Devran Dönecek Gençlere Hesap Verilecek

Gündem - Ağustos 6, 2022 10:01 am A A

KPSS sorularının bir çoğunun çalınması sonucu ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınarak sınavın iptali de gerçekleşti. Bunun üzerine CHP Konak Gençlik Kolları yaşanılan bu olayların bir kez daha ülkeyi yönetemediklerinden kaynaklandığını dile getirerek Tepki verdi.

Açıklamayı yapan CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Okan Uslu gençlerin geleceği ile oynandığını vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti; “Geçtiğimiz hafta sonu yapılan KPSS sınavı, soruların çalınması üzerine iptal edildi. malum yayın evinin soruları denemelerinde yayınladığı ortaya çıktıktan ve kamuoyunun tepki vermesinin ardından ÖSYM ortaya çıkan skandalı kabul etmedi ve jet hızında bir açıklama yaptı. KPSS’ye giren gençlerin verdikleri mücadele, oluşturdukları kamuoyu olmasaydı her şey bu açıklamayla son bulacaktı. Cumhurbaşkanı KPSS ile ilgili gerekli adımların atılacağını bildirdi ve devlet denetleme kurumunu görevlendirdi. sonrasında ise devlet denetleme kurulu savcılığa iddialar hakkında suç duyurusunda bulundu. Nihayetinde sınav iptal edildi ve alan bilgisi sınavları ertelendi.

Tüm bu süreç iktidarın bu ülkeyi yönetme becerisinin olmadığını bizlere çok net göstermiştir.” Dedi

‘ÇIKAR ÜZERİNE KURULAN BİRLİKTELİKLER AÇIĞA ÇIKMALIDIR’

Yaşanan bu olayların görev başında olanların ve yayın evi ile  ticari birlikteliklerinin ortaya çıkmasını talep eden Uslu, “ Sınavı iptal etmek yetmez. malum yayınevi ve eğitim-bir sen arasında yapılan anlaşma neticesinde milli eğitim bakanlığına yönetici seçme sınavı EKYS  için nasıl bir çalışma yapılmış. bu sınavda çıkan sorular araştırılmalıdır. malum yayınevi şubeleri ile birlikte siyasi partiler ve siyasetçilerin bağı nedir araştırılmalıdır.

Araştırmadan önce kafalarda oluşan soru işaretleri giderilmelidir. soracağımız sorulara cevap vermeye cesaretiniz var mı? Ya yürekli olacaksınız ya da o koltukları derhal boşaltacaksınız.’’emeğiniz emanetimiz’’ dediniz, yıllardır soruları çalmaktan da çaldırmaktan da geri durmadınız. Gençliğin emeğini gasp etmek hangi kitapta hangi yasada yazar? Gelecek gençlerin eseri olacakken hangi dayanağa göre hareket ediyorsunuz? Soruları çalmak ya da çaldırmak en kolay iştir. Peki adalet sadece bir isim olarak mı kalacak? Malum yayınevi ile hangi siyasetçinin bağı var? Ama biz söyleyelim 10 bin dolara alan siyasetçiyi açıklamadığınız gibi bunu da açıklamaya cesaret edemeyeceksiniz.” Dedi.

‘GENÇLERİN HAKLARINI KİM ÖDEYECEK?’

KPSS’nin iptali sonrasında gençlerin maddi, manevi ve sağlık durumlarından bahseden Uslu, “Peki ilçelerde yapılmayan, sadece merkezde yapılan sınavlar için onbinlerce genç o kadar yol parası verdi. iki sınav arasında dışarıda yemek yedi bu gençlerin masrafları ne olacak? Aylardır ne ailesinin ne de arkadaşlarının yüzünü görmeden dört duvar arasında ders çalışan gençlerin hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Bu gençler sizi bir özür ile affetmeyecekler. Gençlerin umutlarını, hayallerini ve geleceklerini çalanlar yargı önünde hesap verecekler.

yurt yapmamak yetmedi, işsiz bırakmak yetmedi, mülakatta elemek yetmedi. çok değil, beş yıl önce polis akademisi bir çalıştay düzenledi bitiminde yeni nesil terör Fetö’nün analizi adlı rapor çıktı.                               polis raporunda KPSS’de olanlar da analiz ediliyordu. Fetö terör örgütü tarafından 2000-2013 yıları arasında KPSS, ÖSS, ALES, askeri liseler, YDS sınavları gibi ÖSYM koordinatörlüğünde yapılan tüm sınav soruları çalınmıştır. Elde edilen sorular son derece stratejik olarak kullanılmıştır” dedi.

‘DAHA ÖNCE ÇALINAN SORULARINDA HESABINI VERECEKSİNİZ’

Son olarak Daha önceki çalınan sınav sorularının ve sonuçlarının hesabını soran CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Uslu cümlelerini şu şekilde tamamladı; “Devletin istihdam politikası ve kamuoyu bu soruların nasıl kullanılacağını belirlemiştir.

Bu sorular kimlerin eline geçti? Şu an hangi kademelerde görev alıyorlar. Araştırılmalı, sorumlular yargılanmalıdır. Biz buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Çok yakında Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mülakat kaldırılacak, gençler bağımsız komisyonların hazırladığı güvenirliği yüksek sınavlara girecekler. Sorumlular yargı önünde hesap verecekler. Gençlerimiz üzülmesin, hayallerinden vazgeçmesinler. Çok az kaldı unutmayalım ki geliyor gelmekle olan.”

 

İktiderın hiç bir alanda usule göre yönetemediklerini dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, “Ne  parayı çalmaya doydular ne de bu güzel ülkemin milli servetlerini yağmalamaya.. Göz nurumuz evlatlarımızın sorularını, Gençlerimizin umudunu, devlet memuru olmak isteyen kıymetlilerimizin sorularını velhasıl her şeyimizi çaldılar ve çalmaya devam ediyorlar. Çalmayı seviyorlar. Bakınız kpss soruları çalındığı için iptal edilmedi soruların çalındığı ortaya çıktığı için iptal edildi. Farkı iyi anlayınız. Sınav soruları çalınarak Anayasa’da ki liyakat, eşitlik ve sosyal adalet ilkeleri ihlal eden şahsım hükümeti tüm yapıyı çürüttü.

Biz bu çürüyen yapıyı düzelteceğiz düzeltmek zorundayız. Bizler birlik olarak bu çürüyen, yozlaşmış yapıyı düzelteceğiz, bu ülkeye adaleti getireceğiz. Toplumdaki huzuru barışı sağlayacağız.

Biz TC Anayasası’nda yurttaşlara tanınan bu temel hakların tümüne sahip çıkacak, haksızlıklara geçit vermeyeceğiz.

Yeter artık… biz bundan sonra yapılacak sınavlarda bu hırsızlığa izin vermeyeceğimize, gözlerimizin üzerlerinde olacağına söz veriyoruz.” Dedi.

Gündem - 10:01 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.