16° Parçalı bulutlu

Equinix’ten önümüzdeki 10 yılın Dijital Altyapı Trendleri

Equinix, önümüzdeki 10 yıl boyunca dijital altyapıyı etkileyeceğini düşündüğü tahminlerini yayınladı.
Teknoloji - Ocak 13, 2022 9:40 am A A

Equinix, önümüzdeki 10 yıl boyunca dijital altyapıyı etkileyeceğini düşündüğü tahminlerini yayınladı. Bu kapsamda, hibrit ve çoklu bulut dijital ortamı, ileri seviyedeki Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (AI/ML makine öğrenimi), güvenlik ve sürdürülebilirlik gelecek dönemde dijital altyapıyı belirleyecek. 

Dünyanın dijital altyapı şirketi Equinix, 2022 tahminleri ile önümüzdeki on yıl içinde dijital altyapı dağıtımını & tüketimini hızlandıracak ve güçlendirecek faktörler ile bu dinamik dijital dönüşüm ortamında rekabet etmek isteyen işletmelerin nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunu ele aldı.

Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier konuya ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Dijital altyapı stratejilerini yönlendirmek için dünya çapında 10 binden fazla kurumsal müşterimiz ve iş ortağımızla iş birliği yapıyoruz. Doğru dijital altyapıyı, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde dinamik olarak dağıtma ve tüketme becerileri, gelecekte rekabet avantajının birincil temeli olacak. Bu kapsamda pek çok kurumun şimdiden, hızlandırılmış bir dijital dönüşüm yolculuğuna çıktığını gözlemliyoruz. IDC’ye göre 2023 yılına kadar dijital altyapının, tüm BT ve iş otomasyonu girişimleri için her yerde temel platform olacağı öngörülüyor”.

Dört dijital altyapı trendi: Hibrit çoklu bulut sistemlerinden sürdürülebilirliğe

Hibrit ve çoklu bulutun, uygulama modernizasyonu ve altyapı hizmeti sunumunda baskın yapı haline gelmesinin daha programlanabilir altyapı, şeffaf varlık yönetimi ve maliyet öngörülebilirliği gerektiren yeni karmaşıklık sorunlarına yol açacağı tahmin ediliyor.

İşletmeler operasyonel açıdan esnek altyapı & uygulamalar talep ettikçe, önümüzdeki beş yıl içinde yapay zeka ve makine öğrenimi (AI/ML) daha da gelişecek. Bu değişim, operasyonel yetkinlik açısından insan kaynağına olan güveni azaltacak ve değişen kaynak gereksinimlerini otonom bir şekilde öngörebilen ve dinamik biçimde adapte olabilen makine işlemci gücünün daha fazla kullanım alanı bulmasına yol açacak.   

Bu yeni dünyada; işletmeler, dijital altyapı hizmetlerinin tasarım gereği güvenli ve yazılım aracılığıyla yapılandırılabilir olduğunu varsayacağı için güvenlik, artık sonradan düşünülen bir şey olmaktan çıkacak. 

Sürdürülebilirlik ise artık her kurum için bir beklenti haline geldi. Şirketler ve tedarik zinciri ortakları evrensel olarak her tesis, ürün ve hizmet geliştirme için net sıfır karbon ayak izi taahhüt ettiği için sürdürülebilirlik, iş başarısının temel ve tartışılmaz bir ölçüsü haline gelecek.

2022 trendleriyle birlikte gelecek 10 yıla damga vuracak dijital altyapı trendleri şu şekilde:

1.Tahmin: Hibrit çoklu bulut karmaşıklığının üstesinden gelmek, dijital öncelikli başarıyı belirleyecek

Equinix’in Küresel Çözüm Mimarlarından Kıdemli Başkan Yardımcısı Leanne Starace, bulut otomasyonunun dijital altyapı tüketimini hızlandıracağını ve bağlı bulut ekosistemlerinin altyapı çevikliğini artıracağını belirtiyor.

2023'e kadar, Forbes Global 2000'in yüzde 40'ı, BT gereksinimleri yerine iş sonuçlarına odaklanmak için bulut seçim süreçlerini sıfırlayacak. Bu geçişte BT için en büyük zorluklardan biri, artan karmaşıklığı yönetirken kurumların iş stratejisini hibrit ve çoklu bulut aracılığıyla desteklemek olacak. Önümüzdeki on yılda, hibrit ve çoklu bulut, işletmelerin dijital öncelikli stratejilerini nasıl geliştirdiğini ve hizmet olarak BT altyapısını nasıl tükettiğini belirlemede önemli bir rol oynayacak. Otomasyon, AI/ML, API'ler ve uç (edge) hizmetler aracılığıyla bulut, veri ve ekosistem karmaşıklığının üstesinden gelen dijital liderler, önemli bir rekabet avantajı elde edecek.

2.Tahmin: İleri seviyedeki Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi (AI/ML), Nesnelerin İnterneti (IoT) ile 5G’yi güçlendirecek

Equinix CTO Ofisi’nin kıdemli üyesi Kaladhar Voruganti, veri kontrolü ve yönetişim ihtiyaçlarının yapay zeka pazarlarını artıracağını, birleşik yapay zekanın yeni nesil yapay zeka ölçeklenebilirliğini sağlayacağını ifade ediyor.

