26° Parçalı az bulutlu

EÜ Konservatuarında müzik, beden ve omurga ilişkisi konuşuldu

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafından müzik, beden ve omurga ilişkisi konusunda konferans düzenlendi.
Sağlık - Haziran 13, 2022 8:50 am A A

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) tarafından müzik, beden ve omurga ilişkisi konusunda konferans düzenlendi. EÜ DTMK Konferans Salonunda düzenlenen programa EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı Pilates Antrenörü ve Klarnet Sanatçısı Deniz Demirasal verdi.

 

Natürel omurga, beden anatomisi, müzisyenlerdeki duruş bozuklukları, beden ağırlığı ile yapılabilecek egzersizler konusunda bilgiler veren Demirasal,“Çoğu rahatsızlığımız duruş bozukluklarından kaynaklanıyor. Oturma şeklimizden yolda yürümemize kadar her anımızda bizi etkileyen duruş pozisyonumuzu doğru konumlandırmadığımızda, ileriki yaşlarda kamburluk ve kemik erimesi gibi rahatsızlıklar yaşayabiliriz. Bunun gibi sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorsak natürel omurga pozisyonunda durmamız gerekmektedir. Natural omurga pozisyonu belimizden destek alarak göğüs kafesimizi 2 santimetre yukarı doğru kaldırarak dik bir şekilde oturmaya denir” dedi.

 

“Ağır müzik aletleri kas ve eklem ağrılarına yol açabiliyor”

Enstrüman çalan bireylerin yanlış ve sabit duruş pozisyonlarının kalıcı sakatlıklara yol açabileceğini söyleyen Demirasal, enstrüman çalmaya başlamadan önce mutlaka egzersiz yapılması gerektiğini ifade etti. Demirasal, “Ağır kilolara sahip müzik aletleri kas ve eklem ağrılarına yol açabiliyor. En problemsiz enstrümanları kullanan bireylerde bile boyun düzleşmeleri, el bileklerinde fıtıklar, kemik yamulmaları gibi sıkıntılar oluşabiliyor. Her gün 10 dakika gibi kısa süreli antrenmanlarla bu sıkıntıların önüne geçilebilir ve çok basit hareketlerin bile ne kadar etkili olacağını tahmin edemezsiniz” diye konuştu.

 

Sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmanın nasıl olacağı üzerine konuşan Demirasal, “Kuvvetlenen kas küçülür. Düzenli antrenmanlarla kaslarımızı kuvvetlendirdikten sonra incelmek çok kolay çünkü küçülen kas kemiğe yakınlaşır. Ancak küçülen kas esneyemediği için ani hareketlerle zarar görebilir. Bu sebepten egzersiz hareketlerini yaparken dikkatli ve olabildiğince yavaş olmak gerekir. Eşit miktarda kuvvet oldukça önemli. Örneğin kolumuzu yavaşça yukarı kaldırıyorsak hızlıca indirmemeliyiz” dedi.

 

Demirasal konferans boyunca katılımcılara duruş bozukluğuna yönelik egzersiz çalışmaları örnekleri de gösterdi. Konferans sonunda Prof. Dr. Gülbey Usta, katılımlarından dolayı Demirasal’a teşekkür etti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 8:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Ferhat Aydoğan’dan Osman Baylaz’a Ziyaret
  Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından Zaza lakabı ile tanınan aslen Bingöl’lü olan Osman Baylaz’ı Gazeteci Ferhat Aydoğan Ankara’da ziyaret etti. OSMAN BAYLAZ KİMDİR..! Bingöl merkez Mazrafaki’de, iyi bir siyasetçi, kabul gören bir kanaat önderi ve garip gurebanın koruyucusu bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açtığında tarih, 1972’ydi. 1980 darbesinde henüz çocuktu ve zorlu geçen çocukluğunda ilkokulu […]
 • 02
  İznik Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Kütüphane ve Gençlik Merkezi açıldı
  Selçuk Mahallesi Kılıçaslan caddesi üzerinde bulunan eski polis lojmanlarının bulunduğu alanda evlerinin yıkımın ardından kazı çalışmaları gerçekleştirildi.
 • 03
  Saray Belediyesi parkları renklendiriyor
  Saray Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçe merkezinde bulunan havuz ve parklara renk katıyor.
 • 04
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim’de Yolları Yeniliyor
  Kentin birçok noktasında eş zamanlı olarak yol yapım çalışmalarını sürdüren Aydın Büyükşehir Belediyesi, sürücüler ve yayalar için güvenli ve konforlu yollar oluşturmaya devam ediyor.
 • 05
  Van Gölü’ndeki Dip Çamuru Temizliği Devam Ediyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.
 • 06
  Beko: Her yıl 100’e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor.
  Çocuk işçilerin ölümüne neden olanların kalbi kurusun!   TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadığınız için iktidarınız boyunca her yıl 2 bine yakın işçi arkadaşımız hayatını, maalesef kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.
 • 07
  Aliağa’da Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor
  Kurban Bayramına kısa bir süre kala Aliağa'da kurulan kurban pazarı, satıcılar ile alıcıları bir araya getiriyor.
 • 08
  Yangınlar Sadece Ormanlara Değil, Yaban Hayatına da Zarar Veriyor
  Marmaris’te başlayan ve Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na da yayılan orman yangını sonrasında yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, “Orman Yangınları Sırasında Yaban Hayvanları İçin Tahliye Planı Yapılsın,   İlkyardım Merkezleri Kurulsun” talebiyle change adresinde bir imza kampanyası başlattı ve kampanyaya 10 binin üstünde imza atıldı.