16° Parçalı bulutlu

Güvenli ve keyifli online alışverişin yolları

Efsane ya da Şahane Cuma ile başlayan Siber Pazartesi ile devam eden alışveriş günlerinde en iyi kampanyayı yakalayabilmek için arayış içerisinde olacağız.
Teknoloji - Kasım 25, 2021 9:10 am A A

Efsane ya da Şahane Cuma ile başlayan Siber Pazartesi ile devam eden alışveriş günlerinde en iyi kampanyayı yakalayabilmek için arayış içerisinde olacağız. Siber güvenlikte dünya lideri olan ESET’in güvenlik uzmanları bu yoğun online alışveriş döneminde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekti.

 

Pandeminin henüz bitmediği bugünlerde akıllı telefon, tablet veya internete bağlı diğer cihazları kullanarak alışveriş yapmak, tıklım tıklım dolu mağazalardan alışveriş yapmaktan muhtemelen çok daha güvenli.  Ancak online alışverişin kendine göre riskleri bulunuyor. Ayrıca çevrimiçi alışveriş sizi koronavirüse yakalanmaktan koruyabilir ama cihazınıza kötü amaçlı yazılım sızabilir. Kötü amaçlı yazılımın cihazınıza sızması durumunda verilerinizin fidye yazılım ile kilitlenmesi, siber suçluların kimlik hırsızlığı amacıyla hassas verilerinize ulaşması veya bu hassas bilgilerinizi karanlık ağ piyasasında satması gibi birçok olayla karşılaşabilirsiniz.  

 

Online alışveriş yaparken temkinli olarak, cihazınızın güvenliğini artırarak ve uygun siber güvenlik alışkanlıklarını uygulayarak böyle bir durumla karşılaşma olasılığınızı azaltabilirsiniz.

 

Güvenli bir şekilde bağlanın

Alışverişinizi online olarak yaptığınız için öncelikle internet bağlantınızın düzgün olduğundan emin olmalısınız. Büyük ihtimalle alışverişinizi dinlenme sürenizde, kahve molanızda veya dışarıda yapıyorsunuz, ancak ortak alanlardaki Wi-Fi erişim noktaları tam olarak güvenli değildir. Dolayısıyla ödeme bilgileri gibi hassas verileri içeren herhangi bir işlemi kesinlikle böyle bir internet bağlantısı ile yapmamalısınız. Telefonunuzun veri bağlantısını veya evinizdeki Wi-Fi ağını kullanmanız en iyi seçenektir.Ayrıca ev ağınızın güvenliğini de ihmal etmemelisiniz. İlk kurulumdan bu yana yönlendiricinizin güvenlik ayarlarına dokunmadıysanız, bu ayarları doğru şekilde yapılandırmanın tam zamanı olabilir. Ancak yoğunluğunuz ve günlük koşuşturmalarınız arasında farklı yerlerdeyken çevrimiçi alışveriş yapıyor olabilirsiniz. Yine de ortak alanlardaki erişim noktalarını kullanarak çevrimiçi alışveriş yapacağınız zaman bir sanal özel ağ (VPN) kullanın, bu sayede trafiğinizi koruma altına alabilir ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

 

Cihazınızın güvenliğini sağlayın 

Alışverişinizin büyük bir kısmını akıllı telefonunuzdan yaptığınızı düşünürsek, telefonunuzun güvenliğini sağlamak akıllıca bir harekettir. Ancak çoğu kişi akıllı telefonlarının tüm gün ceplerinde gezdirdikleri ve tüm işlerini halledebildikleri cep boyutunda bir bilgisayar olduğunu göz ardı edip sadece bir telefonmuş gibi düşünüyor. Fotoğraflardan alışveriş için kullandıkları elektronik cüzdanlardaki ödeme kartlarına kadar kişisel bilgilerin yer aldığı birçok kişisel verinin akıllı telefonlarda yer aldığını unutuyorlar. Bu nedenle bu cihazlar da korunmalıdır. Birçok güvenilir güvenlik çözümü bulunuyor. Bu güvenlik çözümleri, cihazınızı her türlü kötü amaçlı yazılıma karşı korumanın yanı sıra tehdit aktörlerinin düzenlediği kimlik avı hırsızlığı veya kötü amaçlı bağlantılar göndermek gibi etkinliklerden de sizi korur. Ayrıca, biyometrik kilitler ve parola ifadelerinin bir kombinasyonu olarak kilit ekranları ekleyerek cihazının güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

Ödemelerinizi koruyun

Tercih ettiğiniz ödeme yöntemlerinizi de koruma altına almalısınız. Cihazınızda güvenilir bir güvenlik çözümü kullanarak böyle bir özelliği cihazınızda etkin kılabilirsiniz. Tam donanımlı çözümler, genellikle ödeme koruması özelliği sunar. Bu özellik bankacılık ve ödeme uygulamalarınız için fazladan bir koruma katmanı sağlar. Bu sayede, kimlik avı kampanyaları veya diğer tehditler ile ödeme bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan dolandırıcılardan korunabilirsiniz.