Önümüzdeki on yılda, AI/ML’nin insan yaşamının her alanında yaygınlaşması bekleniyor. AI destekli robotlar, gıda üretmek ve taşımaktan yiyecek teslim etmeye ve yemek pişirmeye kadar birçok hizmet sunacak.

3.Tahmin: Yeni güvence modelleri, siber güvenlik gündeminin zirvesinde olacak

Equinix’in Bilgi Güvenliği Sorumlusu Michael Montoya’ya göre bütünleşmiş güvenlik ve sıfır güven, saldırganlar için zorluğu ve maliyeti artıracak. Ayrıca, hükümetler de siber saldırı önlemlerinde daha aktif rol alacak.

Küresel pandemi devam ettikçe siber saldırılar keskin bir şekilde artış gösterecek. Bu durumun tahmini olarak 2021 yılında küresel olarak 6 trilyon dolardan fazla, 2025’e kadar ise yıllık 10,5 trilyon dolar tutarında maliyete yol açacağı öngörülüyor. Risklere rağmen, şirketler bulut hizmetlerini benimsemeye ve dijital avantaj oluşturmak için çalışanları ve iş ortaklarıyla olan geleneksel ağ sınırlarını genişletmeye devam edecek.

4.Tahmin: Dünya çapındaki işletmeler net sıfıra geçecek

Equinix CTO Ofisi’nin teknoloji ve mimarlıktan sorumlu üyesi David Hall, sürdürülebilirlik ve teknoloji inovasyonunun birleşeceğine ve endüstrinin net-sıfıra bağlı olmasından dolayı on yıl içinde veri merkezlerinin 100 yenilenebilir enerjiyle güçlendirilebileceğine inanıyor.

Küresel piyasa güçleri şimdiden iklim nötrlüğünün ötesine bakarak operasyonlarında ve tedarik zincirlerinde gerçek net sıfırı (hiç karbon olmadan) hedefliyor. Bu da önümüzdeki on yıl içinde hükümetlerin, şirketlerin ve iş ortaklarının 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yaklaşık 50 oranında azaltacak bilime dayalı hedeflere ulaşmak için uyum sağlaması gerektiği anlamına geliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 9:40 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör’e Anlamlı Ziyaret
  Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediyesi’ni Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni aynı zamanda Dünya Basın Federasyonu Üyesi olan ve Alaattin Çakıcı’nın da baş danışmanlığını yapan Gazeteci Ferhat Aydoğan ziyaret etti. Aydoğan Burdur ilinde bir dizi ziyaretlerde bulunarak Kzızılkaya beldesine geldi. Aydoğan Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Kızılkaya Belediye başkanı İlkay […]
 • 02
  Büyükşehir, Tipide Mahsur Kalan Vatandaşların Yardımına Koştu
  Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kentte etkili olan kuvvetli fırtına ve tipide mahsur kalan 100’lerce araç ve vatandaşı kurtarmak için var gücüyle çalışıyor.
 • 03
 • 04
  ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme
  Antalya ASAT Genel Müdürlüğü ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Antalya Şubesi arasında 2 bin 95 işçiyi kapsayan 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.
 • 05
  Kar tatili olan iller belli oldu!
  Yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilde okullar tatil edildi… Valilikler açıklamayı peş peşe yaptı… İşte kar tatili olan iller… ADIYAMAN Önceki akşam sadece taşımalı eğitime 1 gün ara verilmesine karar veren Adıyaman Valiliği, bugün eğitim ile ilgili yeni bir karar aldı. Salı ve Çarşamba günü tüm ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiği açıklandı. Adıyaman […]
 • 06
  Motorine zam İşte il il motorin fiyatları!
  Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… Dolar yükselince artan motorin fiyatlarına dolar düşse de zam gelmeye devam ediyor. Son olarak motorine 52 kuruşluk bir zam daha geldi. İşte il il motorin fiyatları… İşte il il […]
 • 07
  Hrant Dink 15 yıl önce bugün katledildi
  Gazeteci Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Cinayeti azmettirenlerin yargılandığı dava ise halen sonuçlanmış değil. Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 15 yıl önce bugün, çalıştığı gazetenin önünde, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Devlet görevlilerinin planlayıcısı olduğu ortaya çıkan ve 17 yaşındaki saldırganın gerçekleştirdiği cinayetin azmettiricileri ise […]
 • 08
  Sağlıkta Eylem Sürecek
  Sağlıkta Eylem Sürecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Yönetim Kurulu toplantısı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü Omicron varyantının yaygınlığı ve hava şartları nedeni ile çevrimiçi yapıldı. En kısa sürede eylem kararının açıklanacağı belirtildi. Toplantının pandemi gündeminde, özellikle son yayımlanan ve aşı olmayanlara PCR şartının kaldırılması ile iktidarın pandemi tutumunun iyice çöktüğü, sürecin başından beri etkin bir […]