Güneş Lekelerinden Korunmanın 12 Yolu

Güneş lekeleri veya melazma, kadınlarda en sık görülen cilt problemleri arasında yer alıyor.
Sağlık - Ağustos 1, 2022 9:50 am A A

Güneş lekeleri veya melazma, kadınlarda en sık görülen cilt problemleri arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında artan güneş lekeleri; bıyık bölgesi, alın ve yanaklarda daha sık ortaya çıkıyor. Alınacak bazı önlemlerle güneş lekelerinden korunmak mümkün olabiliyor.  Yaygın ve çok belirgin olan güneş lekeleri için mezoterapi, gençlik aşıları, PRP yöntemi ve lazerler de etkili olabiliyor. Memorial Ataşehir ve Şişli Hastaneleri Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşe Serap Karadağ, güneş lekeleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi. 

 

Yaz aylarında güneş lekeleri artıyor

Kadınlarda en sık görülen cilt problemlerinin başında güneş lekeleri gelmektedir. Deride renk veren hücreler tarafından melanin pigmentinin aşırı üretimine bağlı ortaya çıkmaktadır. Özellikle yazın güneş lekelerinin miktarı ve yoğunluğu artmakta, yazın koyulaşırken kış aylarında hafifleyebilmektedir. Deri rengi koyu olanlarda daha fazla görülse de, açık renk cildi olanlarda da azımsanmayacak oranda görülmektedir. Sıklıkla bıyık bölgesi, alın ve yanaklarda kendini gösterebilmektedir. Hamile kadınlarda hormonlara bağlı sıklığı artabilmekte ve gebelik maskesi ya da kloazma olarak isimlendirilmektedir.  

 

Televizyon ışığı da leke yapabilir

Leke oluşumunun en önemli nedeni UV ışığı yani güneştir. Ancak, doğum kontrol ilaçları ve hormonal tedavi de leke oluşumunu artırmaktadır. Hipotroidizm ve kullanılan bazı ilaçlar ışıkla etkileşime girerek yani ışık hassasiyeti yaparak leke oluşumunu artırabilmektedir. Ayrıca bazı kozmetik ve cilt bakım ürünleri de deriyi güneşe hassas hale getirerek veya deriyi tahriş ederek leke oluşumunu kolaylaştırabilmektedir. Lekeler sadece güneşe bağlı gelişmeyebilir. LED ışık kaynakları, televizyon, telefon ve bilgisayar gibi ekranlardan maruz kalınan görünür ışık da lekeleri artırabilmektedir. 

 

Cilt lekeleri için D vitamini desteğini ihmal etmeyin

Yüzde lekelerin görüntüsü birbirine çok benzese de, lekeye neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle ilk olarak lekenin neye bağlı olduğu dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Güneş lekesi veya gebelik maskesi denilen melazmanın tanısı konulduktan sonra lekenin derinliğine bakılmalıdır. Çünkü lekeler deri katmanlarının farklı derinliklerinde yerleşebilmekte bu da tedaviyi etkilemektedir. Melazma veya güneş lekeleri kronikleşebilirken, gebeliğe veya hormonal tedavilere bağlı oluşanlar gebelik sonrası veya hormonun kesilmesinden sonra daha kısa sürede gerileyebilmektedir. Yüzdeki lekelerin genel olarak beslenmeyle direkt bir bağlantısı olmasa da, D vitamini eksikliği leke oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle D vitamininden zengin besinleri tüketmek önemlidir. 

 

Lekelerden korunmak için 12 önlem

 1. Güneşten korunmalıdır. Güneş banyolarından ve yazın güneş altında yatmaktan kaçınmalıdır. 
 2. Lekeye yatkınlığı olan hastalarda mümkünse doğum kontrol ilaçlarından kaçınılmalıdır
 3. Leke oluşumunu tetikleyen ilaçlar, imkan dahilinde, leke yapmayanlarla değiştirilmelidir. 
 4. Yüze ağda yapmamalı, ağdadan sonra asla güneşe maruz kalınmamalıdır. 
 5. Yüze yazın bazı lazer türleri yaptırmamalı, bu dönemde yüze yapılacak her türlü soyucu peelingten uzak durulmalıdır.
 6. Bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan veya evde yapılan leke çıkarıcı işlemler tam tersi şekilde leke oluşumunu artırabilmektedir, uzak durmalıdır. 
 7. Soyucu veya irrite edici uygulamalar sonrası derinin bariyer tabakası yıpranır ve k leke oluşumu kolaylaşabilir. Bu tür işlemlerden kaçınılmalıdır. 
 8. Sabah erken saatlerde veya 17.00’ dan sonra denize girmelidir.
 9. Dışarı çıkmadan 20 dakika önce güneşten koruyucu sürmeli, 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Denize girdikten veya yüzü yıkadıktan sonra tekrar sürülmelidir.
 10. Geniş kenarlı şapkalar takılmalıdır.
 11. Dışarı çıkarken meteorolojiye bakılarak UV indeksi takip edilmelidir. 8’in üzerindeyse mümkünse çıkılmamalıdır. 2-8 arasındaysa güneşten iyi korunarak çıkılmalıdır.
 12. Uygun güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. 
   

