Başkan Akıllı’dan Boğaziçi Atamasına Tepki

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Boğaziçi Üniversitesi Rektör atamasını eleştirdi.
Gündem - Ağustos 22, 2021 11:30 am A A

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, Boğaziçi Üniversitesi Rektör atamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı.

 
Atama kararını eleştiren CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, “Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri rektör seçimi oylamasında 95 olumsuz oy alan Prof. Dr. Naci İnci, bir gece yarısı Boğaziçi'ne rektör olarak atandı. Başkanlık sistemi böyledir, halkın istekleri yerine Başkanın istekleri yürürlüğe konur. Bir gece atar, bir gece görevden alır” dedi.
Üniversitelere rektör atamalarında tek adam kararlarının akademik camia ve öğrencilerde de rahatsızlık oluşturduğuna vurgu yapan Başkan Akıllı, “Bir gecede rektör ataması yapılıyor. Yüzde 95 olumsuz oy alan kişi hangi kriterlere göre rektör olarak atandı. Rektör atamalarında kriter akademik camianın istekleri baz alınmalı. Ama ben yaptım oldu mantığı devam ediyor. Erdoğan’ın 1 Ocak 2021 tarihli kararnamesiyle Melih Bulu göreve getirilmişti. Yaşanan olaylar ortada iken yine istenmeyen biri rektör olarak atanıyor. Burada tek adam ben kimsenin istek ve taleplerine göre karar vermiyorum, canım ne isterse onu yaparım mesajı veriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 11:30 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Aynı Anda iki projeyle ekranlarda
  Kasaba Doktoru’ndaki Berna karakteriyle gönüllere taht kuran Banu Karagöz, Tabii’de yayınlanan iki dönem projesiyle yeniden kamera karşısına geçti.
 • 02
  Özel sporcular Türkiye Şampiyonasına gidiyor
  Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek özel sporcular, düzenlenen turnuvada belirlendi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek atletizm, gülle ve cirit atma sporcularının belirlendiği turnuva İzmit Atletizm pistinde düzenlendi.
 • 03
  KO-MEK Dilovası ilçe sergisi açıldı
  12 ilçede 12 ayrı sergi düzenleyerek el emeği göz nuru ürünleri sergileyen KO-MEK Dilovası ilçe sergisinin açılışını vatandaşların yoğun katılımı ile yaptı.
 • 04
  Ankara Üniversitesinde Depremden Etkilenen İllerin Türküleri Yankılandı
  Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin açtığı yaraların sarılmasına destek olmak amacıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen illerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.
 • 05
  Başkan Büyükekşi Akademi Ziyaretlerine Çaykur Rizespor ile Devam Etti
  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Altyapı Akademileri Projesi kapsamında Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli oluşturmak ve sürdürebilmek adına gerçekleştirdiği kulüp akademileri ziyaretlerine bir yıl aradan sonra Süper Lig’e yükselen Çaykur Rizespor ile devam etti.
 • 06
  Küçüklerden mesaj dolu çizgiler
  Nilüfer Belediyesi Karikatür Atölyesi’nde bir dönem daha başarıyla tamamlandı.
 • 07
  “Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023" 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan'da Düzenlendi
  Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov: “Nükleer enerji, ekolojik olması, enerji üretmesi ve ekonomik faydaları bakımından benzersiz” “Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit miktarını yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacak” Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum 2023” başlıklı 16.
 • 08
  ''Dostlarla Akşam Yemeği'' Haziran Sonuna Kadar Her Çarşamba House OF Performance HoP' da
  House of Performance (HoP)’ın kendi prodüksiyonu olan ve Genel Sanat Yönetmeni   Özen Yula’nın yönettiği, Yazar Donald Margulies’in yazdığı, Özge Borak, Ahmet Tansu Taşanlar, Derya Artemel ve Ümit Kantarcılar’ın oynadığı ”Dostlarla Akşam Yemeği” adlı oyun, 17 Mayıs’ta prömiyer yaparak oldukça ilgi gördü.