16° Parçalı bulutlu

Çimsa 2021 Entegre Faaliyet Raporu’nu Yayınladı

YARINLAR İÇİN BUGÜNÜ ŞEKİLLENDİRİYORUZ   Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa, 2021 Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı.
Ekonomi - Nisan 21, 2022 1:00 pm A A

YARINLAR İÇİN BUGÜNÜ ŞEKİLLENDİRİYORUZ

 

Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa, 2021 Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı. Çimsa, Entegre Faaliyet Raporu’nda 2021 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerin güncel çıktılarını, geleceğe dair plan ve hedeflerini paylaştı. Çimsa CEO’su Umut Zenar 2021’de bilanço hedefi ve sürdürülebilirlik ajandası açısından başarılı bir performans sergilediklerini vurgulayarak, “2021 Entegre Faaliyet Raporu’muzda finansal çıktılarımız ve sürdürülebilirlik stratejimizi nasıl birleştirdiğimizi, gelecek nesiller için bugünü nasıl şekillendirdiğimizi anlatmaya çalıştık” dedi.  

  

Türkiye’nin en büyük ve dünyanın lider beyaz çimento oyuncularından biri olan Çimsa, 2021 Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı. 2021 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerin, geleceğe dair plan ve hedeflerin paylaşıldığı rapor; Çimsa’nın ekonomik başarısını, sürdürülebilirlik faaliyetlerini, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını özetliyor. 

 

Yükselen enflasyon başta olmak üzere son dönemde yaşanan ekonomik krize rağmen 2021 yılında son derece başarılı finansal sonuçlar elde ettiklerini belirten Çimsa CEO’su Umut Zenarraporda şu değerlendirmeyi yaptı:

 

Geçen yıla göre ciromuzu yüzde 80 artırarak 3,7 milyar TL’ye çıkardık. Aynı zamanda ihracat alanındaki etkinliğimizi de arttırdık. 2020 yılında yaptığımız 163 Milyon USD’lik ihracatı, 2021 yılında 240 Milyon USD’ye çıkardık. Çimsa’nın elde ettiği başarıda, globalleşme yönündeki stratejik önceliklerimiz de etkili oldu. Temmuz ayında Cimsa Sabancı Cement BV ile İspanya Valensiya’daki Buñol Fabrikası'nı devraldık. Yıllık 560.000 ton klinker, 660.000 ton beyaz çimento üretme kapasitesi; 75.000, 50.000 ve 25.000 ton kapasiteli 3 ayrı beyaz klinker silosu ve 3 adet çimento değirmeni olan Buñol Fabrikası'nın üretim ve dağıtım ağımıza eklenmesiyle hem dünya liginde 3. sıradan 2.’liğe yükselerek öncü oyunculardan biri olma pozisyonumuzu daha da güçlendirdik hem de Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika'da ihracat ağımızı ve etki alanımızı büyüttük.

 

Çok yönlü sürdürülebilirlik stratejisiyle faaliyet gösteriyoruz

 

Çok yönlü sürdürülebilirlik stratejisi ile sürdürülebilir yaşam alanlarının gelişimine öncü olduklarını belirten Umut Zenar, “Ürün çeşitliliğimizi geliştirmek, katma değerli ve sürdürülebilir ürünlerin portföyümüzdeki payını artırmak için çalışmalarımızı artırarak sürdürüyoruz. Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisi gibi alternatif yakıt yatırımlarımız ve sürdürülebilir ürün gamının geliştirilmesine yönelik projelerimiz çevresel etkimizi pozitif yönde güçlendirmemize katkıda bulunacak. Ayrıca çok yönlü sürdürülebilirlik stratejimiz ile iklim krizinin çözümüne dikkatle eğiliyoruz. Çimsa’da direkt, indirekt ve tedarik zinciri kaynaklı sera gazı emisyonlarını ölçüp izliyoruz. Sürdürülebilir şehir ve yaşam alanlarına odaklanıyoruz. AR-GE kanalıyla sürdürülebilir ürün geliştirme, enerji verimliliği, düşük karbonlu enerji kaynaklarının kullanımı ve döngüsel ekonomiye dayalı hammadde ve yakıt tedariki gibi konularda önemli bir yol kat ettik.” Çimsa’nın sürdürülebilirlik stratejisini Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı içselleştirecek şekilde güncellediğini belirten Umut Zenar, “Çimsa, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın farklı düzlemlerde iş birliğini daha fazla geliştirmeye, iklim krizi ile mücadeleye odaklanmaya, çevrenin korunması ve doğal kaynakların verimli kullanımı hedefine sağlanan katkıyı ivmelemeye, üretilen değeri pekiştirmeye ve paydaş ilişkilerini her yönüyle daha fazla derinleştirmeye katkıda bulunacağına inanıyor. Çimsa olarak, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, Sorumlu Üretim ve Tüketim ile İklim Eylemi konusundaki sürdürülebilir kalkınma amaçlarını önceliklendirerek bunlara doğrudan katkıda bulunacak çalışmalara öncelik veriyoruz” dedi.

Çimsa 2021’i nasıl geçirdi?

 • Ciro 2020’ye göre 80 artışla 3,7 milyar TL oldu.

 • Toplam Yatırım Bedeli 2020’ye göre 2 kat artarak 13,6 milyon ABD doları oldu.

 • 5,6 milyon ton Çimento 6,9 milyon ton Klinker 1,94 milyon m³ Hazır Beton üretimi yapıldı.

 • Sürdürülebilirlik Odaklı AR-GE/İnovasyon Yatırımı 2020’ye göre 371 artış ile 8,7 milyon TL oldu.

 • 8,6 milyon TL Sürdürülebilirlik ve Çevre Yatırımı/ Harcaması yapıldı.

 • Alternatif Yakıt Kullanım Oranı 12,4 oldu.

 • 160.168 ton CO2 Tasarrufu yapıldı.

 • 34.011 MWh Yenilenebilir Enerji Kullanımı gerçekleştirildi.

 • Geri Dönüştürülen Atık Oranı 90 oldu.

 • Kadın Çalışan Sayısında 16 artış gerçekleşti.

 • Yeni İşe Alımlarda Kadın Çalışan Oranı 22 oldu. 

 • 530.000 TL Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yatırımı yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 1:00 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.