Haliç Üniversitesi’nin Kuluçka Merkezi “Haliç HI Center” Ekosisteme Merhaba Dedi

Teknoloji ekosisteminde girişimcilerle sektörel paydaşları bir araya getirmek, istihdam sağlamak ve ulusal ekonominin teknoloji ayağını güçlendirmek vizyonuyla yola çıkan “Haliç Incubation (HI) Center”ın merkez ofisi, 30 Haziran’da Haliç Üniversitesi 5.
Eğitim - Temmuz 4, 2022 11:40 am A A

Teknoloji ekosisteminde girişimcilerle sektörel paydaşları bir araya getirmek, istihdam sağlamak ve ulusal ekonominin teknoloji ayağını güçlendirmek vizyonuyla yola çıkan “Haliç Incubation (HI) Center”ın merkez ofisi, 30 Haziran’da Haliç Üniversitesi 5. Levent kampüsünde düzenlenen özel davetle hizmete açıldı.

 

Eğitim stratejisini bilim ve teknoloji odağında belirleyen Haliç Üniversitesi, bir yıl önce kurduğu Haliç Teknoloji Transfer Ofisi (Haliç TTO) ile modern çağın gereksinimi olan tüm teknoloji atılımlarını kendi bünyesinde hayata geçirmeye devam ediyor. Üniversitenin dijital çağı yakalayan eğitim anlayışının ve teknoloji odaklı gelecek vizyonunun göstergesi olarak görülen Haliç TTO’nun kuluçka merkezi Haliç Incubation (HI) Center için üniversitenin yeni yerleşkesi olan 5. Levent Kampüsü’nde yoğun katılımlı bir açılış töreni gerçekleştirildi.

 

“Girişimciliğe HI de!” sloganıyla faaliyete geçen Haliç HI Center’ın açılışında iş, akademi ve girişimcilik dünyasından önemli isimler bir araya geldi. Açılış töreninde konuşan Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer UtluAR, VR ve XR teknolojileri ile Metaverse’e doğru giden dijital geleceği yakalayabilmek adına bir üniversitenin teknoloji ve girişimciliği ön plana alması gerektiğini, bu anlamda kuluçka merkezinin çağdaş bir üniversite için büyük bir gereklilik olduğuna inandıklarını söyledi. Rektör Utlu, “Teknoloji transfer ofisi, gerçek bir üniversitenin olmazsa olmazlarındandır. Bunu tamamlayan ikinci adım ise kuluçka merkezidir. Bu vizyonla hayata geçirdiğimiz Haliç HI Center’ın, ulusal ve uluslararası alanda kuracağı işbirlikleriyle hem üniversitemiz hem de ülkemiz adına kıymetli kazanımlar sağlayacağına aynı zamanda dijital çağın önemli kuluçka merkezlerinden biri olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Haliç Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Direktörü Uzman Hatice Tuğsavul ise proje ve fikirlerin şirketleşme süreçlerine her aşamada destek olduklarını belirttiği konuşmasında, HI Center’ın hem girişimcilik ekosistemi hem de iş dünyası için önemli bir merkez olacağına dikkat çekti. Genç girişimcilerle sektör paydaşları arasında arayüz ve köprü görevini üstlendiklerini vurgulayan Tuğsavul, “Gençleri girişimci ruhlarını ortaya çıkarmak için teşvik etmemiz gerekiyor. HI Center’da bu misyonla birlikte sabır, emek ve çalışma ön planda olacaktır. Haliç HI Center’dan uluslararası bir markanın çıkması için çalışmalarımıza bu motivasyonla devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Aron Technology ve TeacherX Kurucusu Dr. Işıl Boy Ergül ise bir kadın girişimci olarak bu alanda olmanın hem zor hem de gurur verici olduğundan bahsederken, kuantum bilişiminin gelişimiyle birlikte ekosistemde beklenen gelişmeler üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım bölümü yeni mezunlarından, genç girişimci Furkan Güneş ise kendi teşebbüsü olan Extrude şirketinin geliştirdiği yenilikçi yazılım sistemlerini anlattığı konuşmasında; kendisi gibi genç girişimciler için üniversite kuluçka merkezlerinin varlığının büyük önem teşkil ettiğini ve HI Center’ın bu anlamda ekosistemde güven veren bir mentorluk merkezi olacağını söyledi. Pek çok genç girişimciye destek veren Mahmut Saklı ve Cengiz Abay’a plaketlerinin verilmesinin ardından açılış töreni öğrenci, akademisyen ve yatırımcıların tanışma ve sohbet etme fırsatı bulduğu kokteyl ile devam etti. 