Leke tedavisinde aceleci olmayın

Leke tedavisi oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Öncelikle lekenin oluşum nedeni ortaya konulmalıdır. Leke görünümü kendiliğinden yavaşça azalabileceği gibi, tedaviyle aylar içinde de gerileyebilir. Ancak tedavi edilmeyen lekeler uzun yıllar devam edebilmektedir. Tedavi olduktan sonra koruyucu önlemler önem taşımaktadır. Leke yapıcı risk faktörlerine maruziyetin devam etmesi, lekelerin tekrar geri gelmesine neden olabilmektedir. Leke tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Ancak bazı ilaçları kullandıktan sonra güneşe maruz kalınmaması gerekmektedir. Bu nedenle leke tedavisinin bir dermatolog eşliğinde yürütülmesi önemlidir. 

 

Leke tedavisinde kozmetik işlemler de kullanılabilmektedir; 

 • Lekeleri azaltmak için yaz ve kış aylarında uygulanabilen mezoterapi- gençlik aşıları bulunmaktadır. PRP yöntemi de lekeyi azaltır.
 • Lekeyi azaltan lazer yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntem kış ve bahar aylarında uygulanabilir. Bazı lazer tiplerinde yazın uygulama yapılması önerilmemektedir. 
 • Peelingler de doğru zamanda ve doğru ürünle yapılırsa kış aylarında uygulanan etkili bir leke tedavisi yöntemidir. Ancak mutlaka dermatolog gözetiminde yapılmalıdır. Aksi takdirde derin yapılan işlemler leke oluşumunu daha da artırabilmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 9:50 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Türkiye ile Güney Kore arasındaki milletlerarası anlaşma Resmî Gazete’de
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan milletlerarası anlaşma, Resmî Gazete’de yayımlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’de 22 Ekim 2021’de imzalanan “Türkiye ile Güney Kore Arasında Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma”nın onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’de yer aldı. Anlaşma çerçevesinde, taraflar bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini geliştirecek ve destekleyecek. Bilim ve teknoloji alanlarında bilim insanı, […]
 • 02
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te yapılacak seçimlerde yeniden zafere ulaşmakta kararlıyız
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kuruluşundan beri sandıktan 15 defa birinci çıkan AK Parti’yi, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde yeniden zafere ulaştırmakta kararlıyız.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla parti kurucuları ve AK noktalardaki partililere mektup gönderdi. Mektubuna, “Değerli dava ve yol arkadaşım, bundan 21 yıl önce sizlerle birlikte, AK Partimizin resmî kuruluşunu […]
 • 03
  80’ler/90’lar coşkusu Büyükşehir ile Bursa’da
  Bursa Büyükşehir Belediyesi 80’ler ve 90’lara özel müzikal zaman yolculuğu yaşatmak, 80’ler ve 90’larda Bursa’da yaşam kültürünü canlandırmak ve o döneme damga vuran müzikleri tiyatral sahne şovu ile vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla “Bursa Nostalji Festivali”ne hazırlanıyor.   Retrobüs, döneme damga vuran müzikleri Yeşilçam kokulu sahne performansı ile sizinle buluşturacak.
 • 04
  Başkan Büyükkılıç’tan MÜSİAD Kayseri Şubesi’ne Ziyaret
  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi’ni ziyaret ederek, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Büyükkılıç, iş insanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi. Anadolu’nun parlayan yıldızı kadim kent Kayseri’yi her yönüyle daha iyi noktalara taşımak için kentte bulunan kamu […]
 • 05
  Başkan Zolan’dan AK Parti kuruluş yıldönümü mesajı
  AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Osman Zolan, “AK Parti kuruluşundan bu yana hizmet ve eser siyasetinin Türkiye’deki adı, dünyada ise Türkiye’nin stratejik ve başat ülkelerinden biri konumuna gelmesine imkan sağlayan siyasal hareketin adıdır” dedi. 13.08.2022 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti’nin 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir […]
 • 06
  Bursa’nın geleceği ortak akılla şekilleniyor
  Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin yeni anayasası niteliğindeki 2040 yılı Bursa Çevre Düzeni Planı çalışmalarını ortak akıl vizyonuyla sürdürmeye devam ediyor. İlçe belediyelerinden akademik odalara, sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar toplumun tüm kesimlerini biraraya getiren Büyükşehir Belediyesi, yılsonuna kadar nihai şeklinin verileceği plan hakkında bilgilendirme yaparken görüş ve önerileri de topladı. Türkiye ekonomisinin önde gelen şehirlerinden […]
 • 07
  Dev Projede Sona Yaklaşıldı: Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı Projesinin 19 Kilometresi Tamamlandı
  Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçe merkezi başta olmak üzere birçok kırsal mahalledeki yaklaşık 650 bin kişiye sağlıklı, temiz ve kaliteli içme suyu sağlayacak olan “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Ana İletim Hattı”nın tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. 5 kilometrelik projenin 19 kilometresi tamamlandı. İki ayrı güzergâhta devam eden ve son 6 kilometresi kalan […]
 • 08
  CHP’li 11 Belediye Başkanından Ortak Açıklama
  CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da bir araya geldi.