EÜ değişim programlarıyla öğrencilere dünyanın kapılarını açıyor

Uluslararasılaşma alanında  Türkiye’nin öncü üniversitesi   Türkiye’de 5 yıllık kurumsal akreditasyon alan ilk üniversite olan Ege Üniversitesi, uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ile dünyaya açılmaya devam ediyor.
Eğitim - Ağustos 1, 2022 9:00 am A A

Uluslararasılaşma alanında  Türkiye’nin öncü üniversitesi

 

Türkiye’de 5 yıllık kurumsal akreditasyon alan ilk üniversite olan Ege Üniversitesi, uluslararası alanda yaptığı çalışmalar ile dünyaya açılmaya devam ediyor. Ülkemizdeki araştırma üniversiteleri arasına ismini yazdıran Ege Üniversitesi, yeni dönemdeki ana hedeflerinden birisi olan uluslararasılaşma misyonunu doğrultusunda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak liderliğinde somut adımlar atıyor. Üniversitenin uluslararası değişim programlarında sağladığı olanaklar, tercih döneminde de EÜ’yü bir adım öne çıkarıyor.

 

Uluslararasılaşma çalışmalarını hem eğitim öğretim hem de araştırma-geliştirme alanında sürdürdüklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi markasını dünyada tanınır hale getirmek için çalışıyoruz. Bunun için yurt dışındaki üniversitelerle sürekli temas halindeyiz. Üniversitemiz, YÖK’ün uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda seçilen pilot üniversitelerden birisi. Uluslararası alanda 565 ikili iş birliği anlaşması, 47 farklı ülkeden 152 uluslararası iş birliği protokolü, Erasmus Plus kapsamında da 557 anlaşmamız bulunuyor. Bunun dışında Farabi, Mevlana, Orhun gibi değişim programlarından öğrencilerimiz yararlanabiliyor. Erasmus Plus programı dâhilinde yurt dışına en çok öğrenci gönderen beşinci, yurt dışından en çok öğrenci alan dördüncü üniversiteyiz. Üniversitemizde beş farklı kıtada 117 ülkeden toplam bin 972 uluslararası öğrenci bulunuyor” diye konuştu.

 

“İş birliği sayımızı ve çeşitliliği artıracağız”

Son zamanlarda özellikle Türk Cumhuriyetleri ile önemli iş birliklerine imza attıklarını dile getiren Rektör Budak, “Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile Türk yükseköğretiminde ilk olan bir modeli hayata geçirdik ve çift diploma programı anlaşması yaptık. Bu modelle üniversitemiz, bilim ihraç eden bir nitelik kazandı. Yine uluslararasılaşma misyonumuz doğrultusunda ‘Türk-Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu’na ev sahipliği yaptık. Türkiye’den 33, Özbekistan’dan 56 üniversite rektörünün katıldığı forumda iki ülke üniversiteleri arasında 60 akademik iş birliği protokolü imzalandı. Her iki ülke rektörleri İzmir iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular. Bu alandaki iş birliği sayımızı ve çeşitliliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda uluslararası çift diploma, öğretim elemanı ve uluslararası öğrenci değişimi,  TÜBİTAK yurt dışı doktora araştırma burs programı katılımı, yurt dışındaki üniversiteler ile ikili anlaşmalar, kaliteli yabancı dil eğitimi, uluslararası nitelikli araştırmacı istihdamı gibi pek çok konuda önemli adımlar atacağız” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 9:00 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  TOBB İle Mesleki Eğitim
  Tobb İle Mesleki Eğitim Merkezleri Alanında İş Birliği Mesleki Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşen törenle imzalandı. Kapsama alınan oda ve borsa üyesi işletmelerle mesleki eğitim merkezlerinin eşleştirilmesine yönelik protokolün imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki […]
 • 02
 • 03
  Karşıyaka’da Aşure Buluşması
  Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Aşure Günü etkinliği, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde yoğun katılımla gerçekleşti.
 • 04
  Bağcılarlı sporcular İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu
  İlk üç sıra Bağcılar’ın oldu Konya’da düzenlenen ve 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı 5.
 • 05
  Bingöl Müteahitler Birliğinden Ortak Açıklama
  Bingöl Müteahhtitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara ve Başkan yardımcıları Muhittin Bukan,Metin Günay’dan Ortak basın açıklaması Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’de de inşaat maliyetleri yükseldi. Artan maaliyetler üstünde kentte satılan konutlar çok sayıda ev hayali ile kalan yurttaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. Bu konularda bir değelendirme yapan Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara yaptığı açıklama […]
 • 06
  Kral Şakir Aydın Tekstil Park’ta Çocuklarla Buluştu
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Tekstil Park’ta her gün binlerce Aydınlının bir araya geldiği etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.
 • 07
  Zeytinli Rock Festivali yasaklandı
  Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, Zeytinli Rock Festivali’ni ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasakladı. Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan ve biletleri günler öncesinden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş imzasıyla yayınlanan yasak kararında, “Vatandaşlarımız tarafından yapılan yoğun şikâyet ve yakınmalar göz önüne alınarak, kamu güvenliği ve […]
 • 08
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Vatandaşlara Aşure İkram Etti
  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayıyla birlikte her yıl geleneksel olarak yaptığı aşure ikramlarını, bu yıl da Aydın’ın tüm ilçelerinde gerçekleştiriyor.