26° Parçalı az bulutlu

Hüseyin Baş: “Türkiye insanların hayatta kalmaya çalıştığı bir yer haline getirildi”

-“Türkiye insanların hayatta kalmaya çalıştığı bir yer haline getirildi” -“Halkına IBAN veren değil halkından IBAN isteyen bir hükümet lazım” – “Atatürk portakal satarak fabrika kurdu, bunlar fabrika satıp yurt dışından buğday bekliyor”     Türkiye genelinde ‘Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli’ programları başlatarak gerçek gündemin ekonomi olduğunu ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş ekonomi üzerine değerlendirmelerini farklı platformlarda yapmaya devam ediyor.
Gündem - Haziran 14, 2022 12:20 pm A A

-“Türkiye insanların hayatta kalmaya çalıştığı bir yer haline getirildi”

-“Halkına IBAN veren değil halkından IBAN isteyen bir hükümet lazım”

– “Atatürk portakal satarak fabrika kurdu, bunlar fabrika satıp yurt dışından buğday bekliyor”

 

 

Türkiye genelinde ‘Mevzu Ekonomi: Çözüm Milli Ekonomi Modeli’ programları başlatarak gerçek gündemin ekonomi olduğunu ifade eden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş ekonomi üzerine değerlendirmelerini farklı platformlarda yapmaya devam ediyor.

 

Twitter hesabından paylaşım yapan Hüseyin Baş, “Türkiye insanların yaşadığı değil, hayatta kalmaya çalıştığı bir yer haline getirildi” dedi.

 

BTP lideri bir diğer paylaşımında ise “Halkına IBAN veren değil halkından IBAN isteyen bir hükümet lazım” ifadelerini kullandı.

 

“Okan Bayülgen uykusuzlar kulübü görsün”

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş twitter sohbet odasında ise takipçileriyle sohbet etti.

 

Gece yarısı gerçekleşen sohbete, “Bu benim ilk sohbet odası deneyimim. Okan Bayülgen gelsin uykusuzlar kulübü görsün” diyerek başlayan Hüseyin Baş, ülke meseleleri üzerine hem takipçilerinin görüşlerini aldı, hem de kendi düşüncülerini aktardı.

 

Zamların sorumlusu kim?

Fiyat artışları üzerine gelen şikâyetleri dinleyen BTP lideri zamların sorumlusunun küçük esnaf olmadığın söyledi.

 

“Bu fiyat artışları veya işte piyasadaki pahalılığın sebebi aslında küçük esnafın fiyatlara zam yapması değil. Bu tip yerler dükkânlar aslında ekonominin temelini oluşturuyor. Piyasa döngüsünün temelini oluşturuyor” diyen Hüseyin Baş şöyle devam etti, “Fiyat artışları nereden kaynaklanıyor diye baktığımız zaman yukarıda büyük tekellerin kazandığı parayı yeterli görmeyişi ve bizim cebimizdeki paraya göz dikmelerinin sonucu olarak maliyetler yükseliyor. Bu maliyetlerin yükselmesi sonucu olarak bizim o esnaf dediğimiz ayakta kalabilmek için fiyatlara sürekli zam yapmak zorunda kalıyor. Böyle bir döngüden çıkamıyoruz biz. Yani bugün ekmeğe gelen zammın sebebi fırıncı değil. Sebep buğday fiyatlarının artması, lojistik fiyatlarının artması, yakıtlara işte petrole, doğalgaza ve mazota gelen zamlar vs.

 

“Atatürk portakal satarak fabrika kurdu, bunlar fabrika satıp yurt dışından buğday bekliyor”

Türkiye’nin buğday yetiştirebilen bir ülkeyken yanlış tarım politikaları sonucu ithalatçı bir ülke konumuna geldiğini ifade eden BTP lideri, “Dolayısıyla burada sebebi ve sorumluluğu küçük esnafta aramaktansa bizim yönetim tarzımızın, bizim mantalitemizin değişmesi lazım. Bunu değiştirmediğimiz sürece bu zamlarla biz her zaman mücadele etmek durumunda kalacağız. Şöyle örnek verelim; Ukrayna ile Rusya savaşta olan iki ülke ve bunlar bizim buğday ithal ettiğimiz devletler. Bu ülkelerden biz buğday bekliyoruz, hatta hatırlıyorsunuz işte davul zurna ile ayçiçek yağının gemilerle gelmesini kutladık. Biz böyle bir duruma geldik. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet portakal satarak fabrika kurmuştur. Şimdi fabrikalarımızı satıp yurt dışından buğday bekler hale geldik. Zamların temelinde bu yatıyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:20 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Mudanya Lezzet Şenliği Başladı
  Mudanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Lezzet Şenliği, Mütareke Meydanı’nda başladı.
 • 02
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi’den Çiftçilere Ödeme Kolaylığı Sağlayacak İş Birliği
  Aydem Perakende ve Gediz Perakende ile Yapı Kredi arasında çiftçilere yönelik önemli bir iş birliğine imza atıldı.
 • 03
  Kabotaj Bayramı Didim’de Kutlandı
  1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Didim'de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
 • 04
  İzmir Körfez Festivali başladı
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından beşincisi düzenlenen İzmir Körfez Festivali, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı kortejle başladı.
 • 05
  CHP Kadın Kolları, “YaşamHak Çağrı Hattı” ile Sokakta Kendini Güvensiz Hisseden Kadınlara Eşlik Edecek
  Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP’nin YaşamHak Projesi kapsamında başlattığı yeni uygulamayı tanıttı. Nazlıaka, proje kapsamında oluşturdukları çağrı hattı ile kendini sokakta tedirgin hisseden kadınların yanında olacaklarını belirterek “444 82 85 numaralı hattımızı aradıklarında onlara eşlik edeceğiz. Bilsinler ki telefonun diğer ucunda onları güvende hissettirecek olan kız kardeşleri var. Bir olumsuzluk yaşandığında […]
 • 06
  Meral Akşener’den asgari ücret tepkisi: Sandık zamanı gelmiş demektir
  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5500 TL olarak açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret tespit komisyonuyla beraber gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni asgari ücreti 5 bin 500 TL olarak açıkladı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından […]
 • 07
  Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de yayımlandı
  Asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022’nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yaklaşık yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira oldu. “İşçinin günlük asgari ücreti 215 lira” Asgari ücret kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
 • 08
  Sigaraya zam Yarından itibaren uygulanacak
  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sigaraya zam geldiğini duyurdu. Aybaş’ın paylaştığı listede zamlı fiyatların 2 Temmuz itibarıyla uygulanacağı görülüyor. İğneden ipliğe gelen zamlara her geçen gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu kez zammın adresi sigara fiyatları oldu. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Kurucusu Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yeni fiyat listesini paylaşarak sigaraya […]