Ödeme koruması özelliği, bilgisayarınıza bulaşabilecek kötü amaçlı uygulamalara karşı bankacılık ve ödeme uygulamalarınızı koruma altına alır ve bu kötü amaçlı uygulamalarının bilgileri değiştirmesini veya koruma altındaki uygulamalarınızdan ekranda yer alan bilgileri okumasını engeller. Ayrıca, bu fazladan güvenlik katmanı tarafından korunmasının önemli olduğunu düşündüğünüz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Ödeme söz konusu olduğunda kullanılması gereken diğer bir ek güvenlik özelliği ise tercihen kimlik doğrulama uygulaması veya güvenlik belirteci kullanılan çok faktörlü kimlik doğrulamasıdır.

 

Dolandırıcılıklardan uzak durun

Efsane Cuma, Siber Pazartesi ya da yılbaşı gibi alışveriş sezonlarında her türden kampanya yer alır ve alışveriş yapanlar en uygun indirimi yakalamaya çalışır. Bazı mağazalar gerçekten inanılmaz indirimler sunduğundan tüketicilerin gardlarını düşürmesine ve daha kolay kanmasına güvenen dolandırıcılar için de bu tarihler yılın en popüler zamanlarıdır. Ancak zaman içinde defalarca kanıtlanmış şu kuralı unutmayın; bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse büyük olasılıkla gerçek değildir.  Bu reklamlara tıkladığınızda bir kimlik avı web veya sahte bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz. Bu web siteleri, ödeme verileriniz dahil olmak üzere hassas bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilir veya sizi cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirmeye yönlendirebilir. 

 

Ayrıca cihazınızı ve işletim sistemlerinizi en son güvenlik yamaları ile güncel tutmak, cihazınızda güvenlik özellikleri ve güvenlik yazılımı kullanarak cihazlarınızı korumak gibi diğer temel siber hijyen uygulamalarını gerçekleştirmenin yanı sıra güçlü parola ifadeleri kullanmayı ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeyi unutmayın. Olası bir dolandırıcılığın getireceği dertten sizi kurtarabilecek tüm bu önlemler sayesinde indirim sezonunu daha güvenli ve daha keyifli geçirebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 9:10 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Başkan Gürün, Su Baskınlarına Karşı Teyakkuz Halindeyiz
  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.
 • 02
  Pfizer-BioNTech, Omicron aşısı için tarih verdi
  Pfizer- BioNTech, Mart 2022’ye kadar Omicron varyantına karşı aşının ellerinde olacağını açıkladı. Pfizer- BioNTech, Omicron varyantına karşı aşı için tarih verdi. Sputnik’in haberine göre, Pfizer- BioNTech, koronavirüsün yayılmaya devam eden varyantı Omicron’a yönelik aşının Mart 2022’ye kadar ellerinde olmasını umduklarını açıkladı. ​​​​​​
 • 03
  Özgür Özel AKP’lilerin saldırısını anlattı
  Meclis’te bugün yaşanan kavgada burnundan yaralanan Özgür Özel, yaşananları aktardı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te yaşanan kavgada burnundan yaralandı. Özel, kavgaya ilişkin olarak, “Bugün uyanıkça yazılmış bir senaryonun Genel Kurul ayağını izliyoruz. Tek kişilik dev kadro” dedi. Habertürk’te yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı’nın 2022 bütçesi görüşülürken CHP’li Erkan Aydın’ın sözlerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun […]
 • 04
  Benzin ve motorine yeni zam açıklandı
  Benzine bu gece yarısından itibaren 77 kuruş, motorine de 31 kuruş zam yapıldı. Akaryakıt ürünlerine zam fırtınası sürüyor. Enerji Petrol Gaz İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı açıklamaya göre 9 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere benzinin litresine 77 kuruş, motorinin litresine de 31 kuruş zam yapıldı. Pompa fiyatlarına yansıyacak zamlarla motorinin litre fiyatının yaklaşık olarak Ankara’da […]
 • 05
  Dynabook’tan Gelişmiş Akıllı Gözlük Çözümü: Dynaedge de200
  Birbirine uzak konumlarda çalışanlar için dijital dönüşümü mümkün kılan Dynabook’un LTE bağlantı seçeneğine sahip yeni akıllı gözlük çözümü dynaEdge DE200 tanıtıldı.
 • 06
  Schneider Electric, yeni nesil TeSys Deca Serisi motor yolvericileri gururla sunar
  Daha hızlı ve kolay kurulum  Tüm uygulamalarda yüksek kontak güvenilirliği için 5mA’in yanı sıra 1mA kapasiteli  yardımcı kontak seçeneği  Sağlam ve verimli bir motor yönetim çözümü  Enerji yönetimi ve otomasyonu alanında global uzman Schneider Electric™, yeni nesil TeSys Deca Serisi motor yolvericilerini piyasaya sürüyor.
 • 07
  Türkiye’nin önemli yapıları, Panasonic Life Solutions Türkiye ile korunuyor
  Yangın algılama çözümlerindeki deneyimi ile Panasonic Life Solutions Türkiye, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden Türkiye’nin aydınlık öğrencilerinin yetiştiği Galatasaray Üniversitesi’ne kadar birçok önemli yapının güvenliğini sağlıyor.
 • 08
  Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı Uygulamasıyla Bağışçılara Kolaylık
  Ülkemizin kan ihtiyacını hayırsever kan bağışçılarının destekleriyle karşılayan Kızılay, geliştirdiği Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı uygulamasıyla da IOS ve Android platformlarında vatandaşlara kolaylık sağlıyor.