Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç: “Çaldıran Mahallesi’nde kimse mağdur olsun istemiyoruz”

Buca Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Gündem - Ağustos 5, 2022 2:40 pm A A

Buca Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda komisyonlara havale edilen, henüz karara bağlanamayan önergelerin görüşüldüğü sırada söz alan AK Parti Buca Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, Buca Belediye Meclisinin 06.12.2021 tarih ve 2021/162 sayılı kararı ile kabul edilen Buca İlçesi Çaldıran Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu Önerisi'nin karara bağlanması sırasında hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesini istediklerini söyledi.

"Mahalle sakinleri gelecek kaygısı taşıyor"

Halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen proje için Çaldıran Mahallesi'nde düzenlenen toplantılara daha önce bizzat gidip katıldıklarını ve mahallelinin sernezişi olduğunu söyleyen Ekrem Gündoğdu, "Kentsel dönüşüm olmalıdır ama kentsel dönüşüm yapılırken burada tapusuz olan tapusunu alamayan yaklaşık 367 vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın bir hak kaybına uğrayacaklarını, büyük bir endişe içinde olduklarını, biz hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu kentsel dönüşüm projelerini incelediğimizde burada tapulu ve tapusuz ayırt etmeden kimin evi varsa belli bir kriteri sağlıyorsa herkese hak payı verdi. Ama burada bizim imar müdürlüğümüzde görüştüğümelerimizde incelediğimizde maalesef tapusu olmayan vatandaşlarımızın ancak enkaz bedeli alır diye madde koymuşlar, mahalleli çok aşırı bir derecede mağdur durumda, aşırı bir gelecek kaygısı taşıyor. Biz Çaldıran Mahallesi adına belediye başkanı olarak, Cumhur İttifakı olarak, bütün belediye meclisi olarak bu vatandaşlarımızın mağdur olup ezilmemesi için bir çalışma yapılmasını arz ediyoruz" dedi.

"Burada siyaset değil vatandaşın mağdur olmaması önemli"

Çaldıran Mahallesi ile ilgili olarak belediyenin bir çalışma içinde olduğunu, konunun hukuki yönden araştırıldığını ifade eden Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise burada bir karar alındığında hukuksal olarak bir temele dayanmak zorunda olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak çalışmaların devam edilebilmesi ve imar komisyonunda görüşmelerin devam edebilmesi için yeniden komisyona sevk edilmesini istediklerini belirten Erhan Kılıç, "Komisyonda bulunması şunu sağlar, çok sayıda vatandaşı ilgilendirdiği için daha çok tartışlır, iyi yönde, kötü yönde. Belki de ret verecek komisyon. Diyecek ki şu eksiklikleri gördüm. Şu eksikliklerden dolayı komisyon olarak uygun bulmuyoruz diyecekler belki. O yüzden hukuki yönden haklılığı olduğu müddetçe bir vatandaşın dahi mağdur olması bizim için olmazsa olmazımız. Kimse mağdur olmamalı. Benim kendi düşüncem burada bunun siyaseti olmaz. Burada önemli olan orada yaşayan vatandaşların bu işte mağdur olmamaları. A partisi B partisi diye birşey yok. En az mağduriyet, olabilirse sıfır mağduriyetle bu işi çözmek" dedi.

Başkan Erhan Kılıç'ın önerisiyle ve meclisin oybirliğiyle madde yeniden imar komisyonuna sevk edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 2:40 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.