26° Parçalı az bulutlu

Doğaya Kanat Açtık projesi ikinci rotasını tamamladı

Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan ikinci rotasını tamamladı.
Gündem - Haziran 13, 2022 12:50 pm A A

Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan ikinci rotasını tamamladı. 

 

Doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş, bu bölgeleri konaklama ve yaşam alanı olarak belirleyen yerleşik ve göçmen kuşları fotoğrafladı. Tüydeş yeni rotada, kuş türlerinin yanı sıra bölgeye has diğer endemik canlıları ve sembol türleri de fotoğraflayıp kayıt altına aldı.

 

Doğuş Otomotiv’in, sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde, Doğuş Otomotiv Plus iş birliğinde hayata geçirdiği “Doğaya Kanat Açtık” projesinde bu zamana kadar 245 kuş türü kaydedildi. Proje önümüzdeki dönemlerde farklı rotalarda devam edecek.

 

Doğuş Otomotiv’in ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesinin yeni rotası tamamlandı. Ankara, Konya, Ordu, Rize ve Bolu illerini kapsayan rotada doğa, yaban hayatı ve kuş gözlemcisi Alper Tüydeş hem yerleşik, hem de göçmen kuşların farklı türlerinin yanı sıra, bu bölgelere has endemik diğer canlılar veya sembol türleri de fotoğrafladı. 

 

2022 yılında başlayan ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi kapsamında bu zamana dek 245 kuş türü kaydedildi. Proje kapsamında Türkiye'de yaşan 497 kuş türünden 400'e yakının görülmesi hedefleniyor.

 

İsmine şenlikler düzenlenen Dağ Horozu ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesinin ikinci rotasında ülkemizin kuzey bölgelerini mesken tutan kuş türleri gözlemlendi. Özellikle, Türkiye’nin endemik kuş türleri arasında yer alan ve en sık Rize’nin İkizdere bölgesi çevresinde görülebilen Dağ Horozu, bu rotanın en ilgi çeken türlerinden biri oldu.  Ülkemizdeki soyu tükenme tehlikesi altında olan türlerin başında gelen Dağ Horozu’nu görüntüleyebilmek için her yıl yüzlerce kuş gözlemcisi, doğa ve yaban hayatı tutkununu Rize’ye akın ediyor. Dağ Horozu türünün korunmasına dikkat çekmek amacıyla her yıl bir de etkinlik düzenleniyor. Doğaya Kanat Açtık projesi kapsamında bölgeye giden Alper Tüydeş 17. İkizdere Dağ Horozu Şenliği’nde yer aldı. Dağ Horozu türünün korunmasına dikkat çekerek farkındalık yaratmayı amaçlayan şenliklerde doğa tutkunlarıyla birlikte gözlem yapan Tüydeş, Dağ Horozu’nu görüntülemeyi başardı.

 

Bölgedeki çekimlerinde bir cami minaresini yuva belleyen Kara Ağaçkakan’ı da görüntüleyen Tüydeş bu kuşa sahip çıkan Rize Kurtuluş Köyü sakinleriyle de bir araya gelerek sohbet etme imkanı buldu.

 

Rotanın bu bölümünde bölgenin önemli türleri arasında yer alan Yeşil Çıvgın, Kafkas Çıvgını, Sürmeli Dağ Bülbülü, Küçük Kerkenez gibi kuşlar da görüntülenerek kayıt altına alındı.
 

Sadece kuşlar değil

‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi kapsamında gerçekleştirilen rotalarda kuş türlerinin yanı sıra, rotada yer alan bölgelere has endemik diğer canlıları veya sembol türleri de kayıt altına alıp fotoğraflayan Tüydeş, Konya kırsalında bir diğer adı Yer Sincabı olan Anadolu Gelengisi ile sadece Rize'de görülen Sarı Benekli Zıpzıp Kelebeği de fotoğraflanan türler arasına ekledi.

Bolu’nun derin ormanları büyüleyici güzellikte

Alper Tüydeş’in Karadeniz rotasında yer alan son durağı ise Bolu oldu. Bölgede yerleşik kuş türlerinin yanı sıra göçmen türlerin de benimsediği Bolu Ormanlarında gözlemlerde bulunan Tüydeş, Çizgili Ötleğen, Boyunçeviren, Çütre, Sarıasma gibi kuş türlerini kayıt altına aldı. Özellikle göçmen kuşların kuluçka dönemleri için tercih ettiği bölgede ülkemizdeki 4 akbaba türünü ve bunun yanında pek çok yırtıcı kuşu görmek mümkün. 

 

Tehlike altındaki kuş türlerine dikkat çekmek hedefleniyor

Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi iş birliğiyle hayata geçen ‘Doğaya Kanat Açtık’ projesi, iklim değişikliği, yasadışı avcılık, çevre kirliliği ve yanlış kentleşme gibi nedenlerden ötürü tehlike altındaki göçmen kuşlara ve bunların göç yollarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Doğa, yaban hayatı ve kuş fotoğrafları çeken Alper Tüydeş’le birlikte gerçekleştirilen Doğaya Kanat Açtık projesinde ayrıca Türkiye’deki ender, soyu tükenme tehlikesi altında olan kuş türlerini de gözlemlenecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:50 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Ferhat Aydoğan’dan Osman Baylaz’a Ziyaret
  Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından Zaza lakabı ile tanınan aslen Bingöl’lü olan Osman Baylaz’ı Gazeteci Ferhat Aydoğan Ankara’da ziyaret etti. OSMAN BAYLAZ KİMDİR..! Bingöl merkez Mazrafaki’de, iyi bir siyasetçi, kabul gören bir kanaat önderi ve garip gurebanın koruyucusu bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açtığında tarih, 1972’ydi. 1980 darbesinde henüz çocuktu ve zorlu geçen çocukluğunda ilkokulu […]
 • 02
  İznik Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Kütüphane ve Gençlik Merkezi açıldı
  Selçuk Mahallesi Kılıçaslan caddesi üzerinde bulunan eski polis lojmanlarının bulunduğu alanda evlerinin yıkımın ardından kazı çalışmaları gerçekleştirildi.
 • 03
  Saray Belediyesi parkları renklendiriyor
  Saray Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçe merkezinde bulunan havuz ve parklara renk katıyor.
 • 04
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim’de Yolları Yeniliyor
  Kentin birçok noktasında eş zamanlı olarak yol yapım çalışmalarını sürdüren Aydın Büyükşehir Belediyesi, sürücüler ve yayalar için güvenli ve konforlu yollar oluşturmaya devam ediyor.
 • 05
  Van Gölü’ndeki Dip Çamuru Temizliği Devam Ediyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.
 • 06
  Beko: Her yıl 100’e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor.
  Çocuk işçilerin ölümüne neden olanların kalbi kurusun!   TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadığınız için iktidarınız boyunca her yıl 2 bine yakın işçi arkadaşımız hayatını, maalesef kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.
 • 07
  Aliağa’da Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor
  Kurban Bayramına kısa bir süre kala Aliağa'da kurulan kurban pazarı, satıcılar ile alıcıları bir araya getiriyor.
 • 08
  Yangınlar Sadece Ormanlara Değil, Yaban Hayatına da Zarar Veriyor
  Marmaris’te başlayan ve Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na da yayılan orman yangını sonrasında yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, “Orman Yangınları Sırasında Yaban Hayvanları İçin Tahliye Planı Yapılsın,   İlkyardım Merkezleri Kurulsun” talebiyle change adresinde bir imza kampanyası başlattı ve kampanyaya 10 binin üstünde imza atıldı.