11° Parçalı bulutlu

COVID-19 Geçirenler Anlattı !

Covid-19 salgını tüm ülkeleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın sürecinde Türkiye’de 6 milyona yakın kişi virüse yakalandı, 5,5 milyona yakını iyileşti. Güvenlik Görevlisi olarak çalışan Fırat Özcan ve Ev Hanımı Semra Bahar (56) Covid-19’a yakalandılar ve iyileştiler. Özcan ve Bahar, hastalık süreçlerini anlattı. Fırat Özcan 31 yaşında iş yerinden, ev hanımı Semra Bahar ise 56 yaşında […]
Sağlık - Ağustos 17, 2021 5:31 pm A A

Covid-19 salgını tüm ülkeleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın sürecinde Türkiye’de 6 milyona yakın kişi virüse yakalandı, 5,5 milyona yakını iyileşti. Güvenlik Görevlisi olarak çalışan Fırat Özcan ve Ev Hanımı Semra Bahar (56) Covid-19’a yakalandılar ve iyileştiler. Özcan ve Bahar, hastalık süreçlerini anlattı.

Fırat Özcan 31 yaşında iş yerinden, ev hanımı Semra Bahar ise 56 yaşında ve eve gelen nakliye işçilerinden virüsün bulaştığını belirtti. Özellikle tat-koku alamama ve boğazda şiddetli ağrı yaşadıklarını belirten Fırat Özcan ve Semra Bahar’a neler yaşadıklarını sorduk.

Covid-19’a yakalanma süreciniz nasıl oldu?

Fırat Özcan: Covid-19′ a tam emin olmamakla beraber çalışmış olduğum iş yerinde yakalandığımı düşünüyorum çünkü aynı dönemde birkaç kişi daha bu hastalığa yakalandı. Hastalığa yakalandığım dönemde sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar devam ediyordu. Onun için genellikle ya evdeydik ya da iş yerinde. Hastaneye gittim ve yapılan testler sonucunda
pozitif olduğum ortaya çıktı.

Semra Bahar: Nisan ayında Covid-19’a yakalandım. Virüse yakalanmadan 4 gün önce evime eşya aldım. Eşyaları getiren nakliyecilerden virüsün geçtiğini düşünüyorum. Hastaneye gidip test yaptırdım ve pozitif çıktı. O an gerçekten ne yapacağımı bilemedim. Eve gidip karantina sürecine girdim. Temasta bulunduğum herkese haber verdim. Çok mutluyum ki o süreçte kimseye bu virüsü bulaştırmadım. Benim için zor geçen çok ağrı çektiğim bir iyileşme süreci
geçirdim. Sizdeki ilk belirtiler nasıl ortaya çıktı? Sizde ortaya çıkan en önemli belirti ne oldu?

Fırat Özcan: İlk gün vücut ısısı gayet normaldi ancak öksürük, halsizlik ve yorgunluk hissiyatı vardı. İkinci gün tat ve koku duyularımı tamamıyla kaybettim. Hemen PCR testi için hastaneye gittim ve sonuç pozitif çıktı. En önemli belirtti tat ve koku kaybı diyebilirim. Doktorumun söylediğine göre bu duyu kaybının sebebi virüsün tat ve koku sinirlerini besleyen damarların uyarılmasında sorun oluşturmasıymış. Hastalık sürecini evimde geçirdim, hastaneye yatmadım. 10 günlük karantina surecinden sonra sağlığıma kavuştum.

Semra Bahar: Ağzı içinde delikler oluşmaya başladı. Boğazımda yanma, kuruluk ve yuma sıkıntısı çektim. Pozitif çıktıktan sonra hastaneye yatmama gerek kalmadan iyileşme sürecimi evde geçirdim. 10 gün karantinada kaldım. İlaçları kullandım, hastalığı atlattım ama süreç çok zor geçti.

Hastalığı geçirdikten sonra sizde kalıcı bir belirti oldu mu?

Fırat Özcan: Hastalığı atlattıktan sonra 1 ay kadar merdiven çıkmada zorlandım, hızlı tempo yürüyüş ve koşularda çok çabuk yoruldum. Günlük yapabildiğim şeyleri daha yavaş ve temkinli yaptım. Öksürük de devam etti. Ancak kalıcı bir belirti olmadı.

Semra Bahar: Hastalığı geçirdikten sonra yutkunurken boğazımda batma, acı ve nefes almakta zorluk çektim. Doktora gittim ve bana tekrar tedavi verdi ama hala belirtileri geçmedi. Kalıcı sorunlar yaşıyorum.

Okurlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Fırat Özcan: Klişe olacak ancak kesinlikle ve kesinlikle maske , mesafe ve temizlik. Siz her ne kadar dikkat etseniz de birlikte çalıştığınız ve toplum içinde temas halinde bulunduğunuz kişiler de kesinlikle maske takmalı ve mesafeyi korumalı. Covid-19 olduğum için henüz aşı yaptıramıyorum süreç bitince ilk işim aşı olmak olacak. Herkese Covid-19 aşısını olmalarını tavsiye ediyorum.

Semra Bahar: Herkese kendisini çok iyi korumasını tavsiye ederim. Maske -mesafe ve temizliğe mutlaka dikkat edilmedi. Nereden bulaşacağı belli olmuyor. Kalabalık ortamalara girmeyin. Mutlaka aşı olunuz. Bana olmaz demesinler mutlaka önlemlerini alsınlar. Dilerim ki hiç kimse bu hastalığı yaşamasın ve artık en kısa zamanda bu pandemi sona ersin. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu haber 238 kez okundu.
Sağlık - 5:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.