16° Parçalı bulutlu

Emiralem Çilek Festivali’ne çoşkulu katılım

Menemen Belediyesi’nin ‘Çilek Tadında Festival’ sloganıyla düzenlediği 12.
Kültür & Sanat - Mayıs 15, 2022 10:10 am A A

Menemen Belediyesi’nin ‘Çilek Tadında Festival’ sloganıyla düzenlediği 12. Emiralem Çilek Festivali’nin ilk günü dolu dolu geçti. İzmir ve Menemen halkının yoğun ilgi gösterdiği ve zaman zaman izdiham yaşanan Festival’de üretici açılan standlarda tüketiciyle aracısız buluşma imkânı buldu. Festival, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan’ın açılışta verdiği müjdelerle taçlanırken, gece saatlerinde sahneye çıkan Bedia Akartürk türküleriyle çoşku katlandı.   

 

12’inci kez tatlı festival

Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen Emiralem Çilek Festivali, bu yıl 12. kez kapılarını açtı. Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan festival, kortej yürüyüşüyle başladı. Emiralem sokaklarına kurulan stantlarda üreticiler çilek ve çilekten elde ettikleri ürünlerin satışını yaparken, vatandaşlar da hem alışveriş yaptı hem de festival alanında yapılan etkinliklerle keyifli vakit geçirdi.

 

Geniş katılım

Festivalin açılışına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan ve eşi Filiz Pehlivan, Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, Menemen İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“Çilek emektir, ekmektir, festivaldir”

Festivalde konuşan Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde böyle bir festival gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Pandemi sürecinde sağlıklı besin ihtiyacının daha da öne çıktığı ifade eden Pehlivan, Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, "Bereketli Menemen Ovası'nda önemli tarım ürünleri var. Çilek de bunlardan biridir. İzmir'in çilek üretiminin yüzde 93'lük kısmını Emiralem karşılıyor. Bu yıl 7 bin ton hasat hedefliyoruz. Çilek, Menemen için sadece bir meyve değildir, emektir, ekmektir, festivaldir. Ürünün tanıtımı ve doğrudan satışına katkıda bulunmak için festivali gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

Zeytinyağı fabrikası müjdesi

Menemen Belediyesi olarak tarımın önemini bildiklerini ve bunun için çalıştıklarını belirten Pehlivan, "Çilek simgesini hemşerilerimizle buluşturacağız. İlçemizde bulunan zeytinyağı fabrikası icra yoluyla satılmıştı. Menemen Belediyesi olarak bizim malımızı biz aldık. Emiralem zeytinyağı fabrikamızı kuruyoruz. Sezona yetişecek. İlçemizdeki ve yakın köy mahallelerindeki üreticiler yağlarını kendi fabrikalarından çıkaracak. Buradan müjdemiz olsun. Sizin desteğiniz bizleri motive ediyor" diye konuştu.

 

Festival müjdelerle taçlandı

Festivalde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, çilek üretiminin 1970'li yıllarda 9 bin ton iken 2020'nde 546 bin tona ulaştığını söyledi. Hamza Dağ, "Dünyada çilek üretiminde ABD, Çin ve Meksika'dan sonra 4'üncü sıradayız. Üretim her yıl artıyor. İthalatımız neredeyse sıfırda. Ama ihracat da az. Çileği çok seviyoruz ve tüketiyoruz. Bundan sonra taze tüketimin dışında soğuk havayı kullanarak çileği işleyip yurtdışına satacağız. Tarımda her yıl 26-27 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İzmir ise 2.2 milyar dolarla bu ihracata destek sağlıyor. Aynı üretime devam edeceğiz. Pandemi gösterdi ki bir tarım ve üretim en önemli alanlardan biri ikincisi de böyle festivallerle bir arada olmayı özledik" dedi. Ankara-İzmir hızlı tren projesi 2025'in Temmuz ayında hayata geçecek İzmir'e güzel bir müjde vermek istediğini söyleyen Hamza Dağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İzmir-Ankara hızlı tren projesinde müteahhit firmadan kaynaklanan aksamalar oldu. Şubat ayında Hazine Maliye Bakanlığı ile İngiltere Exim Bank 2.16 milyar Euro'luk kredi anlaşması imzaladı ve çalışmalar 3 etapta devam ediyor. Polatlı Banaz, Banaz Salihli, Salihli Menemen İzmir bu 3 etabı oluşturuyor. İnşallah şubattan itibaren Polatlı Banaz arası 28 ayda bitecek. Menemen Emiralem Manisa Salihli arası da 28 ayda bitecek, Salihli Banaz arası ise 40 ayda bitecek. 2025 Temmuz'da İzmir Ankara hızlı tren projesi hayata geçirilmiş olacak. Bu güzergah yani Menemen'den geçeceği için hepinize hayırlı olsun diyorum”.

