16° Parçalı bulutlu

Doktorlara Özel Before After Yasası !

Sağlık - Ocak 13, 2022 10:24 pm A A

Sağlık alanında sosyal medyada doktorlar tarafından paylaşılan öncesi ve sonrası (before-after) resimleri, hekimler arasında haksız rekabet yaratıyordu. Daha da ötesi, plastik cerrahi, dermatoloji ve kulak burun boğaz hekimleri birbirlerini, sosyal medya içeriklerinden ekran görüntüsü olarak Rekabet Kuruluna şikayet etmeye başlamıştı.

Özellikle estetik ve obezite ile uğraşan hekimler arasında huzursuzluğa yol açan bu şikayetler sağlık turizmimizi de baltayan bir hale dönüşmüştü.

Bir diğer konuda ücretli tv programları. Ne yazık ki alanında çok iyi olmamasına rağmen tvye çıkan bazı hekimler de yalan yanlış bilgilerle halkımızı yanlış yönlendiriyordu.

Sağlık Bakanlığı, her iki soruna da neşter vuracak bir yönetmelik hazırladı. Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetlerinde Hakkında Yönetmelik öncesi sonrası fotoğraflardan, tv programlarına kadar bir çok konuya açıklık getiriyor.

Hemen müjdeyi verelim. Belirli şartlara uyularak artık öncesi-sonrası fotoğraflar paylaşılabilecek. Bakanlığın yayınladığı taslak yönetmeliğe göre ameliyathane ve işlem sırasında hasta fotoğrafı ve görseli yayınlanması da yasaklandı.

Böylece ınstagramda ve web sitelerinde popo görmekten kurtulacağız !

Bakanlığın yönetmeliğinde ayrıca mahrem bölgelerin de gösterildiği hasta fotoğrafların gösterilmesini de yasakladı. Bakanlık, öncesi ve sonrası fotoğrafları yayınlanacak hastalardan alınacak onam belgesi konusunda örnek bir çalışma yaptı. TVdeki sağlık programlarına çıkacak doktorların da program öncesi imzalayacakları taahhütname de, bilim dışı, yalan yanlış bilgi aktarılmasının önüne geçeceğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığı yönetimini ve bu konuda çalışma yapan bürokratları tebrik ediyorum. Düzenlemedeki şartlara uyan hekimlerimiz artık gönül rahatlığı ile hasta fotoğraflarını ve öncesi sonrası fotoğrafları paylaşabilecek. Bu sayede yurt dışından sağlık turizmi kapsamında yapılacak çalışmalar ivme kazanacak, ülkemize daha çok döviz girecek.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye YouTube kanalımda yayınlayacağım videodan ulaşabilirsiniz.  

Sağlık - 10:24 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
  Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediyesi’ni Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Dünya Basın Federasyonu Üyesi olan ve Alaattin Çakıcı’nın da baş danışmanlığını yapan Gazeteci Ferhat Aydoğan ziyaret etti. Aydoğan Burdur ilinde bir dizi ziyaretlerde bulunarak Kzızılkaya beldesine geldi. Aydoğan Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediye başkanı İlkay […]
 • 02
  Büyükşehir, Tipide Mahsur Kalan Vatandaşların Yardımına Koştu
  Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kuvvetli fırtına ve tipide mahsur kalan 100’lerce araç ve vatandaşı kurtarmak için var gücüyle çalışıyor.
 • 03
 • 04
  ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme
  Antalya ASAT Genel Müdürlüğü ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Antalya Şubesi arasında 2 bin 95 işçiyi kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
 • 05
  Kar tatili olan iller belli oldu!
  Yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilde okullar tatil edildi… Valilikler açıklamayı peş peşe yaptı… İşte kar tatili olan iller… ADIYAMAN Önceki akşam sadece taşımalı eğitime 1 gün ara verilmesine karar veren Adıyaman Valiliği, bugün eğitim ile ilgili yeni bir karar aldı. Salı ve Çarşamba günü tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği açıklandı. Adıyaman […]
 • 06
  Motorine zam İşte il il motorin fiyatları!
  Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… İşte il il […]
 • 07
  Hrant Dink 15 yıl önce bugün katledildi
  Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti azmettirenlerin yargılandığı dava ise halen sonuçlanmış değil. Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, çalıştığı gazetenin önünde, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Devlet görevlilerinin planlayıcısı olduğu ortaya çıkan ve 17 yaşındaki saldırganın gerçekleştirdiği cinayetin azmettiricileri ise […]
 • 08
  Sağlıkta Eylem Sürecek
  Sağlıkta Eylem Sürecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Yönetim Kurulu toplantısı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü Omicron varyantının yaygınlığı ve hava şartları nedeni ile çevrimiçi yapıldı. En kısa sürede eylem kararının açıklanacağı belirtildi. Toplantının pandemi gündeminde, özellikle son yayımlanan ve aşı olmayanlara PCR şartının kaldırılması ile iktidarın pandemi tutumunun iyice çöktüğü, sürecin başından beri etkin bir […]