Batı Afrika’nın Parlayan Yıldızı Gana, Türk İhracatçılarını Ağırladı!

Batı Afrika’nın güçlü ekonomisi arasında yer alan Gana’da düzenlenen Wci Forum Gana, Afrikalı iş adamları tarafından büyük ilgi gördü.
Ekonomi - Ağustos 5, 2022 1:20 pm A A

Batı Afrika’nın güçlü ekonomisi arasında yer alan Gana’da düzenlenen Wci Forum Gana, Afrikalı iş adamları tarafından büyük ilgi gördü.

 

Türkiye’den 51 kişilik iş insanı heyetiyle; Başkent Akra’da gerçekleşen organizasyonda aralarında Gana, Fildişi sahilleri, Togo, Benin ve Burkino Faso’nun olduğu 1800 kişilik iş insanı heyeti 2 gün boyunca süren ikili görüşmelerde buluştu.

 

Gana Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, The Association of Ghana Industries (AGI) – Ghana Sektörler Birliği ve Ghana Union of Traders Association -Gana Tüccarlar Birliği- (Gana'daki ticaret faaliyetlerini düzenleyen şemsiye organdır) tarafından da desteklenen etkinliğin açılışını Türkiye Cumhuriyeti Akra Büyükelçisi Sayın Özlem Ulueren gerçekleştirdi.

 

“Türk firmalarıyla çalışmak istiyoruz”

 

Organizasyonun birinci günü Gana Gençlik ve Spor Bakanı Mustapha Ussif yaptığı konuşmasında; Türkiye’yi çok sevdiğini özellikle Samsun’a olan hayranlığını dile getirdi. Yeni dönemde ülkede gerçekleştirecekleri çok sayıda projesi bulunduğunu ifade eden Ussif, özellikle Afrika Kıtasal Spor Etkinliklerinde Gana’nın ev sahipliği yapacağı birçok etkinlik olacağını ve bu etkinliklerde kullanılacak sahaların revizyon ve alt yapı çalışmalarında Türk firmalarıyla çalışmak istediklerinin altını çizdi. Türkiye ile sportif alanda işbirliği geliştirmek istediklerini, karşılıklı projeler üretmek istediklerini söyleyen Bakan’ın ardından sırasıyla; Gana Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ulusal Direktörü, The Association of Ghana Industries (AGI) – Ghana Sektörler Birliği – Başkanı Dr. Humphrey Darke ve Ghana Union of Traders Association (Gana Tüccarlar Birliği) Başkanı Mr . Joseph Obeng açılış töreninde konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

İkili iş anlaşmaları ve ticari temaslarla geçen ilk günün ardından organizasyonun ikinci gününde Gana Ekonomisi ve Gana ekonomik projeksiyonu ile ilgili görüşmeler gerçekleştirildi. Gana ekonomi uzmanları tarafından düzenlenen workshop’ta Gana’nın gelecekle ilgili iş planları, ekonomik stratejisi ve Gana ekonomisinin genel trendi ile ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

 

İş forumuna mobilya, inşaat malzemeleri, ayakkabı, tekstil, makine, kozmetik, otel ekipmanları, gıda ve medikal gibi sektörlerde faaliyet gösteren iş insanları katıldı. Etkinliğe katılan Kobi’ler Batı Afrika bölgesinden gelen firmalarla buluştu. 

 

Türk ihracatçısı için cazibe merkezi: Gana

 

Wci Forum Başkanı Utku Bengisu İş Forumu sonrasında yaptığı açıklamasında Afrika Kıtası ile ilgili iş potansiyeli ve ülkemiz KOBİ’leri açısından bu etkinliklerin önemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

 

“Yıllık 6 büyüme oranına sahip 31 milyon nüfusu bulunan Batı Afrika’nın ikinci büyük ülkesi konumundaki Gana, yıllık yaklaşık 17 milyon Dolar’lık ithalat gerçekleştirmektedir. Ecowas üyeliği ile Batı Afrikaya giriş kapısı niteliğindeki Gana Türk ihracatçısı için cazibe merkezi haline gelmiştir. Wci Forum olarak bir mottomuz var, “Kimsenin ilgilenmediği, dünyanın unuttuğu Afrika’nın yeni yükselen orta sınıfını Türkiye ile buluşturmak. Ülkemiz Kobi’lerini Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmini geliştirmek adına 10 yıldır çalışıyoruz. Afrika kıtasında düzenlediğimiz 54 fuarda ve Türkiye içinde yaptığımız 6 büyük forumda hep bu motto üzerinden strateji oluşturduk. Burada önemli olan Afrika’nın ithalatındaki en büyük 10 partner arasında yerimizi daha sağlam bir noktaya taşımak. Afrika’nın ticaretinde şu anda Türkiye’nin 3 lük bir payı var. Ülkemizin bu pastada 10’luk bir paya sahip olması bizim için çok önemli bir uç hedef olmalı diye düşünüyoruz.

