26° Parçalı az bulutlu

Başkan Soyer: Bu model Türkiye’ye umut olacak

“Halk Konut” projesinde imzalar atıldı   İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk Konut projesini başlatan imza töreninde konuştu.
Gündem - Haziran 15, 2022 4:40 pm A A
“Halk Konut” projesinde imzalar atıldı
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk Konut projesini başlatan imza töreninde konuştu. Depremzedeler için kooperatifçilik modelini hayata geçiren projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Soyer “Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut” dedi. 
 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedeler için hayata geçirdiği ve Türkiye’de ilk kez uygulanacak Halk Konut projesi başlatıldı. 30 Ekim İzmir depreminde orta hasar alan ve ardından yıkılan Bayraklı’daki Dilber Apartmanı sakinlerinin kurduğu Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi temsilcileriyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketleri EGEŞEHİR AŞ ve İZBETON AŞ ile Bayraklı Belediyesi şirketi BAYBEL AŞ’nin oluşturduğu ortak girişim yetkilileri arasında tarihi sözleşme imzalandı. Sözleşmeyle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi, depremzedelerin kendi konutlarını yapabilmesi için belediye güvencesi ve teknik destek verecek.
 
Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’ndeki imza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, depremzedeler için kooperatifçilik modelini hayata geçiren bu projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek “Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Şu an değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut” dedi.
 
İmza törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Egeşehir AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onat Çetin, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi’nin yönetim kurulu üyeleri, kat malikleri, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ile dernek yöneticileri ve mahalle muhtarları katıldı.  
 
 
“Kıvançla söylüyorum ki Türkiye’de bir ilk”
Başkan Tunç Soyer konuşmasına depremde yaşamını yetirenleri anarak başladı. Bütün yurda umut ışığı olacak çok değerli bir projenin başlangıç noktasında olduklarını söyleyen Başkan Soyer,  “İzmir’le birlikte bütün Türkiye’nin sarsıldığı 30 Ekim Depremi’nin ardından, büyük bir dayanışma örneği sergileyerek yaşadığımız derin acıları birlikte göğüsledik. Yaralarımızı beraber sarmaya çalıştık. Yaşadıklarımız bize gösterdi ki, tüm zorluklara rağmen kentsel dönüşümde başarılı olmak mecburiyetindeyiz. Fakat ekonominin dibe vurduğu bu dönemde, kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi sürecinde karşımıza birçok engel çıktı. Kazancı düşük riski fazla gören müteahhitler ihalelere dahi girmiyor; kentsel dönüşüm projelerinden uzak duruyordu. İşte İzmir’de bir ilki daha hayata geçirmemizin hikayesi bu kadar olumsuz koşullarda başladı. Halk Konut projemiz ile kentsel dönüşüm çalışmalarımıza kooperatif modelini ekledik. Binaları yıkılan, yaşanamaz hale gelen depremzede vatandaşlarımız için sosyal ve şeffaf belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiğimiz bu model, kıvançla söylüyorum ki Türkiye’de bir ilk” dedi. 
 
 
“Gerçek bir dayanışma örneği”
Projenin ilk filizleneceği yerin Dilber Apartmanı olduğunu belirten Başkan Soyer, “İlk olarak, depremde orta hasarlı olduğu tespit edilen ve bize başvuruda bulunan apartman sakinlerimize, yeni yapılacak apartman için bir kooperatif kurmaları önerisinde bulunduk. Deprem mağduru olan apartman sakinlerimiz, Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi’ni kurarak kendi yapacakları yeni binanın müteahhidi oldu. Bu sayede Dilber Apartmanı’nın sakinleri aynı zamanda kooperatif üyeleri olarak yeni yapılacak apartmanda hak sahibi oldu. Yıkılan Dilber Apartmanı’nın olduğu bu alana toplamda 40 daire yapılacak. Kooperatif üyeleri ise 32 kat malikinden oluşuyor. Belediye Meclisimizde kabul edilip uygulamaya konulan yüzde 20 emsal artışı ile fazladan oluşacak 8 dairenin satışından elde edilecek kazanç ile 40 dairenin inşaatı tamamlanacak. Bu projede görev alan belediyemizin şirketleri, yüzde 1 gibi sembolik bir kar oranı ile kooperatife müteahhitlik hizmetini karşılıksız verecekler” diye konuştu. 
 
