Borusan’ın festival sponsorluğunda İKSV’nin düzenlediği 50. İstanbul Müzik Festivali’nde, birbirinden değerli sanatçılar, orkestra ve topluluklar müzikseverlerle buluştu

Haziran ayı boyunca devam eden İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 50.
Kültür & Sanat - Temmuz 4, 2022 12:00 pm A A

Haziran ayı boyunca devam eden İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali ile sanatseverler müziğe doydu. Borusan Holding’in ilk notadan beri destekçisi olduğu ve Festival Sponsoru olarak yer aldığı festivalde 27 konser düzenlenirken 20.000’e yakın müziksever ile buluşuldu.  

 

Borusan Holding’in hem kurucuları arasında yer aldığı hem de ilk notadan beri destekçisi olduğu 50. İstanbul Müzik Festivali bu yıl da birbirinden değerli sanatçıları sanatseverlerle buluşturdu. 6 – 24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen 27 konserde 20.000’e yakın müziksever ile bir araya gelindi.

 

50 yıldır yüzlerce değerli sanatçı, orkestra ve topluluğu ağırlayan İstanbul Müzik Festivali için 2 Haziran’da açılış partisi düzenleyen Borusan, Holding ve Borusan Contemporary binaları olan Perili Köşk’te pek çok önemli ismi ağırladı. Açılış partisine Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Borusan Kocabıyık Vakfı Başkanı Zeynep Hamedi ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı katılırken Mercan Dede performansı ile davetliler gecede keyifli anlar yaşadı.

 

Festival kapsamında ise Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ve Borusan Quartet de sanatseverlerle buluşurken Borusan Quartet ve günümüzün önde gelen arp sanatçılarından Xavier de Maistre8 Haziran Çarşamba günü bir araya geldi. Konserde son derece etkileyici eserlere imza atan Boieldieu, 19. yüzyılın şiirinin tüm derinliğini sunan Debussy ve romantik dönemin tutkulu bestecisi Çaykovski’nin yapıtları seslendirildi.Sanatı yaygınlaştırma ve geniş kitlelere ulaştırma misyonuyla hareket eden Borusan Holding, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip olan Borusan Quartet’in konserini Caddebostan sahil ve Galata Kuledibi’nde kurduğu ekranlarla canlı olarak müzikseverlere ulaştırdı. 

 

Festival kapsamında 22 Haziran Çarşamba günü ise Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda Tan Dun & Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası bir araya geldi. 

 

Çağdaş klasik müziğin önde gelen isimlerinden, Doğu ve Batı geleneklerinin sınırlarını aşan yaratıcı repertuvarıyla aralarında Grammy ve Oscar’ın (Kaplan ve Ejderha-Crouching Tiger Hidden Dragon) da bulunduğu pek çok prestijli ödülün sahibi olan Tan Dun iki Türkiye prömiyeriyle festivale konuk oldu. Bestecinin Mayıs 2021’de kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası’nın dünya prömiyerini gerçekleştirdiği, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan Sanat’ın ortak siparişçileri arasında olduğu eseri İkili Konçerto Türkiye’de ilk kez seslendirildi. Konserde ayrıca Tan Dun’un Passacaglia: Secret of Wind and Birds başlıklı eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleştirildi.  Tan Dun yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konserde Daniel Hope ve Alexey Botvinov’a eşlik etti. Konser, Borusan Holding’in destekleriyle gerçekleştirildi.

İlk notadan beri destekçisi olduğu 50. İstanbul Müzik Festivali için özel bir reklam filmi de hazırlayan Borusan Holding, filmde 50 yıldır festivale verdikleri desteğe vurgu yaparken ilk günden beri müziğin ve müzikseverlerin yanında olduklarının da altını çizdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat - 12:00 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  YKS Kontenjanları 2022
  YKS Kontenjanları 2022 YÖK Başkanı Özvar: Kontenjanların yüzde 99’u doldu   Özvar, yazılı açıklamasında, YKS’de baraj puanı uygulamasını ocak ayında sonlandırdıklarını, bu kararla adayların üzerinde baraj kaygısı ve baskısı olmadan YKS’ye odaklanma imkanı bulduklarını belirtti. Barajın kaldırılması kararının ardından üniversite sınavına girmek için başvuran aday sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış gerçekleştiğini bildiren Özvar, […]
 • 02
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu !!!  Türk Eczacılığında yeni bir dönemin başlamasına öncülük eden Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın İzmir’de ilk görev yaptığı Gureba-yı Müslimin Hastanesinde yönettiği eczane ofis olarak kullanılıyor. İzmirli Sanayici ve Eczacı Enver Olgunsoy, Bilim ve Sağlık Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Tarihi eczanenin ofis şeklinde değerlendirilmesi uygunsuz olmuştur” yorumunu yaptı. İzmir’deki ilk […]
 • 03
  Penta Teknoloji yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti
   Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılının ilk altı aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti.
 • 04
  Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği’nin Yeni Bölge Temsilciliklerinin Açılması
  DÜNYA TİCARET VE KALKINDIRMA DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN ALİ GENÇ: ​Ülkemiz ekonomisine tüm gücüyle ve üyeleriyle katkıda bulunmaya çalışan Derneğimiz, yeni açılan Ege Bölge Temsilciliği Şube Başkanlığı’na İlker KARA Beyefendi Atanmıştır. Ülke çapında iş dünyamıza destek olma kapasitesini artırarak ve ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirerek, dünya ticaretini kolaylaştırmak ve ticaret kapasitesini yükseltmek konusunda hepimizi […]
 • 05
  League Of Legends Mevsim Finalleri Başlıyor
  13 – 14 Ağustos tarihinde oynanan heyecan dolu karşılaşmalar ile lig aşaması geride kaldı.
 • 06
  30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı Kütahya’da Tırmanma Yarış İle Kutlandı
  NG Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlenen AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 13-14 Ağustos tarihlerinde Frigya Spor Kulübü tarafından 30 Ağustos Zaferinin 100.
 • 07
  Tüpraş’ın Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda atılımları devam ediyor
  Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.
 • 08
  eKampüs’le yaz döneminde kesintisiz gelişim fırsatı
  ÖRAV’ın uzaktan eğitim platformu eKampüs, öğretmen eğitimlerinin yanı sıra tüm bireylere açık gelişim eğitimleri de sunuyor.