26° Parçalı az bulutlu

Avşar, AFAD’ın yeniden yapılanmasına yönelik cumhurbaşkanlığı kararnamesini yorumladı: “AFAD daha hantal bir yapıya dönüştürüldü”

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yeniden yapılanmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesini yorumladı.
Gündem - Haziran 13, 2022 9:30 am A A

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yeniden yapılanmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesini yorumladı. Yazılı açıklama yapan Avşar, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile AFAD, kuruluşundan önceki parçalı yapıdan daha hantal bir yapıya dönüştürülmüştür. Söz konusu kararname ile dört genel müdürlük, iki başkanlık, iki müşavirlik ve 22 daire başkanlığından oluşturulan, bazı kadrolara mülki idare kökenli olmayanların dahi atanamadığı bu yapıya geçişin gerekçesi izaha muhtaçtır” ifadelerini kullandı. 

 

Avşar özetle şunları kaydetti:

 

‘Kararnameyle önemli değişiklikler yapıldı’

“9 Haziran 2022 tarih ve 31861 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ülkemizde afet ve acil durumların yönetim ve koordinasyonundan sorumlu kurum AFAD’ ın teşkilat yapısında, çalışma şekli ve usulünde ve en önemlisi de afet yönetim anlayışında önemli değişiklikler yapıldığı görülmektedir.”

 

‘Merkeziyetçi yönetimin hakim olduğu yapıya dönüştürüldü’

“Yapılan bu son düzenleme sonucunda, AFAD ve afet yönetimi, bürokratik hiyerarşinin daha etkin olduğu, büyük koordinasyon boşluklarının oluştuğu, karar alma ve uygulama mekanizmalarının yavaşlatıldığı, yerinden yönetim anlayışının yok edilerek, merkeziyetçi yönetim anlayışının hâkim olduğu bir yapıya dönüştürülmüştür.”

 

‘Etkin afet yönetimine engel’

“Yerel yönetimleri öne çıkaran ve etkin rol almalarını sağlayan yeni yönetim stratejilerinin hayata geçirilmesi gerekirken, uygulamaya alınan bu tür kararlar ve merkeziyetçi politikalar, maalesef afet yönetiminde yerelleşme çabalarına imkân tanımamakta, aynı zamanda uluslararası standartlarda etkin bir afet yönetim kapasitesi oluşturulmasına da engel olmaktadır. Son çıkan düzenleme ile kurumun koordinasyon gücü zayıflatılmış, organizasyon yapısı daha da dikey bir hale getirilerek karar alma süreçleri uzatılmıştır. 

 

‘DEVA iş birliklerini geliştirecek’

“Afet yönetimi paydaşları arasındaki iş birliklerini artıracak stratejiler geliştireceğiz ve bu paydaşları güçlendirecek teknik ve finansal destek mekanizmaları oluşturacağız. Merkeziyetçi yönetim anlayışını terk ederek, yerel yönetimlerin afet yönetiminin tüm safhalarında inisiyatif almalarını ve hızlı tepki vermelerini kolaylaştıracak şekilde kapasitelerini güçlendireceğiz, AFAD’ı sadece kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici olarak yeni bir teşkilat modeli ile yeniden yapılandıracağız.”

 

‘Milletimiz cevabı sandıkta verecek’

“AFAD taşra teşkilatlarını, afetlerin yerinden yönetimi ilkesine uygun olarak; afetin tüm süreçlerinde proaktif olarak inisiyatif alabilmelerine imkân verecek, hantal yapıdan uzak, geleneksel merkez taşra anlayışının dışında kendine özgü bir yapıda yeniden yapılandıracağız. İktidar ve ortakları duysun ki, devlet kurumlarının yapı ve işleyişini giderayak talan etmelerine en büyük cevabı milletimiz sandıkta verecektir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 9:30 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Aşçılık Nedir
  Aşçılık Nedir ? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda “Sözleşmeli Destek Personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı kadrosuna personel alımı gerçekleştirildi,Bakanlık bünyesindeki pansiyonlarda ve yurtlarda istihdam edildi. Türk Eğitim-Sen Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfında Değerlendirilmesi İçin Meb’e Başvuru Yaptı!Türk Eğitim-Sen “Sendikamıza, aşçı ve aşçı yardımcılarının karşılaştığı bazı sorunlar ile ilgili şikayetler gelmektedir. Sorunun temel kaynağı; Milli Eğitim […]
 • 02
  Daha Temiz Bir Deniz İçin 7 Ton Atık Toplandı
  Güvercinlik Koylarında  7 Ton Atık Toplandı   Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, “Ölçekte Küçük Değerde Büyük” parolasıyla kıyı balıkçılığının önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Kıyı ve Dip Temizliği Etkinliği’ düzenlendi.
 • 03
 • 04
  Netflix duyurdu Erşan Kuneri’ye 2. sezon geliyor
  Netflix Türkiye, resmi hesabından yaptığı açıklamada Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Erşan Kuneri dizisinin ikinci sezonunu duyurdu. Netflix Türkiye, resmi sosyal medya hesabından Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisinin ikinci sezonu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Kuneri Film ailesi ile yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyarım. Erşan Kuneri 2. sezon geliyor” denildi. Başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz […]
 • 05
  Haluk Levent’ten, Konya saldırısına sert tepki
  Konya Şehir Hastanesi’nde bir saldırgan, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’ya silahlı saldırıda bulundu. Karakaya ve intihar eden saldırgan yaşamını yitirdi. Korkunç saldırıya sosyal medyadan tepki gösteren ünlü sanatçı Haluk Levent, “Doktorlarımız , sağlık emekçileri. Yine bugün öldürüldüler. Nasıl bir şeydir bu?” dedi. Sağlıkta şiddet haberlerinin son adresi bugün Konya oldu. Karatay ilçesinde Konya Şehir Hastanesi’nin kardiyoloji […]
 • 06
  Stranger Things rekor kırdı
  Netflix’in popüler dizisi Stranger Things, 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Netflix’te yayınlanan Stranger Things, dördüncü sezonuyla yeni bir rekora imza attı. Dizi, Squid Game’den sonra 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Millie Bobbie Brown, Winona Ryder ve David Harbour’ın başrollerinde yer aldığı dizi, yeni sezonuyla dijital […]
 • 07
  Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni tanıtım
  2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Dizinin yeni fragmanının 14 Temmuz’da yayınlanacağı duyuruldu. 2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde dizide yer alacak orkların genel hatlarıyla nasıl göründüğü konusunda detaylı görseller paylaşan yapım ekibi, yeni tanıtımda […]
 • 08
  İstanbul’da silahlı saldırı Avukatın Ofisini Basan Kişi Avukatı ve davacıyı öldürdü
  Abdullah Türkoğlu adlı saldırgan avukat Servet Bakırtaş’ı Bakırköy’deki bürosunda ve kendisine dava açan Öznur Tufan’ı Büyükçekmece’deki işyerinde öldürdü. İstanbul’da tabanca ile yaraladığı kişinin ailesi tarafından açılan tazminat davasının geri çekilmemesi üzerine Abdullah Türkoğlu avukat ve davacıyı işyerlerini basarak öldürdü. Türkoğlu, önce Bakırköy’de davanın avukatı Servet Bakırtaş’ı bürosunda öldürdü. Saldırgan daha sonra Büyükçekmece’deki iş yerinde kendisine dava açan […]