11° Parçalı bulutlu

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: FELAKETİN BOYUTLARINI HES’LER BÜYÜTMÜŞ

-“KARADENİZ’İN KADERİ SEL FELAKETLERİ OLMAMALI” CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, selden felaketinin yaşandığı Sinop’un Ayancık ilçesi ile Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine gitti. Her iki ilçede de hidroelektrik santral (HES) bulunan bölgelerde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Her iki ilçede de HES’lerle ilgili iddialar ve yetkililerin bu iddialara karşın açıklamaları var. Bütün bunları […]
Gündem - Ağustos 15, 2021 4:10 pm A A

-“KARADENİZ’İN KADERİ SEL FELAKETLERİ OLMAMALI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, selden felaketinin yaşandığı Sinop’un Ayancık ilçesi ile Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine gitti. Her iki ilçede de hidroelektrik santral (HES) bulunan bölgelerde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Her iki ilçede de HES’lerle ilgili iddialar ve yetkililerin bu iddialara karşın açıklamaları var. Bütün bunları göz ardı etmeden değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Ancak şu bir gerçek ki, yaşanan sel felaketine birçok ihmal ve sorumsuzluk neden olurken felaketin boyutlarını her iki ilçede de bulunan HES’ler büyütmüş” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte sel bölgesinde ziyaretler gerçekleştiren Enerji ve Altyapıdan Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, zarar gören her iki ilçede adeta çamur deryasına dönen cadde ve sokaklar ile iş yerlerini gezdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşlarla da sohbet etti. Farklı kentlerden yardım faaliyetlerinde bulunmak için ilçeye gelen ekiplerle de bir araya gelen Ahmet Akın, selden zarar gören vatandaşlara başsağlığı ve geçmiş olsun dileğini iletti.

HES REGÜLETÖRÜ OLMASAYDI SU YOLUNDA AKACAKTI”

Sinop’un Ayancık ilçesindeki incelemeleri sonrasında değerlendirmelerde bulunan Ahmet Akın, ilçede bulunan ve Ayancık halkının istemediği için hukuk yoluyla faaliyetleri durdurulan HES’in, sel felaketinin boyutlarını büyüttüğünü ifade etti. Ahmet Akın Ayancık HES’in sel felaketini büyüttüğüne ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ayancık ilçesinde bulunan HES, selin yarattığı tahribatı artırdı. Ayancık’daki santralin faaliyetleri halkın itirazları üzerine mahkeme kararıyla durdurulmuştur. Mahkeme vatandaşların taleplerini haklı bulmuş ve bölgenin de eski haline getirilmesine karar vermiştir. Ancak şirket faaliyetlerini sürdürmek için yeniden girişimlerde bulunmuştur. Ayancık HES sel sırasında faaliyette değildir. HES’in Babaçay’daki regületörü yağmur sularının tutulmasına neden olmuş. Regületör, Babaçay yerleşim yerinin üzerinde kaldığı ve yerleşim yeri ile kot farkı oluştuğu için su kütlesi büyük bir hızla ve aniden yerleşim yerine ulaşmıştır. Regületör olmasaydı su kütlesi birikmeyecek, su yatağından taşarak akacaktı. Selin oluşturduğu hasar felaket boyutuna ulaşmayacaktı. Aynı şeklide HES’in çirkinliğini örtmek için şirket tarafından HES için yapılan britler Ayancık Çayının içindeki tomruklarla birlikte su kütlesinin önünde ciddi bir set oluşturdu. Eğer HES için yapılan britler ve tomruklar olmasaydı Ayancık çayı yatağından taşacak felaket bu kadar büyük boyutlarda olmayacaktı.”

İKLİM KRİZİ İLE DOĞA İNTİKAMINI ALIYOR

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde de incelemelerde bulunan Ahmet Akın, Ezine çayı üzerinde bulunan iki HES’in sel felaketinde yaşanan can kayıplarının artmasında ve tahribatın büyümesinde etkisinin bulunup bulunmadığını yapacakları çalışmalar sonrasında bir raporla değerlendireceklerini bildirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Ezine Çayı’nın üzerinde kurulu iki HES bulunuyor. Bozkurt ilçesi yakınlarındaki bu iki HES’in rolü bu felaketin büyümesinde rolü elbette var. Çünkü, geçen yıl Giresun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili hazırladığımız rapordaki benzer tespitleri burada da gördük. Kesilen ağaçlar, inşa edilen birçok yapı, tahrip edilen eko sistem ve iklim krizi gerçeği ne yazık ki bu felaketlerin nedeni. Karadeniz adeta HES projeleri ile talan edildi ve Karadeniz’de sistematik olarak ‘doğaya ihanet’ edildi. Doğa intikam alıyor. Karadeniz’in kaderi sel felaketleri olmamalı” diye konuştu.

Bu haber 212 kez okundu.
Gündem - 4:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.