26° Parçalı az bulutlu

Geleceğin sanatçılarından muhteşem Bale Resitali

Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Bale Bölümü öğrencileri yılsonu resitalinde başarıları ile göz doldurdu   Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Bale Bölümü, gerçekleştirdiği yılsonu resitali ile geleceğin sanatçılarını yetiştirdiğini bir kez daha ortaya koydu.
Kültür & Sanat - Haziran 14, 2022 9:31 am A A

Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Bale Bölümü öğrencileri yılsonu resitalinde başarıları ile göz doldurdu

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı Bale Bölümü, gerçekleştirdiği yılsonu resitali ile geleceğin sanatçılarını yetiştirdiğini bir kez daha ortaya koydu. Bale Bölümü’nde eğitim alan 98 öğrenci muhteşem koreografi ve kostümlerin eşliğinde yıllarca unutulmayacak bir yılsonu gösterisine imza attı. Bu yıl Bale Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin de sahne aldığı resitale, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın katılarak, öğrencileri yalnız bırakmadı. Resitalin sonunda büyük başarıyı tebrik eden Doç. Dr. Figen Büyükakın, Bale Bölümü öğrencilerinin ağırlıklı olarak kız öğrencilerden oluşmasına dikkat çekerek, velilerden erkek öğrencileri bale bölümüne teşvik etmelerini istedi.

 

98 ÖĞRENCİ SAHNE ALDI

SDKM Büyük Sahne’de gerçekleştirilen Bale Bölümü’nün yılsonu resitaline Doç. Dr. Figen Büyükakın’ın yanı sıra çok sayıda veli ve vatandaş katıldı. Gösteride, bale eğitmenleri Ezgi Serdaroğlu, Asel Aklın, İlyas Akbulut’tan eğitim alan ve yaşları 5 ile 17 arasında değişen 98 öğrenci yer aldı.

 

DÜNYACA ÜNLÜ BALELERDEN 33 GÖSTERİ

Yılsonu resitalinde, dünyaca ünlü klasik eserlerden farklı varyasyonlarda 23 solo, 10 toplu dans gösterisi sunuldu. La Esmeralda, Don Kişot, Uyuyan Güzel ve romantik balenin başyapıtlarından Giselle Balesi, öğrenciler tarafından başarı ile sahnelendi. Gösterinin başarılı koreografisi ve kostümleri ise yine seyircilerden büyük alkış aldı. Öğrencilerin disiplinleri ve sahne zarafetleri de büyük beğeni gördü.

 

33 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

Ayrıca yılsonu resitalinde bu yıl Bale Bölümü’nden mezun olan 33 kız öğrenci yer aldı. Mezun öğrenciler eserleri başarı ile yorumlamalarıyla geleceğin balerinleri olduklarını ilan etti. 

 

FİGEN BÜYÜKAKIN TEBRİK ETTİ

Gösterinin sonunda sahneye gelen Doç. Dr. Figen Büyükakın, öğrenci ve öğretmenlere yönelik bir tebrik konuşması gerçekleştirdi. “İktisatta fırsat maliyeti diye bir kavram vardır” diyen Doç. Dr. Figen Büyükakın, “Bu kavram, hedeflediğiniz herhangi bir şeye ulaşmak için vazgeçtiğiniz şey anlamına gelir. Dolayısıyla Bale Bölümü öğrencilerimiz, diğer yaşıtlarından farklı olarak,  buraya gelerek, Büyükşehir Belediye Konservatuvarımızda öğrenci olmayı tercih etmişler. O yüzden gösterdikleri emek için ki; bugün muhteşem bir uyum, estetik ve yeteneğin bir arada olduğu bir gece yaşattılar bize, hepsini ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” dedi. Doç. Dr. Figen Büyükakın, bu yıl Bale Bölümü’nden mezun olan 33 öğrenciyi de tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

 

“ERKEK ÖĞRENCİLERİ BALEYE TEŞVİK EDİN”

Doç. Dr. Figen Büyükakın, son derece samimi ve sevgi dolu ifadelerle devam ettiği konuşmasında önemli bir tespite değinerek, velilere seslendi. “Sizlerin de gördüğü gibi, mezun ettiğimiz tüm öğrencilerimiz kızlarımızdan oluşuyor, erkek öğrencilerimiz ise henüz hazırlık aşamasında” diyen Doç. Dr. Figen Büyükakın, “Dünyaca ünlü kadın matematikçilerden Emmy Noether ‘Dünya bir simetri üzerine kuruludur’ diyor. Dolayısıyla, nasıl ki düğmelerimizi iliklerken karşılıklı getiriyor ve o uyumu sağlıyorsak, o zaman o uyumun devam etmesi için kızlarımızın yanında erkeklerimizin de olması gerekiyor. O yüzden velilerimizden erkek öğrencilerimizi teşvik etmelerini istiyorum” dedi. Konuşmasını velilerin destek alkışlarıyla tamamlayan Doç. Dr. Figen Büyükakın, emeği geçen eğitmenler ile Bale Bölümü Sorumlusu Asuman Özaslan’a teşekkür çiçeği takdim etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kültür & Sanat - 9:31 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Mudanya Lezzet Şenliği Başladı
  Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Lezzet Şenliği, Mütareke Meydanı’nda başladı.
 • 02
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi’den Çiftçilere Ödeme Kolaylığı Sağlayacak İş Birliği
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi arasında çiftçilere yönelik önemli bir iş birliğine imza atıldı.
 • 03
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 04
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 05
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 06
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 07
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 08
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]