10° Parçalı bulutlu

E-Ticaret SEO Teknikleri

E-Ticaret SEO Teknikleri, ilgili web sitesinin site içi ve site dışı optimizasyon işlemlerini konu almaktadır. E-Ticaret sitesi SEO çalışması yaparken kullanıcı deneyimi (UX) kriterlerine de dikkat edilmelidir. Google’ın güncel kurallarına göre kullanıcıların memnuniyetine dayalı veriler, sıralama faktörüdür. Düşük bütçeli firmalar e-ticaret sitesi SEO çalışması gibi konuları kendileri üstlenebilir. Ancak bunun için E-Ticaret SEO Eğitimi gibi […]
Teknoloji - Temmuz 4, 2022 11:21 pm A A

E-Ticaret SEO Teknikleri, ilgili web sitesinin site içi ve site dışı optimizasyon işlemlerini konu almaktadır. E-Ticaret sitesi SEO çalışması yaparken kullanıcı deneyimi (UX) kriterlerine de dikkat edilmelidir. Google’ın güncel kurallarına göre kullanıcıların memnuniyetine dayalı veriler, sıralama faktörüdür.

Düşük bütçeli firmalar e-ticaret sitesi SEO çalışması gibi konuları kendileri üstlenebilir. Ancak bunun için E-Ticaret SEO Eğitimi gibi profesyonel düzeyde eğitimleri almaları elzemdir.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO, online alışveriş sitenizi arama motoru sıralamalarında daha otoriter hale getirme sürecidir. İnsanlar sattığınız ürünleri arama motorlarında aradığı zaman, daha çok trafik sağlamak adına Google sıramalarında üstlerde konumlanmak istersiniz.

Google Ads gibi reklam platformlardan oluşturduğunuz kampanyalar ile, ücretli arama üzeirnden trafik elde edebilirsiniz, fakat SEO masrafları çok daha az olan bir yöntemdir, reklam engelleyiciler ve reklam körlüğü gibi unsurlar, Google Ads gibi ücretli aramaların verimliliğini azaltabilmektedir. Bundan ötürü ne olursa olsun e-ticaret sitenizi organik arama performansı adına optimize etmek isteyeceksiniz.

E-Ticarette SEO’nun Önemi 

Seo çalışmaları gerçekleştiren e-ticaret siteleri epey avantajlı durumdan yararlanmaktadır. E-ticarette SEO’nun önemini daha net anlamak isterseniz okumaya devam edebilirsiniz.

  • SEO çalışmaları konusunda aktif olan e-ticaret firmalarının görünürlüğü ve dolayısıyla marka bilinirliği artmaktadır.
  • SEO çalışmaları sayesinde işletmeler hedef kitleleri arasında olan bireylere daha kolay ve daha az maliyetli bir şekilde ulaşabilmektedir.
  • Hedeflenen anahtar kelimelerde sıralama kazanıldığı zaman e-ticaret siteleri organik trafik konusunda iyi bir performans sergilemektedir.
  • SEO çalışmaları ölçümlenebilir neticeler vermektedir. Pazarlama amaçlı da kullanılabilir.
  • E-ticarette seoya değer veren kuruluşlar rakipleriyle ile daha güçlü bir biçimde rekabet edebilmektedir.
  • Arama motoru optimizasyonu yani SEO, firmaların uzun süren konumlandırılma avantajından faydalanmasını sağlar.
  • E-ticarette seo işlemleri ile firmalar sonuçlarını, verimliliklerini ve kazanımlarını görebildiği şeylere yatırım yapabilmektedir.

 

E-Ticaret Sitesinde SEO Nasıl Yapılır? 

 

E-Ticaret Sitesinde SEO, analiz süreci ile başlar. Önce anahtar kelime, rakipler ve sektör analiz edilir. E-Ticaret SEO Çalışması için plan, analizlerden elde edilen veriler ışığında yapılır.

