16° Parçalı bulutlu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından “Türkiye-Arnavutluk İlişkileri” Paneli

Gündem - Ocak 15, 2022 4:29 pm A A

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca “Balkanlar’da Barış, İstikrar ve Kalkınma: Türkiye-Arnavutluk İlişkileri” konulu bir panel düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfına bağlı New York Tiran Üniversitesinde düzenlenen ve moderatörlüğünü TRT Yönetim Kurulu Üyesi gazeteci Meryem İlayda Atlas Çetin’in yaptığı panele, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, İletişim Başkanlığı Kamu Diplomasi Dairesi Başkanı Oğuz Güner, TMV Arnavutluk Direktörü Mesut Özbaysar’ın yanı sıra Türkiye ve Arnavutluk’tan araştırmacı, gazeteciler ile ülkedeki farklı kurum temsilcileri katıldı.

Arnavutluk Gümrük İdaresi Genel Müdürü ve Arnavutluk’un eski Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli, burada yaptığı konuşmada, ülkedeki Türk şirketlerine değinerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin zengin bir yasal çerçeveye dayandığını vurguladı.

Gazheli, “Türkiye, Arnavutluk’un stratejik ortağıdır. Özellikle ticari alışveriş ve ekonomik ilişkiler olmak üzere ikili ilişkilerin farklı iş birliği alanlarında daha da güçlendirilmesi yönünde güçlü bir siyasi irade mevcut.” diye konuştu.

New York Tiran Üniversitesi Avrupa ve Balkan Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Lindita Xhanari Latifi de iki ülke arasında eğitim ve kültür alanındaki ilişkilerin son yıllarda yoğunlaştığını söyledi.

Tarih boyunca farklı milletler arasındaki temasın doğal sonucunun, onların kültür ve dilleri arasındaki etkileşimi olduğunu ifade eden Latifi, “Arnavutluk ve Türkiye arasında asırlar boyunca mevcut olan ve mevcut olmaya devam eden tarih, dil, edebiyat, kültür, etnografya ve din alanlarındaki ilişkiler artık inkar edilemez gerçeklerdir.” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın ise Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkilerin özel olduğunu belirterek, Türkiye’nin Arnavutluk’un çok iyi bir dostu olduğunun altını çizdi.

Yalçın, “Geçmişte birçok stratejik ortaklık gördük ve ülkelerimiz arasında birçok anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanımızın pazartesi günü gerçekleştireceği ziyaret, dostane ilişkiler için farklı olanaklar sağlayacaktır. Her ülkenin daha fazla dostu olması güzel.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Ünver Noi, Arnavutluk ve Türkiye’nin geleneksel olarak dostane ilişkilere ve bu uzun vadeli ilişkiye katkı sağlayan tarihi-dini faktörlere sahip olduklarını vurguladı.

Noi, “Türkiye, Arnavutluk’un AB üyeliğini destekliyor. Türkiye, Arnavutluk’un NATO üyeliğini de güçlü bir şekilde destekledi. Arnavutluk ve Türkiye arasındaki karşılıklı iş birliği, Balkan bölgesinde bir istikrar faktörü olarak NATO tarafından inşa ediliyor. Türkiye, Arnavutluk’un askeri personeline her zaman güvenlik, lojistik, silahlı kuvvetlerin modernizasyonu, Arnavutluk ordusunun altyapısı gibi farklı alanlarda askeri eğitim sağladı. Arnavutluk ve Türkiye ayrıca ortak askeri tatbikatlar düzenledi.” ifadelerini kullandı.

Moderatör Çetin de etkinliğin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 Ocak’ta gerçekleştireceği Arnavutluk ziyareti öncesinde düzenlendiğini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımız, depremzedelere yönelik konutların açılışını gerçekleştirecek. Bu açılış, iki ülke arasındaki samimiyetin ve yakın iş birliği seviyesinin bir göstergesidir.” dedi.

Panelin sonunda söz alan Büyükelçi Yörük ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın büyük bir iş birliği ve ortaklık olanağı oluşturduklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin asırlar boyunca oluştuğunu ve doğal bir şekilde geliştiğini söyleyen Yörük, “Türkiye ve Arnavutluk doğal müttefiktir. Bu, asırlar boyunca farklı olaylarla kanıtlanmıştır. Türkler ve Arnavutların sadece siyasi ve insani anlamda kardeş değildirler, onlar vücudun ayrılmaz parçası olan etle tırnak gibidirler.”dedi.

Panelde, iki ülke arasındaki ilişkiler, Balkanlardaki gelişmeler, Türkiye’nin Balkanlar politikası, ekonomik iş birliği ve iki ülkenin Balkanlardaki istikrara katkısı gibi konular ele alındı.

Gündem - 4:29 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’ 19 Aralık Pazar günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında online olarak gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her sektörden firma için yol haritası niteliğinde harika bir buluşma oldu. Bu yıl 19 Aralık 2021 tarihinde üçüncüsünü gerçekleşen, ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi 2021’ Sosyal Uygunluk, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ödül […]
 • 02
  Aşırı Soğuklarda Hipotermi Durumu Oluşabilir !
  Aşırı soğuklar ! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta ülkemizi etkileyen yoğun kar ve soğuk havanın bu hafta da devam edeceği söylenmektedir. Kişisel olarak alınabilecek önlemlerle bu sorunları daha az hasarla atlatabiliriz. Soğuk havada donma ve hipotermi gibi risklerin yanında buzlanma dolayısıyla oluşabilecek kazalardan kendimizi korumakta çok önemlidir. Donmanın en sık rastlanan belirtisi soğuk […]
 • 03
  ABD’den Sedef Kabaş tepkisi
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ”Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri […]
 • 04
  İBB, Metro Seferlerini 02.00’ye Kadar Uzattı
  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u etkisi altını alan kar yağışıyla ilgili denetimlerini gün boyu sürdürdü.
 • 05
  Senfoni Orkestrasına Bir Ödül Daha
  Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.
 • 06
  Yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak
  Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman: “30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak” BES’teki yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman; “Sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri hiç kuşkusuz ki, yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı olacak.
 • 07
  Ülke Genelinde Olumsuz Hava Koşulları
  Ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir.
 • 08
  Cengiz Kurtoğlu’ndan şok sözler! Verdi veriştirdi
  Geçtiğimiz hafta domuz gribine yakalanan sanatçı Cengiz Kurtoğlu, iyileşir iyileşmez sahneye çıktı. Kurtoğlu, “Bizim camiada grip yok ama domuzlar çok” sözleriyle şaşırttı. İşte detaylar. “YETER Kİ YOLUMA YABAN DOMUZU ÇIKMASIN” Sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyleyen Kurtoğlu, geçirdiği hastalık üzerinden bazı meslektaşlarına da gönderme yaptı: “Domuz gribine yakalandım ama bu dağdaki yaban domuzu gribi gibiydi. […]