16° Parçalı bulutlu

Goodyear, 2022 CES Fuarı’nda 70 sürdürülebilir malzemeden üretilen lastiğini ve otonom robotlara özel havasız lastiğini tanıttı

The Goodyear Tire & Rubber Company 2022 CES Fuarı’nda (Tüketici Elektroniği Fuarı) sektörde öncü yeniliklerle, 70 sürdürülebilir malzeme içeriğine sahip prototip lastiğini ve Starship teslimat robotlarına özel tasarlanmış havasız lastiğini tanıttı.
Ekonomi - Ocak 11, 2022 1:20 pm A A

The Goodyear Tire & Rubber Company 2022 CES Fuarı’nda (Tüketici Elektroniği Fuarı) sektörde öncü yeniliklerle, 70 sürdürülebilir malzeme içeriğine sahip prototip lastiğini ve Starship teslimat robotlarına özel tasarlanmış havasız lastiğini tanıttı.

Şirket, 2030 yılına kadar 100 sürdürülebilir malzemeden lastik üretme hedefine yönelik önemli bir ilerleme kaydetti.

Goodyear Küresel Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknoloji Baş Sorumlusu Chris Helsel"2020 yılında, 10 yıl içinde 100 sürdürülebilir malzemelerden lastik üretmek gibi iddialı bir hedef belirledik. Bu ürettiğimiz prototip, lastiklerimizde sürdürülebilir malzemelerin miktarını artırma kararlılığımızın heyecan verici bir göstergesi " dedi.

70 sürdürülebilir malzemeden üretilmiş lastik, dokuz farklı lastik bileşeninden oluşan 13 özel malzeme içeriyor. Karbon karası, lastiklerde bileşimin güçlendirilmesi ve lastiğin ömrünün uzatılması için kullanmakta olup, çeşitli petrol ürünlerinin yakılmasıyla elde ediliyor. Goodyear'ın yeni lastiği, metan, karbondioksit ve bitki kökenli yağdan üretilen üç farklı karbon karası içeriyor. İlk değerlendirmeler, mevcut karbon karası üretim yöntemlerine, bitkisel temelli üretimlere ya da atık hammadde kullanımına kıyasla karbon emisyonunun azaltıldığını ortaya koyuyor.

 

 • Lastiklerde soya yağı kullanımı, lastiğin kauçuk bileşiminin değişen sıcaklıklar karşısında esnekliğini korumasına yardımcı olan önemli bir Goodyear inovasyonudur. Soya yağı, Goodyear'ın petrol temelli ürünleri kullanımını azaltan bitkisel temelli bir kaynaktır. Soya proteininin yaklaşık 100'ü gıda/hayvan yemi uygulamalarında kullanılırken, endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere önemli miktarda atık yağ ortaya çıkar. 

 

 • Yol tutuşunu artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için lastiklerde sıklıkla kullanılan bir diğer malzeme de silisyumdur. Goodyear'ın ürettiği yeni lastik, pirinç üretiminin çoğunlukla çöp toplama tesislerine gönderilen bir yan ürünü olan pirinç çeltiği külünden üretilmiş özel bir silisyum türü içerir. Bu atık külden yüksek kaliteli silisyum üretilir.

   

 • Plastik şişelerden ve diğer plastik atıklarından, polyesterin baz kimyasallarına geri döndürülmesi ve lastik üretimine uygun sanayi tipi polyester haline getirilmesiyle, polyester geri dönüşümü gerçekleştirilir. 

 

Starship teslimat robotlarına özel tasarlanmış havasız lastik de CES Fuarı’nda

Goodyear Ventures portföyündeki şirketlerden biri olan Starship Technologies, müşterilere doğrudan paket, market ürünleri ve gıda teslimatı yapan 1.000'den fazla otonom teslimat robotu geliştirip işletiyor. 

Starship'in lastik sağlığı ve bakımıyla ilgili taleplerine yanıt vermek adına Goodyear, teslimat filosu için lastik ömrünü uzatmak ve bakım periyotlarını azaltmak üzere özel tasarlanmış havasız bir lastik geliştirdi.

Goodyear ve Starship, araç ve lastik uyumunu değerlendirmek için Bowling Green State Üniversitesi ile saha testleri gerçekleştirdi. Bu testler sonrası ilk veriler, diş aşınması, frenleme ve titreşim azaltılması konusunda olumlu sonuçlar ortaya koydu.

Goodyear Havasız Lastik Programı Üst Düzey Yöneticisi Michael Rachita, konu hakkında şunları söyledi: "Özel havasız lastik altyapımızı, “mobilitenin” yeni formlarının bir parçası haline getirmekten heyecan duyuyoruz. Mikro teslimat alanı, lastik konusunda farklı ihtiyaçlar ortaya koyuyor ve havasız lastik teknolojimiz, bakım gerektirmeyen ve dayanıklı bir lastik deneyimi sağlamak adına bu ihtiyaçların karşılanması için ideal."

Starship Technologies Makine Mühendisliği Yöneticisi Siim Viilup ise şu açıklamalarda bulundu: "Teslimat robotlarımız her türlü hava ve zemin koşulunda gün içinde binlerce teslimat gerçekleştiriyor. Hizmetlerimize yönelik artan talebe uyum sağlayabilmemiz için robotlarımızın dünyanın her yerinde aralıksız çalışmasını sağlayabilecek güvenilir lastiklere ihtiyacımız var. Biz faaliyetlerimizi büyüttükçe, bu yeni lastiklerin güvenilirlik ve maliyet tasarrufu sağladığını görmek mutluluk verici."

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Ekonomi - 1:20 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi’ 19 Aralık Pazar günü 10:00 – 16:00 saatleri arasında online olarak gerçekleşti. İhracat yapan ve yapma hazırlığında olan her sektörden firma için yol haritası niteliğinde harika bir buluşma oldu. Bu yıl 19 Aralık 2021 tarihinde üçüncüsünü gerçekleşen, ‘Sosyal Uygunluk ve Sürdürülebilirlik Zirvesi 2021’ Sosyal Uygunluk, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ödül […]
 • 02
  Aşırı Soğuklarda Hipotermi Durumu Oluşabilir !
  Aşırı soğuklar ! Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, geçtiğimiz hafta ülkemizi etkileyen yoğun kar ve soğuk havanın bu hafta da devam edeceği söylenmektedir. Kişisel olarak alınabilecek önlemlerle bu sorunları daha az hasarla atlatabiliriz. Soğuk havada donma ve hipotermi gibi risklerin yanında buzlanma dolayısıyla oluşabilecek kazalardan kendimizi korumakta çok önemlidir. Donmanın en sık rastlanan belirtisi soğuk […]
 • 03
  ABD’den Sedef Kabaş tepkisi
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında “Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir” açıklamasında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ”Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri […]
 • 04
  İBB, Metro Seferlerini 02.00’ye Kadar Uzattı
  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u etkisi altını alan kar yağışıyla ilgili denetimlerini gün boyu sürdürdü.
 • 05
  Senfoni Orkestrasına Bir Ödül Daha
  Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Anadolu Ödülleri’nin kazananları açıklandı.
 • 06
  Yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak
  Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman: “30’a çıkarılan devlet katkısı, BES’teki büyümenin itici gücü olacak” BES’teki yeni düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman; “Sistemin önümüzdeki dönemde yakalayacağı büyüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri hiç kuşkusuz ki, yüzde 30’a çıkarılan devlet katkısı olacak.
 • 07
  Ülke Genelinde Olumsuz Hava Koşulları
  Ülke genelinde yaşanan aşırı kar yağışları nedeniyle kapalı bulunan yolların açılması ve vatandaşlarımıza yardım ulaştırılması için AFAD koordinasyonunda Karayolları, Emniyet, Jandarma, 112, Belediye, İl Özel İdare, Türk Kızılay, UMKE ve STK ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir.
 • 08
  Cengiz Kurtoğlu’ndan şok sözler! Verdi veriştirdi
  Geçtiğimiz hafta domuz gribine yakalanan sanatçı Cengiz Kurtoğlu, iyileşir iyileşmez sahneye çıktı. Kurtoğlu, “Bizim camiada grip yok ama domuzlar çok” sözleriyle şaşırttı. İşte detaylar. “YETER Kİ YOLUMA YABAN DOMUZU ÇIKMASIN” Sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyleyen Kurtoğlu, geçirdiği hastalık üzerinden bazı meslektaşlarına da gönderme yaptı: “Domuz gribine yakalandım ama bu dağdaki yaban domuzu gribi gibiydi. […]