CHP Konak İlçe Sekreteri Gülden Aslı Değirmenci’den Kadına Şiddet Açıklaması

Her gün kadına şiddet haberi aldığımız, takım elbise giyip, kravat takarak iyi hal indirimi alan faillerin cezasızlık güvencesiyle şiddeti artırdığı ülkemizde kadınlar ve kadın haklarını koruyan  İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamaz.
Gündem - Haziran 14, 2022 12:20 pm A A

Her gün kadına şiddet haberi aldığımız, takım elbise giyip, kravat takarak iyi hal indirimi alan faillerin cezasızlık güvencesiyle şiddeti artırdığı ülkemizde kadınlar ve kadın haklarını koruyan  İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamaz.

 

Dün saat 12.00’de burada başladığımız İstanbul Sözleşmesi Adalet Nöbetimizi, bugün şu anda Danıştay’da görülen İstanbul Sözleşmesinden çıkış kararına karşı olduğumuzu sizin aracılığınızla duyurarak bitiriyoruz.

 

Sadece Mayıs ayında ülkemizde öldürülen 35 kadından 18’ini hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

 

Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliği taşıyan sözleşmenin amacı, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirme yolu da dahil olmak üzere kadınlara erkekler arasında fiili eşitliği sağlamak olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamaz. Bizler artık 3.sayfada alışmış, önemsizleştirilmiş, duyarsızlaştırılmış, sıradan haberler almak istemiyoruz. İşte tam da bu nedenle

 

CHP iktidarında kadınlarımız için;

-Kadın Bakanlığını kuracağız.

-Çocuk doğurmanın sonucu işsizlik olmayacak.

-HPV aşısı ücretsiz olacak.

-Kamuda kadın yönetici kotası getireceğiz.

-Yeni başlangıçlar fonu kuracağız.

-Kadın cinayetlerinin failleri için ceza indirimi, iyi hal indirimi uygulanmayacak.

-Kadınların ve gençlerin kooperatif kurmalarını teşvik edeceğiz.

-Psikolojik ve ekonomik şiddet de suç sayılacak.

-Aile destekleri sigortasının parası kadının hesabına yatacak.

-ILO nun 190 sayılı Şiddet ve taciz sözleşmesini onaylayacağız.

-Siyasi partiler yasası ile eşitliği sağlayacağız.

Bizler Cumhuriyete, laikliğe ve bağımsız Türkiye idealine inanan yurttaşlar olarak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım atılmasını asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Milletin ittifakında güzel ülkemizde kadına şiddete son vereceğimize söz veriyoruz.

En başta yakın zaman da kaybettiğimiz Cansu Geyik olmak üzere cinayete kurban giden tüm kadınlarımızı rahmetle anıyor, ailelerine baş sağlığı diliyorum. İstanbul sözleşmesi yaşatır.

Bugün, bu saatte Ankara’da Danıştay’da duruşması görülen Cumhurbaşkanlığı’nın İstanbul Sözleşmesinden çıkış kararına KARŞIYIZ!

Bizler artık üçüncü sayfada alışılmış, önemsizleştirilmiş, duyarsızlaştırılmış, sıradan haberler olmak istemiyoruz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER