Çin: İran’la işbirliğini güçlendirmeye hazırız

Gündem - Temmuz 31, 2022 4:08 pm A A

Çin Devlet Başkanı Şi ile İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin görüşmesinin ardından, taraflar işbirliğini güçlendirme ve destek mesajları yayımladı.

İran Cumhurbaşkanı Seyyed İbrahim Reisi ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping‘in görüşmesinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yayımlandı.

Xinhua Haber Ajansı‘nın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying tarafından yapılan açıklamada, “Çin ve İran işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, gelişmekte olan ülkelerin adilane haklarını ve çıkarlarını savunmaktalar” denildi.

Çin, İran’la işbirliği yaparak Çin ve İran stratejik ortaklığında kesintisiz olarak ilerleme elde etmeye ve uluslararası insaf ve adaleti savunmaya hazır” denilen Çin Dışişleri’nin açıklamasında, Batı’nın İran’ın ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğünün korunmasına saygı duyması gerektiği belirtildi.

‘Ortadoğu’da istikrar korunmalı’

Çin Devlet Başkanı Şi Çinping, Ortadoğu’daki istikrarın korunmasının önemli olduğunu söyledi.

Şi, İran’ın bölgedeki “yapıcı rolünün” Çin’in siyasetinin paralelinde olduğunu bildirerek, tek taraflı dış politikanın sona erdiğini sözlerine ekledi.

Tarafların görüşmede, İran’da meydana gelen sel felaketi hakkında da görüştüğü aktarıldı.

‘ABD Soğuk Savaş’a dönmeye çalışıyor’

İran Cumhurbaşkanı Reisi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, uluslararası gelişmelerden bağımsız olarak Çin ile ilişkileri her yönden geliştirmek için ülkesinin kararlı olduğunu söyledi.

Tesnim Haber Ajansı‘nın haberine göre Reisi, egemenlik sahibi ülkelerin ulusal çıkarlarına dayalı olacak şekilde ve bağımsız işbirliğini bölgesel ve uluslararası düzeyde doğru yönetim modeli olarak nitelendirdi.

Yeni uluslararası düzende adalet ve insafın hâkim olması gerektiğini belirten Reisi, ABD’nin dünyada Soğuk Savaş dönemine geri dönmeye yönelik tüm çabalarının ABD’nin güçsüzlüğünü ve düşüşünü gösterdiğini kaydetti.

Gündem - 4:08 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.