26° Parçalı az bulutlu

Dünyaca Ünlü Markalar Bodrum’a Girmek İçin Yarışta

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un, dünyaca ünlü markaların buluştuğu bir destinasyon olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirterek, "Dünyaca ünlü otel ve restoran zincirleri kente girmek için kıyasıya rekabet halinde" dedi.
Ekonomi - Haziran 16, 2022 1:00 pm A A

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un, dünyaca ünlü markaların buluştuğu bir destinasyon olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirterek, "Dünyaca ünlü otel ve restoran zincirleri kente girmek için kıyasıya rekabet halinde" dedi.

 

Aras, Akdeniz Turizm Vakfı tarafından Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfının (BOTAV) desteğiyle Malta’da düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Forumun Akdeniz çevresindeki ülkelere ve dünya turizmine sağlayacağı katkıdan bahseden Aras, Türkiye'nin ve Bodrum'un turizm potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

 

Aras, Türkiye’nin turizmde gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsederek, Bodrum’da son yıllarda gerçekleştirilen faaliyetleri anlattı.

 

Ahmet Aras, 3 bin 500 yıllık tarihiyle kadim medeniyetlerden miras aldığı uygarlığı, doğal güzellikleri ve özgün mimarisiyle öne çıkan Bodrum'un karakteristik özellikleriyle yerli ve yabancı turistler nezdinde cazibesini her geçen gün artırdığını söyledi.

 

Yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi "yeryüzü cenneti" ve "güzelliklerin buluştuğu yer" olarak tanımladığını aktaran Aras, Bodrum'un salgın döneminde artan nüfusundan bahsetti.

 

BODRUM’A YATIRIM  FIRSAT OLARAK GÖRÜLÜYOR

 

Ahmet Aras, Bodrum’un, dünyanın dört bir yanından üst düzey gelire sahip turistlerin uğrak noktası haline geldiğini söyledi.

 

Bodrum’un turizmde geldiği son noktaya değinen Aras, şunları kaydetti:

 

“Pansiyonculukla başlayan turizm yolculuğunda büyük kitlelere hizmet ederek devam eden Bodrum, şimdi de dünyaca ünlü markaların buluştuğu bir destinasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dünyaca ünlü otel ve restoran zincirleri kente girmek için kıyasıya rekabet halinde. Mega ve süper yatlara hizmet veren markalar ile önemli konut markaları da Bodrum'da yatırım için fırsat kolluyorlar. Şu anda Bodrum'a yapılacak yatırım bir fırsat olarak görülüyor. Çünkü Bodrum tarihiyle olduğu kadar eğlence sektörü, gastronomisi ve dillere destan mavi yolculuğuyla; yelken sporları ile kültür ve sanatın başkenti olma yolunda ilerlemesiyle adından söz ettiriyor."

 

BAŞKAN ARAS’TAN İKLİM HASSASİYETİ ÇAĞRISI

Başkan Aras, turizm sektöründe yaşanan dönüşümden bahsederek, turizmi karbon ayak izinden arındırmak için yeni çözümlerin üretilmesi ve yeniliği artıran yatırımların yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Sürdürülebilir turizm için bilgi ve teknolojiyi daha etkin, hızlı ve duyarlı hale getirmek gerektiğini ifade eden Aras, çevre ve iklim konusunda kaygılı olan ülkelerin orta ve uzun vadede kazançlı çıkacağını anlattı.

 

Aras, “Biz Bodrum’da iklim konusunda çok hassasız. Kısa süre önce AB Komisyonunun 2030 yılını hedefleyen 5 misyonundan biri olan İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişimine dahil olduk. Tüm ülkelere de bu konuda hassas olmaları ve turizmde sürdürülebilirliği yakalama çağrısında bulunuyoruz. Turizm kaynaklarını doğru kullanan ve tahrip etmeyen ülkeler bu varlığı geleceğe miras bırakabilir” diye konuştu.

 

Turizmde teknoloji kullanımına dikkat çeken Aras, ülkelerin dijital dönüşüme ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizdi.

