Bursa’nın İncisi’nde hasat başladı

Gündem - Ağustos 20, 2021 5:26 pm A A

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla Tarım AŞ marifetiyle yürüttüğü ‘İncir Hasadı’ düzenlenen törenle başladı.

Bursa’da kırsal kalkınmayı sağlanmak amacıyla kaliteli fide, fidan dağıtımı ve ekipman destekleri başta olmak üzere her alanda çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, Tarım AŞ aracılığıyla sürdürdüğü ‘İncir Hasadı’nı Osmangazi ilçesi Çağlayan Mahallesi’nde başlattı. Hasat öncesi çiftçilerle sohbet eden Alinur Aktaş’a törende, Bursa Milletvekili Zafer Işık ve Atilla Ödünç, Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Sadi Ay, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ufuk Ay ve  Tarım İl Müdürü Hamit Aygül eşlik etti.

“Bütün imkanlarımızı maddi ve manevi seferber edeceğiz”
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hasadın hayırlı olmasını diledi. Bursa incirinin aslında Bursa’nın incisi olduğunu söyleyen Başkan Alinur Aktaş, “Bunları geliştirmek ve bu işi devam ettirmek lazım. Ürünü iyi pazarlamalıyız. Tüm süreçlerde bizim önemli avantajlarımız var. ‘Girdi maliyetlerimiz yüksek, fiyatlar arttı, bu sene ürün az oldu, fiyat tutmadı’ gibi mazeretlerle sığınamayız. Herkes işini yapacak. Devletimizin bize sunduğu imkanları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Benzeri etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Biz önemli meyveleri bünyesinde barındıran bir şehiriz. Bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Ürünümüzü kaliteli üreteceğiz. Hasadımız bereketli olsun” dedi.

“Siyah incir şehrimiz için çok önemli, değerli”
Bursa Milletvekili Zafer Işık ise, Bursa’nın sanayi ve tekstilin yanı sıra tarımla da anılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Bursa’nın topraklarının bereketli olduğuna da değinen Işık, “Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarım A.Ş ile beraber çiftçimizin yüzünü güldürmeye başladı. Toprak analiziyle, üretimle, pazarlamasıyla ve markalaşmasıyla her şeyiyle ilgileniyorlar. Siyah incir ile ilgili coğrafi işaret aldık. Bu çok gurur verici. Türkiye’de ki tüm coğrafi işaretlerin Avrupa’da tanınması ile alakalı da çalışmalar başlattık. Bursa’da da birkaç coğrafi işaretimiz var. Siyah incir şehrimiz için çok önemli, değerli. Hasadımız başladı, hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

“Kaliteli, sağlıklı ürün yetiştirmeye gayret ediyoruz”
İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ise Bursa siyah incirinin Türkiye için çok önemli olduğunu dile getirdi. Tescillenmiş markamız olduğunu hatırlatan Aygül, “Kaliteli, sağlıklı ürün yetiştirmeye gayret ediyoruz. Bugün de incir hasadımız başladı. Ben tüm üreticilerimize hayırlı olsun diyorum, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a da desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Tören sonrasında Başkan Alinur Aktaş ve beraberindekiler, ilk ihracat Tırın uğurladı.

Gündem - 5:26 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER