaşanacak” denildi.

Yağış rejiminin değişerek 2040’a kadar olan periyotta ciddi azalma olacağı, 2040-2071 periyodunda ise azalmanın yüzde 30’a varacağı belirtildi. Kuraklık konusunda en büyük tehdidin Güneydoğu’da olduğu ifade edildi.

Afetlerin 1940-2020 arası dağılımına yer verilen raporda; sel, fırtına, hortum, yıldırım, heyelan, kum fırtınası ve dolu felaketlerinin 2016’dan sonra katlanarak arttığı vurgulandı.

Bu haber 236 kez okundu.
Gündem - 9:24 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.