16° Parçalı bulutlu

Çocuklarda işitme kaybı sorunlarının tespitinde zaman kaybetmeyin

Çocuklarda işitme kaybı şüphesi halinde vakit kaybetmeden işitme testi yaptırmak kritik önem taşıyor.
Sağlık - Nisan 13, 2022 10:30 am A A

Çocuklarda işitme kaybı şüphesi halinde vakit kaybetmeden işitme testi yaptırmak kritik önem taşıyor. Uzmanlar cerrahi ya da medikal müdahalenin yetersiz olduğu durumlarda, işitme cihazı kullanımının çocukların iletişim becerileri ve mental gelişimi özelinde son derece olumlu sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çekiyor.

 

Çocuk sağlığı konusunda üzerinde titizlikle durması gereken konu başlıklarından bir tanesi de hiç kuşkusuz işitme sağlığı olarak karşımıza çıkıyor. Doğumdan itibaren çocukların işitme sağlıklarının yakından izlenmesi, ileri yaşlarda daha büyük sorunlar yaşanmaması adına kritik önem taşıyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan May İşitme Cihazları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde Türkiye’de yeni doğan bebeklere işitme testi yapıldığını hatırlattı. Kaya, “Yenidoğan işitme taraması bebekteki işitme durumunu tanımlamak için çok güvenilir ve doğru bir yöntemdir. Ancak bebek ilk tarama testini geçemediğinde bu onun işitme kayıplı olduğunun tespiti için yeterli değildir. İşitme taraması belirlenen bir süre sonra tekrarlanır. Yine başarısız olursa kısa bir süre sonra tekrar test yapılır ve bebek bu testi de geçemezse o zaman daha ileri bir işitme değerlendirmesinin yapılması gerektiği belirtilir. Bu durumla birlikte sık periyotlarla doktor ve odyolog tarafından takip edilen bebeğin en geç 3. ayında detaylı bir işitme değerlendirmesinin tamamlanması gerekmektedir” dedi.

 

Çocuklarda işitme problemlerine neden olan faktörler

Bebek ve çocuklarda ortaya çıkabilecek işitme sağlığı problemlerinin pek çok farklı nedeni olabileceğini ifade eden Kaya, “Erken doğum, düşük doğum ağırlığı, doğumda oksijensiz kalma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalma, annenin gebelikte geçirdiği enfeksiyonlar, doğum travmaları, kan değişimi gerektirecek düzeyde yenidoğan sarılığı, iç kulakta hasara neden olan ototoksik ilaçların kullanımı ve genetik faktörler bu nedenler arasında sayılabilir” dedi.

 

Hangi belirtilerle ortaya çıkıyor?

İşitme kaybı olan çocukların ne kadar erken tanılanır ve müdahale edilirse yaşıtlarıyla arasında oluşan gelişimsel farklılıkların da en hızlı şekilde kapatılabileceğini aktaran Kaya, bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkabilecek işitme kaybı belirtilerini ise şu şekilde sıraladı: “6 aylıktan sonra seslerin kaynağına bilinçli bir şekilde dönmezler.1 yaşına kadar ‘anne’ veya ‘baba’ gibi basit tekli kelimeleri söyleyemezler. Konuşma, yaşa uygun gelişmez veya konuşmada bozukluklar meydana gelir. Sık sık ‘he, ne dedin?’ derler. TV sesini çok fazla açarlar” Kaya ayrıca, çocukların mümkün olduğunca aşırı gürültülü ortamlarda uzun süreler bulunmamasını, eğer kalınıyorsa da bu süreler boyunca kulak koruyucuların yani özel kulak kalıbının kullanılmasını tavsiye etti.

 

Kişiye özel kulak koruyucu temin edilebilir

Okula başlamadan önce veya işitmeyle ilgili herhangi bir soru işareti oluştuğunda ailelerin vakit kaybetmeksizin çocuklarına işitme testi yaptırmaları gerektiğini söyleyen Odyolog Mehmet Tarık Kaya, “Medikal veya cerrahi tedavisi olmayan işitme kayıplarında işitme cihazı kullanımı işitme kaybının oluşturduğu engelleri ve iletişim problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Doğru işitme cihazını seçmek işitme kaybı derecesine ve çocuğun işitme ihtiyaçlarına bağlıdır. İşitme cihazlarının yeterli gelmediği ileri ve çok ileri derecedeki işitme kayıplarında ise koklear implant en uygun çözümü oluşturmaktadır. May İşitme Merkezlerimizde hem standart pediatrik kulak koruyucuları hem de kişiye özel yapılan kulak koruyucuları bulunmaktadır” dedi. Kaya mevcut işitme cihazlarına ek olarak kablosuz FM ve mikrofon sistemlerinin de işitme sorunu yaşayan çocuklar ve ebeveynleri arasında iletişimi kolaylaştırdığı bilgisini verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 10:30 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.