16° Parçalı bulutlu

Egemen dil engelliliği kültürel olarak yeniden yaratıyor

Gündem - Mayıs 14, 2022 7:03 pm A A

Engelliler Komisyonumuz, Engelliler Haftası nedeniyle “Engelliliğin Sosyo-Kültürel İnşası” başlığıyla bir online forum düzenledi. Foruma, Komisyon Sözcülerimiz Hatice Betül Çelebi, Musa Piroğlu ile komisyon üyelerimiz katıldı. 

 

Hatice Betül Çelebi: Engellilikle ilgili sorunlar kültürel ve sosyal olarak üretiliyor

Forumun açılışında konuşan Hatice Betül Çelebi, Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar’ın annesini kaybettiği için toplantıya katılamadığını belirtti. Bir yıl önce benzer bir çalışma yaptıklarını ve HDP Engellilik Manifestosunu tanıttıklarının altını çizen Çelebi, “Bir yılda engellilerin hayatında çok şey değişti. Koşulların daha ağırlaştığı, yoksulluğun daha derinleştiği bir dönemdi. Eğitim, istihdam, barınma ve erişebilirlikle ilgili konularda daha geriye düştük. Medya ve siyasette belirli günlerde engelliler gündeme geliyor ve bu konuda çok fazla söz üretiliyor.” diye konuştu. Engellilikle ilgili sorunları besleyen kökler olduğunu ve HDP’nin manifestosunda buna ilişkin önemli tespitler bulunduğunu söyleyen Çelebi, “Bugün burada yapacağımız çalışma, bunun kültürel ve sosyal olarak nasıl var edildiğini ve üretildiğini bize bir perspektif olarak sunacak bir çalışma olacak. Engellilik kültürel bir olay mıdır? Kültür ve engellilik arasında bağ var mı? Şüphesiz öyle.” dedi. 

 

Dil engelliliğin kültürel inşasında önemli bir yere sahip

Masallarda sürekli ideal beden ve güzelliğin üretildiğini ve bu ideal bedenin karşısında “yaşlı, kambur ve kötülük üreten” insanın resmedildiğini, bununla da engelliliğin üretildiğini belirten Çelebi, medyadaki popüler engellilik tanımlarının da iki şekilde resmedildiğini söyledi. Engellinin eşit bir varlık olarak hiçbir şekilde yansıtılmadığını dile getiren Çelebi, “Engelliliğin kültürel inşasında negatif bir algı var. Bunu yaratan da kullanılan dildir. Söz büyüdür.” diyerek dilde bunun yansımalarına dikkat çekti. “Söz bir kağıdın iki yüzü gibidir biri diğerini yaratıyor.” diyen Çelebi, dilin kültürel inşaya yaptığı katkının dikkate alınmasını ve dilin engelliliğin kültürel inşasına sunduğu katkıya karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 

 

Pardon ama hangi sevgi? 

Yapılacak forumun ezberlerle ve negatif kültürle yüzleşilmesine katkı sunacağını anlatan Çelebi, ezberlere ilişkin bazı örnekler verdi. “Hepimiz bir engelli adayıyız” söyleminin içinde “eşit olmayan ve engilliliği zayıf gören” bir anlayışın bulunduğunu söyleyen Çelebi, “Engellileri çok seviyoruz! Pardon ama hangi sevgi? Kadının yaşamına neden olan sevgi mi, doğayı kirleten doğa sevgisi mi? Elbette gerçekçi bir sevgiye hepimizin ihtiyacı var ama engellilik sadece sevgiyle çözülemez. Bir demokrasi ve insan hakları konusudur.” dedi. Çelebi demokratik mücadele yürüten kesimlerin bile engelliliği kültürel olarak yaratan söylemler kullandığını sözlerine ekleyerek örnekler verdi. 

 

Forumda Gazeteci Özlem Akarsu Çelik, Aktivist Mert Sarı, engelliler.biz sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Burak Sarı ve Psikolog Beyza Ünal da konuya ilişkin sunum yaptı. 

Gündem - 7:03 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.