 

BODRUM, AKDENİZ'İN EN ÖNEMLİ TURİZM DESTİNASYONU

Ahmet Aras, Bodrum’un Akdeniz’in bir incisi olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Bodrum olarak Akdeniz'in en önemli turizm destinasyonuyuz. Elimizdeki varlıklar ve sahip olduğumuz potansiyel Akdeniz'deki diğer tüm destinasyonlardan daha fazla. Popülaritemiz çok yüksek. Bodrum'u Akdeniz'in lider turizm merkezi haline getirmek istiyoruz."

 

Aras, Akdeniz'i bir barış, demokrasi ve refah alanına dönüştürme çağrısında bulundu.

 

BODRUM’A ULUSLARARASI ÖDÜL

Öte yandan Bodrum Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, zirve kapsamında Akdeniz Turizm Forumu'na katkı sunan kurum ve kuruluşlara ödül verildi.

 

Bodrum Belediye Bakanı Ahmet Aras, etkinliğe sunduğu katkıların yanı sıra turizm alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Malta Cumhurbaşkanı George Vella tarafından ödüllendirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 1:00 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Sağlık Bakanlığı açıklaması Haftada 26 bin 635 yeni vaka, 17 ölüm
  Sağlık Bakanlığı haftalık Covid-19 verilerini açıkladı: Sağlık Bakanlığı, haftalık Covid-19 verilerine dair tablosunu yayınladı. Bakanlığa göre 20-26 Haziran’da 26 bin 635 kişinin testi pozitif çıktı, 17 kişi hayatını kaybetti. Buna göre, 13-19 Haziran’da 10 bin 954 olan haftalık vaka sayısı, 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635’e yükseldi. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart […]
 • 02
  Veli Ağbaba, Meclise Sunulan 3600 Ek Gösterge Düzenlemesini Değerlendirdi
  “İKTİDARIN DEVRİM DİYE NİTELENDİRDİĞİ DÜZENLEMEDE YENİ BİR YIKIM ÇIKTI” CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba meclise gelen 3600 ek gösterge düzenlemesini değerlendirdi. Ağbaba, “İktidarın devrim niteliğinde dediği 3600 Ek gösterge düzenlemesine baktığımızda devrim değil birçok memur için bir yıkım olduğunu görüyoruz. 3600 Ek gösterge düzenlemesi bu haliyle kamu emekçileri arasında ayrıma ve eşitsizliğe yol açacaktır. İktidar […]
 • 03
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, Liderlere Teşekkür Mesajı
  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dördüncü kez bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ev […]
 • 04
  TTB İnsan Hakları İhlalleri Hekim Tutum Belgesi Yeniden Paylaşıldı
  Son günlerde hızla artan cezaevlerinde hak ihlalleri başvuruları üzerine TTB, “İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Hekim Tutum Belgesi”ni yeniden paylaştı. TTB İnsan Hakları İhlalleri Hekim Tutum Belgesi’ni yeniden paylaştı. Türk Tabipleri Birliği (TTB); cezaevlerinden gelen şikayetlerin ve kişilerin gözaltı muayenelerinde yaşadıkları sorunlara dair başvuruların son dönemde artması üzerine “İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Hekim Tutum […]
 • 05
  Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği İptal Edilsin
  30 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin Aile Sağlığı Merkezi (ASM) sözleşme fesihleri karşısında; Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık örgütleri  bir yıldır mücadele sürdürüyor. TTB “Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği” olarak adlandırdığımız sözleşme yönetmeliği gerekçe gösterilerek aile hekimlerine uygulanan haksız ve hukuksuz sözleşme fesihlerine, mücadelemizle defalarca engel olduk.” dedi. “ASM sağlık […]
 • 06
  Simge Fıstıkoğlu’na konuşan Cüneyt Arkın, Altın Koza’yı neden kabul etmedi
   “O ÖDÜL YILMAZ GÜNEY’İN HAKKIYDI”   Türk Sineması’nın kahramanı Cüneyt Arkın’ın vefatıyla sinemamız büyük bir değerini kaybetti.
 • 07
  Gemlik Şahintepe’de Rekor Katılım
  AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 3.
 • 08
  Osmangazi’den Ulu Hakan’a vefa sergisi
  Osmangazi Belediyesi tarafından Sultan 2.