Ditaş’tan Vehbi Koç Vakfı İş Birliğiyle Denizci Olmak İsteyen Kız Öğrencilere Destek

Ditaş ve Vehbi Koç Vakfı, denizci olmak isteyen kız öğrencilerin hedeflerinin ulaşmasına yardımcı oluyor.
Eğitim - Ağustos 2, 2022 10:00 am A A

Ditaş ve Vehbi Koç Vakfı, denizci olmak isteyen kız öğrencilerin hedeflerinin ulaşmasına yardımcı oluyor. Ditaş’ın Vehbi Koç Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği burs programıyla YKS’de ilk 30 bine giren ve denizcilik fakültesi bölümlerini (deniz ulaştırma işletme mühendisliği veya gemi makineleri işletme mühendisliği ) seçen 10 kız öğrenci 4 yıl boyunca burs alırken, Ditaş’ta da staj imkânı ile beraber istihdam önceliği de elde edecek.

 

Ditaş Genel Müdürü Hakan Karaca: “Toplumsal konularda öncü bir vakıf olan Vehbi Koç Vakfı iş birliğiyle başlattığımız burs programının kapsayıcılık alanındaki adımlarımızı hızlandıracağına inanıyoruz.”

 

Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez: “Vehbi Koç Vakfı’nın vizyonu doğrultusunda; eğitim ve istihdam meselesini birlikte değerlendirmek, fırsat eşitliğini özel sektör iş birliğiyle ortaya koymak için yola çıktık. Her zamanki gibi parçası olduğumuz Topluluğumuzun bu konudaki rehberliğiyle ilerliyoruz.”

 

Tüm üretim ve iş süreçlerinde “Eşitlik için enerjimiz bitmez” ilkesiyle hareket eden Tüpraş’ın deniz işletmeciliği ve tankerciliği alanında faaliyet gösteren iştiraki Ditaş, denizcilik sektöründe kadın istihdamını destelemek amacıyla Vehbi Koç Vakfı iş birliğinde kız öğrencilere yönelik bir burs, staj ve istihdam programı başlattı.

 

Program kapsamında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ilk 30 bine giren ve denizcilik fakültesi bölümlerini (deniz ulaştırma işletme mühendisliği veya gemi makineleri işletme mühendisliği) tercih eden 10 kız öğrenci, 4 yıl boyunca verilecek bursun yanında Ditaş’ta staj imkânına kavuşarak, mezuniyetleri sonrasında istihdam olanaklarıyla da,iş hayatına daha güçlü adımlarla başlama fırsatı yakalayacak. 

 

“Program kapsayıcılık alanındaki adımlarımızı hızlandıracak”

 

Ditaş Genel Müdürü Hakan Karaca “Parçası olduğumuz Koç Topluluğu ve Tüpraş’ın toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki öncü çalışmaları ve vizyonu bize eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda rehber oluyor. Bu bakış açısıyla gerek insan kaynakları uygulamalarında gerekse işe alım süreçlerinde kadın istihdamını gözeterek hareket ediyoruz. Yine bu anlayışla erkek egemen bir alan olan denizcilik sektöründe kadın istihdamını desteklemek için Kadın Denizci Gelişim Programı’nı başlattık. Programdan oldukça güzel geri dönüşler aldık. Gemilerimizde şimdiden 14 kız öğrenci staja başladı. Toplumsal konularda öncü bir vakıf olan Vehbi Koç Vakfı iş birliğiyle başlattığımız burs programının da bu alandaki adımlarımızı hızlandıracağına inanıyoruz. Kadın Denizci Gelişim Programı’nın bu alandaki adımlarımızı hızlandıracağına inanıyoruz. Program kapsamında burs ile desteklenecek öğrenciler, Ditaş’ta yapacakları stajla da ilk iş deneyimini yaşayacaklar. Başarılı mezuniyetleri ve karşılıklı anlaşma dahilinde de iş imkanı sunulacak” dedi.

  

“Denizci olmak isteyen kız öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek istiyoruz” 

 

Eğitim, sağlık ve kültür alanındaki geniş çaplı proje destekleriyle topluma hizmet eden Vehbi Koç Vakfı, sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle binlerce yetenekli gence eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya devam ediyor. 