 

Anahtar Kelime Araştırması 

 

E-ticaret siteleri için anahtar kelime araştırması gerçekleştirmek, arama hacmi ve rekabet oranı gibi verilerin fazlasına ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Bu karmaşanın akabinde gelen temel neden ise potansiyel müşterilerin yaptığı satın alma araştırması olabilir. Satın alma süreci içerisinde yer bulan tüm adımlar farklı anahtar kelimeleri işaret edebilmektedir.

Bundan mütevellit kullanıcı arama niyeti kavramını efektif kullanmalısınız.

Temel olarak kullanıcı arama niyetleri şu şekilde olmaktadır;

  • Bilgi Edinme: Arama yapan bireyler konu hakkında genel kapsamda bilgi edinme amacını izlerler.
  • Araştırma: Kullanıcılar daha çok spesifik bilgiler araştırırlar. Kategori sayfalarının adları hedeflenmesi gereken anahtar kelime türleridir..
  • Satın Alma: Arama yapan insanlar ne satın almak istediklerini netleştirir ve ürün veya hizmeti satın alırlar. Bu arama niyetinde ise hedeflenmesi gereken unsur ürün veya hizmet sayfalarındaki anahtar kelimelerdir.

Rakip Analizi 

 

SEO çalışmasının odak noktalarından biri de sizin firmanızla aynı hedef kitleye sahip olan rakiplerin önünde olmaktır. Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi SEO çalışmaları için de istikrarlı bir şekilde rakip analizi faaliyetleri yapmak şart olmaktadır.

Ürün ve hizmetlerinizle alakalı bir arama motoru araması yaparak hangi web sitelerinin rakipleriniz arasında olduğunu görebilirsiniz. Bir ölçüde, başarılı olanı taklit etmek stratejisini izleyebilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışmaları 

 

Site içerisinde yer alan blog yazısı sayfaları, sabit sayfalar ve ürünlerin kurgulanması E-ticaret SEO çalışması adına çok kritiktir. Ürün sayfaları özgün başlık ve içerikler içermeli, ürün kategori sayfaları gerekli analizlerden sonra, kullanıcıların yaptığı aramalara göre kurgulanmalı, optimize edilmelidir. Site mimarisi tamamen kullanıcı odaklı olmalıdır. Menüler kolay kullanılabilecek şekilde dizayn edilmelidir. Bu gibi işlemler ile site içi seo çalışmasını verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Site Dışı SEO Çalışmaları 

 

Site Dışı SEO Çalışmaları ile ilgili e-ticaret sitesini dışarıdan desteklersiniz. Site dışı SEO için genel olarak SEO’ya asist yapan dış kanallar değerlendirilir. Bunlar tanıtım, reklam, PR faaliyetleri, sosyal medya üzerinden nitelikli trafik elde etme ve geri bağlantı (backlink) edinme gibi aktivitelerden oluşmaktadır.

 

E-Ticaret SEO Eğitimi 

 

E-Ticaret SEO Eğitimi online alışveriş sitesinin arama motorları üzerindeki performansını arttırmak isteyen işletme sahipleri ve SEO Uzmanı, E-Ticaret Uzmanı gibi niteliklere sahip bireylerin gelişimi için çıkartılmış mikro bir eğitimdir.

E-Ticaret SEO Eğitimi İdeasoft, Ticimax, Woocommerce, T-Soft, İKAS gibi hazır sistemlere özel olarak, uygulamalı bir şekilde ilerlemektedir. Sürekli güncellenecek olan bu eğitimde şu an için İdeasoft, WordPress Woocommerce ve Ticimax altyapılarına dair optimizasyonlar işlenmiştir.

Kıdemli SEO Uzmanı Göktuğ Derin tarafından hazırlanan bu eğitim seti ile beraber E-Ticaret ve SEO ilişkisini tamamen çözeceksiniz!

E-Ticaret SEO Eğitimi için detayları ilgili linkten alabilirsiniz: https://www.dogadijital.com/e-ticaret-seo-egitimi/

Bu haber 4528 kez okundu.
Teknoloji - 11:21 pm A A
BENZER HABERLER