DEVA Partili Çanakcı’dan ‘Döviz Stokçuluğu’ açıklaması: ‘Suçlamalarla Türk lirasına dönüşü sağlayamazsınız’

Gündem - Ağustos 2, 2022 3:20 pm A A

Çanakcı, vatandaşın ve iş dünyasının döviz stoklamakla suçlanmasına tepki gösterdi: “Ekonomi yönetimine, Merkez Bankası’na ve yandaş medyaya sesleniyoruz. Vatandaşı ve iş dünyasını stokçulukla suçlamak dolarizasyonu daha da yükseltir”. Türkiye’nin kara kambiyo günlerine döndürüldüğünü savunan Çanakcı’ya göre Türk lirasına dönüşün formülü şöyle: Akıl ve bilime dayalı öngörülebilir politikalar, itibarlı kurumlar ve güvenilir kadrolar…

 

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, bankalardaki döviz hesaplarına ilişkin yaptığı açıklamada ekonomi yönetimini ve Merkez Bankası’nı eleştirdi.

 

“Türk lirasını enflasyon karşısında ezdirirseniz, tabii ki vatandaş da kendini korumak için dövize, kıymetli madenlere, konuta, hatta dayanıklı tüketim mallarına yönelir” ifadelerini kullanan Çanakcı şöyle konuştu:

 

‘Kur Korumalı Mevduat dolarizasyonu yükseltti’

“Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası uluslararası rezervlerimizi arka kapı satışlarıyla çarçur etti.  Yedek akçeleri tüketti. Akıl ve bilim dışı politikalarla dış ticaret açığını patlattı. Kur Korumalı Mevduat’la ekonominin döviz kurlarına karşı hassasiyetini arttırdı, dolarizasyonu yükseltti. Döviz dengesinde çok ciddi bir bozulma yaşandı. Bu da beraberinde döviz kurları üzerinde ciddi bir baskı ortaya çıkardı. Ekonomi yönetimi bu yanlışlarından dönmek yerine vatandaşı ve iş dünyasını dövizi stoklamakla suçluyor.”

 

‘Madem liralaşma var, niçin vatandaşı suçluyorsunuz?’

“Bu suçlamalar ekonomi yönetiminin liralaşmayı sağlıyoruz, güçlendiriyoruz iddiasının içinin boş olduğunu ortaya koyuyor. Madem liralaşma noktasında bir ilerleme kaydettiniz, niçin vatandaşı, iş dünyasını dövizi stoklamakla suçluyorsunuz?

 

‘TL’yi enflasyona ezdirirseniz vatandaş da kendini korur’

“Vatandaş ve iş dünyası neden halen döviz tevdiat hesaplarında devam ediyor? Bunun sebebi ekonomi yönetiminin, Merkez Bankasının kendisidir. Türk lirasını enflasyon karşısında ezdirirseniz, Türk lirası tasarrufları cezalandırırsanız, Türk lirasını korumasız ve kalkansız bırakırsanız tabii ki vatandaş da kendini korumak için dövize, kıymetli madenlere, konuta, hatta dayanıklı tüketim mallarına ve ne bulursa o araçlara yönelir.  Vatandaşın Türk lirasında kalmak istememesinin sebebi budur.”

 

‘Sanayici, ihtiyacını karşılamak için döviz talep ediyor’

“İş dünyasının, ihracatçıların, özellikle sanayici ihracatçıların dövizlerine zorunlu devir yükümlülüğü getirmişsiniz. Birtakım düzenlemelerle dövizleri üzerinde tasarruf etme imkânlarını ortadan kaldırmışsınız. Aynı zamanda kurlarla ilgili büyük bir belirsizliğe yol açmışsınız. Böyle bir ortamda iş dünyası tabii ki kendini korumak için hesaplarında döviz tutmak zorunda kalıyor. Sanayici dövizi riskini yönetebilmek, ithalat ihtiyacını karşılamak, dış borcunu ödemek için talep ediyor. Kendinizin ortaya çıkarttığı bu olumsuz tabloda iş dünyasının ve vatandaşın suçlanması çok yanlış ve haksızdır.”

 

‘Türkiye’yi kara kambiyo günlerine geri döndürdünüz’

“Ekonomi yönetimine, Merkez Bankası’na ve yandaş medyaya seslenmek istiyoruz. Türkiye’yi kara kambiyo günlerine geri döndürdünüz. Döviz dengesini çok ciddi şekilde bozdunuz. Doğru adımlar atmak yerine vatandaşı ve iş dünyasını stokçulukla suçlarsanız endişe ve kaygıları daha da arttırıp dolarizasyonu daha da yükseltirsiniz.”

 

‘Türk lirasına güven itibarı yüksek kurum ve kadrolarla mümkün’

“Türk lirasına dönüşü sağlamak istiyorsanız akıl ve bilime dayalı politikalara geri dönün. Türk lirasına güven öngörülebilir, güvenilir ve tutarlı politikalarla mümkündür. Türk lirasına güven itibarı ve kredibilitesi yüksek kurum ve kadrolarla mümkündür. Zorlamalarla, yasaklamalarla, suçlamalarla Türk lirasına dönüşü sağlayamazsınız. Tam tersine Türk lirasından daha da uzaklaşılmasına sebep olursunuz.”

Gündem - 3:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.