 

Girişimci adayları ile şirketler ve iş dünyası arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir iş birlikleri sağlamayı hedefleyen HI Center, girişimcilik ve şirketleşme faaliyetleri ile üniversite-iş dünyası koordinasyonunu verimli ve dinamik kılarak devam ettiriyor. Bu doğrultuda, HI Center markası altında girişimcilere ve yeni iş kuran şirketlere fiziksel altyapı, yönetim desteği, teknik destek, finansmana erişim, yasal danışmanlık ve ağ kurma destekleri sunuluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Eğitim - 11:40 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  YKS Kontenjanları 2022
  YKS Kontenjanları 2022 YÖK Başkanı Özvar: Kontenjanların yüzde 99’u doldu   Özvar, yazılı açıklamasında, YKS’de baraj puanı uygulamasını ocak ayında sonlandırdıklarını, bu kararla adayların üzerinde baraj kaygısı ve baskısı olmadan YKS’ye odaklanma imkanı bulduklarını belirtti. Barajın kaldırılması kararının ardından üniversite sınavına girmek için başvuran aday sayısında bir önceki yıla göre yüzde 24 artış gerçekleştiğini bildiren Özvar, […]
 • 02
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu
  Eczacı Ferit Eczacıbaşı’nın Kurduğu Eczane Ofis Oldu !!!  Türk Eczacılığında yeni bir dönemin başlamasına öncülük eden Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın İzmir’de ilk görev yaptığı Gureba-yı Müslimin Hastanesinde yönettiği eczane ofis olarak kullanılıyor. İzmirli Sanayici ve Eczacı Enver Olgunsoy, Bilim ve Sağlık Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Tarihi eczanenin ofis şeklinde değerlendirilmesi uygunsuz olmuştur” yorumunu yaptı. İzmir’deki ilk […]
 • 03
  Penta Teknoloji yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti
   Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılının ilk altı aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artırarak 4 milyar TL’ye yükseltti.
 • 04
  Dünya Ticaret ve Kalkındırma Derneği’nin Yeni Bölge Temsilciliklerinin Açılması
  DÜNYA TİCARET VE KALKINDIRMA DERNEĞİ BAŞKANI SAYIN ALİ GENÇ: ​Ülkemiz ekonomisine tüm gücüyle ve üyeleriyle katkıda bulunmaya çalışan Derneğimiz, yeni açılan Ege Bölge Temsilciliği Şube Başkanlığı’na İlker KARA Beyefendi Atanmıştır. Ülke çapında iş dünyamıza destek olma kapasitesini artırarak ve ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirerek, dünya ticaretini kolaylaştırmak ve ticaret kapasitesini yükseltmek konusunda hepimizi […]
 • 05
  League Of Legends Mevsim Finalleri Başlıyor
  13 – 14 Ağustos tarihinde oynanan heyecan dolu karşılaşmalar ile lig aşaması geride kaldı.
 • 06
  30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı Kütahya’da Tırmanma Yarış İle Kutlandı
  NG Kütahya Seramik sponsorluğunda düzenlenen AVIS 2022 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 13-14 Ağustos tarihlerinde Frigya Spor Kulübü tarafından 30 Ağustos Zaferinin 100.
 • 07
  Tüpraş’ın Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda atılımları devam ediyor
  Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.
 • 08
  eKampüs’le yaz döneminde kesintisiz gelişim fırsatı
  ÖRAV’ın uzaktan eğitim platformu eKampüs, öğretmen eğitimlerinin yanı sıra tüm bireylere açık gelişim eğitimleri de sunuyor.