 

Çilek standlarını gezdiler

Menemen Belediyesi’nin halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile birlikte çilek stantlarını gezerek, “bereketli olsun” dileklerini iletti. Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi 2071 Mehteran Bölüğü’nün gösterisi alkışlarla karşılanırken, ünlü sanatçı Bedia Akartürk türküleriyle geceye renk kattı. Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, türkülerine vatandaşlarla birlikte eşlik ettiği Akartürk’e sahnede teşekkür ederken, el işi tablo hediye etti.

 

Festival bugün de devam ediyor

Emiralem Çilek Festivali çoşkulu ve renkli görüntülerin yaşandığı ilk günün ardından bugün de sürecek. Saat 15.00’de ‘En Güzel Çilek’, ‘En Güzel Çilek Tarlası’ ve ‘En Güzel Çilekli Pasta’ Yarışmasının yapılacağı Festival alanında Saat 20.00’de ödül töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra sahneye gelecek olan Gülben Ergen Festivalin keyfini katlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat - 10:10 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  İletişim Başkanı Altun’dan “İsveç, NATO’ya katılmak için Türkiye’nin endişelerini gidermek zorunda” mesajı
  İletişim Başkanı Altun: “Terör örgütleri konusunda yeterince kararlı bir pozisyon alamamış ülkelerin üyeliğine olumlu yaklaşılması düşünülemez.” Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te yayımlanan Expressen gazetesinde kaleme aldığı makalede, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu: “İsveç’in NATO’ya katılımı, Türkiye’nin bu haklı endişeleri giderilmediği müddetçe mümkün olmayacaktır. Bir saldırı durumunda NATO’nun en büyük ikinci ordusunun sizleri savunmasını […]
 • 02
  Hekim Göçü ! (Özel Haber)
  Hekim Göçü ! Haklarını alamadıkları gerekçesiyle 17-18 Mayıs tarihlerinde iş bırakan hekimler, ülkede gündeminin birinci sırasına yerleşti. Twitter #SağlıkÇöktüDoktorGöçtü etiketi ile yıkıldı !  Hekimlerin ve sağlık personelinin başlattığı eylem süreci devam ederken, kamudan istifa eden ve yurt dışına giden hekim sayısı da her geçen gün artıyor ! İşte hekim hakları ile ilgili atılan twitler Şehirler arası […]
 • 03
  CHP’den SADAT Önergesi: “Kamu Kurumlarıyla İlişkileri Açıklığa Kavuşmalı”
  Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, SADAT’ın faaliyetlerinin araştırılması ve seçim güvenliğini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Araştırma önergesinin gerekçesinde, “Suriye’deki iç savaş ve iç karışıklık sürecinde ve bu ülkeden Türkiye’ye yaşanan sığınmacı akınında büyük rol oynadığı belirtilen bu şirketle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın, Genelkurmay Başkanlığı’nın, […]
 • 04
  CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Erdoğan, ‘SADAT’la Alakam Yok’ Demişsin; Tanıştırayım, Solundaki 6. Kişi SADAT’ın Kurucusu”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘SADAT ile alakam yok’ demişsin. Tanıştırayım, devlet sırlarının konuşulduğu toplantıda solundaki 6. kişi SADAT’ın kurucusu…” dedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü TBMM grup toplantısında; “SADAT’ın yöneticileriyle yakından uzaktan hiçbir alakam olmadığı halde bunu bizim kullandığımız darbeci bir oluşum olduğunu söyleyecek kadar bu başkan terbiyesizleşiyor” diye konuştu. Bunun […]
 • 05
  Burhaniye Müzesi Büyük İlgi Gördü
  18 Mayıs Müzeler günü dolayısıyla Burhaniye Belediyesi Kuvva-i Milliye Kültür müzesi ziyaretçi akınına uğradı.
 • 06
 • 07
  ‘Suveyda’ Filmi Ücretsiz Halk Gösteriminde İzleyicisiyle Buluştu
  Nevşehir Belediyesi, 1930'lu yıllarda hafız olmaya çalışan bir çocuğun gözünden Türkiye'nin bir döneminde yaşananları ele alındığı Suveyda Filmi’ni, Nevşehirlilerle buluşturdu.
 • 08
  Prof. Dr. Türkan Saylan Ölümsüzlüğünün 13. Yılında Mezarı Başında Anıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’nin Unutulmaz Genel Başkanı Prof.