 

Ditaş ile hayata geçirilen programla, erkek egemen olarak algılanan alanlarda kadın istihdamını geliştirmek için önemli bir adım attıklarını dile getiren Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, “Çağdaş ve gelişen bir Türkiye için yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında faaliyetlerimize öncelik veriyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak da yine eğitim ve fırsat eşitliğinden geçiyor. Vehbi Koç Vakfı’nın vizyonu doğrultusunda; eğitim ve istihdam meselesini birlikte değerlendirmek, fırsat eşitliğini özel sektör iş birliğiyle ortaya koymak için yola çıktık. Her zamanki gibi, parçası olduğumuz Topluluğumuzun bu konudaki rehberliğiyle ilerliyoruz. Geniş iş imkânları barındıran denizcilik sektöründe kadın istihdamının desteklenmesi için Ditaş ile hayata geçirdiğimiz burs programının, denizci olmak isteyen yüzlerce kız öğrencinin hayallerini gerçekleştireceğine inanıyoruz” dedi. 

 

Ditaş Denizcilik katkılarıyla Kız Öğrencilere VKV Başarı Bursu şartları:

 

Başarı bursu, üstün başarı sağlayan kız öğrencilerin denizciliği seçmesi için verilecek.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • Yükseköğrenime yeni kayıt yaptıranlar: YKS'de SAY puan türüne göre ilk 30.000'e giren kız öğrenci olmak,
 • Denizcilik fakültesi bölümlerini tercih etmek (Güverte veya gemi makineleri işletme mühendisliği),
 • 25 yaşından büyük olmamak,
 • Hüküm giymemiş olmak,
 • Öğrenim görürken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezası almamış olmak,
 • Önümüzdeki yıllarda da burs almaya devam edebilmek için bitirmiş olduğu sınıfın genel not ortalamalarının 4,00 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 3,25 olması (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 81,25 olması) gerekmektedir. Aksi durumda başarı bursu kesilecektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 10:00 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Türkiye ile Güney Kore arasındaki milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete’de yayımlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 22 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye ile Güney Kore Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma”nın onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yer aldı. Anlaşma çerçevesinde, taraflar bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini geliştirecek ve destekleyecek. Bilim ve teknoloji alanlarında bilim insanı, […]
 • 02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te yapılacak seçimlerde yeniden zafere ulaşmakta kararlıyız
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kuruluşundan beri sandıktan 15 defa birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde yeniden zafere ulaştırmakta kararlıyız.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti kurucuları ve AK noktalardaki partililere mektup gönderdi. Mektubuna, “Değerli dava ve yol arkadaşım, bundan 21 yıl önce sizlerle birlikte, AK Partimizin resmî kuruluşunu […]
 • 03
  80’ler/90’lar coşkusu Büyükşehir ile Bursa’da
  Bursa Büyükşehir Belediyesi 80’ler ve 90’lara özel müzikal zaman yolculuğu yaşatmak, 80’ler ve 90’larda Bursa’da yaşam kültürünü canlandırmak ve o döneme damga vuran müzikleri tiyatral sahne şovu ile vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla “Bursa Nostalji Festivali”ne hazırlanıyor.   Retrobüs, döneme damga vuran müzikleri Yeşilçam kokulu sahne performansı ile sizinle buluşturacak.
 • 04
  Başkan Büyükkılıç’tan MÜSİAD Kayseri Şubesi’ne Ziyaret
  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’ni ziyaret ederek, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, iş insanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi. Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kent Kayseri’yi her yönüyle daha iyi noktalara taşımak için kentte bulunan kamu […]
 • 05
  Başkan Zolan’dan AK Parti kuruluş yıldönümü mesajı
  AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Osman Zolan, “AK Parti kuruluşundan bu yana hizmet ve eser siyasetinin Türkiye’deki adı, dünyada ise Türkiye’nin stratejik ve başat ülkelerinden biri konumuna gelmesine imkan sağlayan siyasal hareketin adıdır” dedi. 13.08.2022 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir […]
 • 06
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı. Türkiye ekonomisinin önde gelen şehirlerinden […]
 • 07
  Dev Projede Sona Yaklaşıldı: Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı Projesinin 19 Kilometresi Tamamlandı
  Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahalledeki yaklaşık 650 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak olan “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”nın tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. 5 kilometrelik projenin 19 kilometresi tamamlandı. İki ayrı güzergâhta devam eden ve son 6 kilometresi kalan […]
 • 08
  CHP’li 11 Belediye Başkanından Ortak Açıklama
  CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da bir araya geldi.