“Halkın iradesi karşısında hiçbir güç duramaz”
Dilber Apartmanı’nın bir pilot proje olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkılan binalarının yeniden inşası için talepte bulunan bütün depremzede vatandaşlarımıza bu imkanı sunmak için canla başla çalışacağız. Siz, biz hep beraber aslında dünyayı değiştiriyoruz. Şu an değiştiriyoruz. Dilber Apartmanı’yla kurduğumuz model emin olun Bayraklı’ya da, İzmir’e de, Türkiye’ye de umut. Her biriniz umutsunuz. Çünkü bize güvendiniz. Biz size güvendik ve gösterdik ki en olumsuz koşullarda bile bizim ortak irademizin önünde hiçbir güç duramaz, bunları da aşmayı biliriz. İnşa edeceğimiz yeni yapılar, ileri mühendislik teknikleri ve yapı sağlığı izleme sistemleriyle yeşil çatı ve güneş enerjisi sistemleriyle donatılacak. Çatılarımızda yağmur suyunu hasat edeceğiz. Bu imalat aslında bir inşaat modelini de oluşturacak. Sağlıklı, doğayla uyumlu, tasarruflu bina ne demek bunu da göstermiş olacağız. Heyecanımız boşa değil. En kısa sürede en mükemmel şekliyle yapacağız. Bütün Türkiye’ye örnek olacağız.”    
 
 
“Depremzede babası Tunç Başkan” 
Salondaki kalabalık sık sık “Depremzede babası Tunç Başkan” ve “Halkız haklıyız kazanacağız” sloganları attı. Başkan Soyer, “Biz sadece Dilber Apartmanı için değil bütün Bayraklı için yola çıktık. Sonuna kadar gideceğiz. Sonuna kadar yanınızda olacağız. Hiç merak etmeyin” diye sözlerini tamamladı.
 
 
“Sayenizde İzmir’in İzmir’e yetebileceğini ispatladık”
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise “Atlattığımız felakette Türkiye’nin farklı yerlerindeki afetlere göre başarılı bir iş yönettiğimizin farkındayım. Büyük gayretler sarf ettik. Yalnız değildik. Sırtımızı dayadığımız İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve dostlarımız vardı. Ama içimizde bir uhde kalmıştı. Konut sorununun çözülmesi. Çok kıymetli büyüğümüz Büyükşehir Belediye Başkanımız imdadımıza yetişti. Sayenizde İzmir’in İzmir’e yetebileceğini ispatlamış olduk. Size şükranlarımı, saygılarımı sunuyorum. Eminim ki bu ilk değil, bir başlangıç” dedi. 
 
 
“Tunç Başkanımın ‘aşkla’ dediği çalışma prensibini gördük”
Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Ortağı Kat Maliki Aytekin Keskin de “Bizi proje için aradıklarında içimizde kelebekler uçuştu. Çok güzel insanlarla tanıştık. Tunç Başkanımın ‘aşkla’ dediği çalışma prensibini gördük. Kooperatif sürecinde komşu olmayı öğrendik, bir şeyleri paylaşmayı öğrendik. İnsanın nasıl anlamlı bir varlığa dönüşeceğini bize gösterdiniz. Tüm dileğim bu modelin diğer depremzedelere de yayılması. Tarihe yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.  
 
 
“Güvenimizi arttırdınız”
Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Soner Duymaz, deprem sonrasında çare üretmek için çabalamaya başladıklarını vurgulayarak “30’a yakın müteahhit ve yapı firmasıyla görüştük ama olumlu sonuç alamadık. Bu projede başından beri bizlere inanan, vizyonunu düşünceleriyle destekleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.   
 
Halk Konut 1 Konut Yapı Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Soner Arslan da “Büyük başkan Tunç Soyer olmak üzere yardım sağlayanlara şükranlarımı sunuyorum. Bizleri mutlu ettiniz, güvenimizi arttırdınız” şeklinde konuştu.
 
 
“Kooperatif fikri depremzedeler için umut oldu”
Depremzedelerin yaşadığı sıkıntılı süreçte yardım elini uzatanlara teşekkür eden İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, Başkan Soyer’in kooperatif fikrinin depremzedeler için umut olduğunu söyleyerek “Bu modelin başarılı olması artık bir zorunluluktur. Kooperatif konusunda elini taşın altına koydukları için Başkan Soyer ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
İZDEDA Kooperatif Başkan Yardımcısı Bilal Çoban da, “Tunç Başkanımızın bizi cesaretlendirmesiyle dernek olduk. Bizim size karşı minnetimiz hiç bitmeyecek” diye konuştu.
 
 
Halk Konut projesi
Halk Konut projesi, İzmir’deki hasar gören, yıkılan, yıkılacak olan ya da riskli yapı kabul edilen binaların mevcut yapı yönetmeliklerine uygun olarak yeniden yapılması ve yurttaşların konut sahibi olmasını hedefliyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 4:40 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Mudanya Lezzet Şenliği Başladı
  Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Lezzet Şenliği, Mütareke Meydanı’nda başladı.
 • 02
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi’den Çiftçilere Ödeme Kolaylığı Sağlayacak İş Birliği
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi arasında çiftçilere yönelik önemli bir iş birliğine imza atıldı.
 • 03
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 04
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 05
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 06
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 07
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 08
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]