 

Afrika kıtasının geneline baktığımızda Nijerya, Gana, Etiyopya, Kenya, Tanzanya , Sudan gibi, ülkelerin yanında gelecekte çok daha önemli pazarlar haline gelmesi muhtemel Fildişi Sahilleri, Senegal, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kamerun gibi önemli merkezler bulunmakta. Bir de Türkiye’nin hala liderlik yapabileceği, kısa zamanda çok yol alabileceği Togo, Sierra Leone, Mali, Nijer, Burkina Faso, Benin, Güney Sudan, Gambiya gibi ülkeler var. Bu ülkelere ağırlık verilerek ticari stratejinin geliştirilmesi, ülkelerin birbirleriyle olan ikili anlaşmaları, lojistik ağlarını dikkate alarak stratejiyi güncel tutması için gerekli çalışmaları ülkemiz ihracatçıları adına sürdürüyoruz.

 

Yakın tarihte Türk ihracatçısını ve ihracat yapmak isteyen Kobi’lerimizi Afrikalı alım heyetleri ile buluşturacağımız Afrika’nın en önemli ülkelerinden Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yeni bir iş forumumuz daha var. 

24-25 Ağustos 2022 tarihleri arasında 105 milyonluk nüfusu, yıllık yaklaşık 9 milyar Dolar’lık kapasitesiyle önemli ihracat fırsatı sunan Uluslararası Forum Başkent Kinshasa’da düzenlenecek. Kinshasa, Kissangani, Gome ve Kolezi gibi önemli merkezlerden gelecek 800 alıcı heyetin katılımıyla gerçekleşecek organizasyonla küçük ve orta ölçekli firmalarımız Afrika’da çok önemli iş fırsatları yakalayabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 1:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Türkiye ile Güney Kore arasındaki milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete’de yayımlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 22 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye ile Güney Kore Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma”nın onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yer aldı. Anlaşma çerçevesinde, taraflar bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini geliştirecek ve destekleyecek. Bilim ve teknoloji alanlarında bilim insanı, […]
 • 02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te yapılacak seçimlerde yeniden zafere ulaşmakta kararlıyız
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kuruluşundan beri sandıktan 15 defa birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde yeniden zafere ulaştırmakta kararlıyız.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti kurucuları ve AK noktalardaki partililere mektup gönderdi. Mektubuna, “Değerli dava ve yol arkadaşım, bundan 21 yıl önce sizlerle birlikte, AK Partimizin resmî kuruluşunu […]
 • 03
  80’ler/90’lar coşkusu Büyükşehir ile Bursa’da
  Bursa Büyükşehir Belediyesi 80’ler ve 90’lara özel müzikal zaman yolculuğu yaşatmak, 80’ler ve 90’larda Bursa’da yaşam kültürünü canlandırmak ve o döneme damga vuran müzikleri tiyatral sahne şovu ile vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla “Bursa Nostalji Festivali”ne hazırlanıyor.   Retrobüs, döneme damga vuran müzikleri Yeşilçam kokulu sahne performansı ile sizinle buluşturacak.
 • 04
  Başkan Büyükkılıç’tan MÜSİAD Kayseri Şubesi’ne Ziyaret
  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’ni ziyaret ederek, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, iş insanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi. Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kent Kayseri’yi her yönüyle daha iyi noktalara taşımak için kentte bulunan kamu […]
 • 05
  Başkan Zolan’dan AK Parti kuruluş yıldönümü mesajı
  AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Osman Zolan, “AK Parti kuruluşundan bu yana hizmet ve eser siyasetinin Türkiye’deki adı, dünyada ise Türkiye’nin stratejik ve başat ülkelerinden biri konumuna gelmesine imkan sağlayan siyasal hareketin adıdır” dedi. 13.08.2022 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir […]
 • 06
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı. Türkiye ekonomisinin önde gelen şehirlerinden […]
 • 07
  Dev Projede Sona Yaklaşıldı: Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı Projesinin 19 Kilometresi Tamamlandı
  Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahalledeki yaklaşık 650 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak olan “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”nın tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. 5 kilometrelik projenin 19 kilometresi tamamlandı. İki ayrı güzergâhta devam eden ve son 6 kilometresi kalan […]
 • 08
  CHP’li 11 Belediye Başkanından Ortak Açıklama
  CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da bir araya geldi.