26° Parçalı az bulutlu

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç Gazetesine konuştu

Gündem - Haziran 22, 2022 12:34 pm A A

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “İsveç’in NATO’ya girişine yeşil ışık yakmak bir saldırı durumunda 5. madde kapsamında İsveç halkını korumayı taahhüt edeceğimiz anlamına geliyor. İsveç için böyle bir sorumluluk üstleneceksek ülkenizde toplanan paralarla Türk vatandaşlarına saldırı düzenlenmediğine, Suriye’de veya Irak’taki terör sığınaklarından İsveç silahlarının çıkmayacağına kesin olarak ikna edilmemiz gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’in önde gelen gazetelerinden Svenska Dagbladet’in İsveç’in NATO üyelik başvurusuna yönelik sorularını yanıtladı.

İsveç’in Terörle Mücadele Kanunu’nun 1 Temmuz’da sıkılaştırılacağının ve  İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’in geçtiğimiz günlerde terörü en güçlü biçimde kınamasının Türkiye’nin, İsveç’in üyelik başvurusuna bakışını değiştirip değiştirmediğinin sorulması üzerine İletişim Başkanı Altun, İsveç hükümetinin henüz birkaç ay önce ortada bir sorun olduğunu bile kabul etmediğini söyledi.

İsveç’in NATO üyelik başvurusunun iki gerçeği gözler önüne serdiğine işaret eden İletişim Başkanı Altun, öncelikle PKK terör örgütünün İsveç’te ne kadar güçlü olduğunun görüldüğünü,  örgüt üyelerinin Meclis aritmetiği nedeniyle İsveç hükümetine şantaj yaptığının ve tüm mesailerini örgüte kazanım sağlamak adına harcadıklarının böylece ortaya çıktığını belirtti.

Bu açılardan bakıldığında ortada bir sorun olduğunun kabul edilmesinin elbette olumlu bir gelişme olduğunu dile getiren İletişim Başkanı Altun, “Öte yandan üzülerek söylüyorum ki, Türk halkı artık Avrupalıların sözlerine itimat etmiyor. Zira Türkiye’ye AB üyeliği konusunda, Kıbrıs konusunda, terörle mücadele konusunda, düzensiz göçle mücadele konusunda birçok söz verildi; ama bu sözler tutulmadı. Bu nedenle artık laf değil, icraat bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kimseyi mutlu etmek için de terör konusunda hiçbir taviz vermeyeceğiz”

Türkiye’nin geleneksel olarak NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğinin altını çizen İletişim Başkanı Altun, şöyle devam etti:

“Hatta Yunanistan, Kuzey Makedonya’nın üyeliğini 11 yıl boyunca bloke ederken de genişlemeden yanaydık.

Türkiye, İsveç’teki PKK ve FETÖ varlığından uzun zamandır rahatsızlık duyuyor. Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK, 40 yıldır Türk vatandaşlarını şehit ediyor. Bu saldırılar yalnızca güvenlik güçlerini hedef almadı. Aralarında doktorların, öğretmenlerin, hatta bebeklerin olduğu on binlerce insanımızı katlettiler. Aynı şekilde 2016’da Türkiye’de darbeye kalkışan FETÖ, yıllar boyunca devlet kurumlarına sızmıştı. Dolayısıyla biz bu konuları bugün gündeme getirmiş değiliz. Kimseyi mutlu etmek için de terör konusunda hiçbir taviz vermeyeceğiz.”

İsveç’in uzun zamandır Türkiye’nin AB üyeliğini en güçlü şekilde savunan ülkeler arasında bulunduğunun hatırlatılması üzerine Altun, “İsveç’in NATO üyeliğinin ne ikili ilişkilerle ne de Türkiye’nin AB adaylık süreciyle bağlantılı olduğuna katılmıyorum.” yanıtını verdi.

“Türkiye’nin terör konusunda kesin olarak ikna edilmesi gerekiyor”

İsveç’in NATO’ya katılmak için belirli kriterleri karşılaması gerektiğini vurgulayan İletişim Başkanı Altun, özellikle NATO’nun terörle mücadeleyi çok ciddiye aldığının altını çizdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Üstelik İsveç’in NATO’ya girişine yeşil ışık yakmak, bir saldırı durumunda 5. Madde kapsamında İsveç halkını korumayı taahhüt edeceğimiz anlamına geliyor. İsveç için böyle bir sorumluluk üstleneceksek ülkenizde toplanan paralarla Türk vatandaşlarına saldırı düzenlenmediğine, Suriye’de veya Irak’taki terör sığınaklarından İsveç silahlarının çıkmayacağına kesin olarak ikna edilmemiz gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu sürece ilkesel bir perspektiften yaklaştığına dikkati çeken İletişim Başkanı Altun, “İsveç hükümeti zaten ülkenizin NATO’ya nasıl bir katkı sunacağını anlatıyor. Bizim açımızdan soru işareti, İsveç’in NATO üyeliğinin terörle mücadeleye zarar verip vermeyeceğidir. İsveç’in ittifakın değerlerini ve müstakbel müttefiklerinin güvenliğini koruyacağına emin olmak zorundayız.”dedi.

“İyi terörist-kötü terörist ayrımı olmaz”

ABD’nin de DEAŞ’la mücadele kapsamında çoğunluğu YPG militanlarından oluşan SDG ile işbirliği yaptığını ve bu grubu silahlandırdığının belirtilerek, Türkiye’nin bilhassa İsveç’i neden bu kadar sert bir biçimde eleştirdiğinin sorulması üzerine İletişim Başkanı Altun, İsveç’e terör konusunda özel bir muamele yapılmadığını söyledi.

Türkiye’nin “iyi terörist-kötü terörist” diye bir ayrım yapılmasının mümkün olmadığını senelerdir hem ABD’ye hem de AB ülkelerine söylediğini ifade eden İletişim Başkanı Altun şöyle devam etti:

“Zira DEAŞ ile mücadele bahanesiyle PKK’nın Suriye kolunu silahlandırdığınızda bu silahlar bizim vatandaşlarımıza doğrultuluyor. Ancak şu anda İsveç’i konuştuğumuz için bu yapının İsveç’teki faaliyetlerinin ve İsveç’in politikasının tartışılması doğaldır.

Amerika Birleşik Devletleri, YPG’yi silahlandırmaya başladığı güne kadar kamu kurumlarının internet sitelerinde bu grubu “PKK’nın Suriye kolu” olarak tanımlıyordu. Bir örgütün adının kaç kez değiştirildiği, o yapının bir terör örgütü olduğunu değiştirmez. Bir teröristin İsveç’te suç işlememiş olması da geçmişini silemez.”

“Türkiye için aslolan kendi vatandaşlarının güvenliği”

Türkiye’nin beklentilerini sürecin başından itibaren şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaştıklarını anlatan Altun, İsveç hükümetinin temsilcilerine kapalı kapılar ardında söylenenlerle kamuoyuna verilen mesajlar arasında hiçbir fark olmadığını söyledi.

İletişim Başkanı Altun,  Türkiye Cumhuriyeti için aslolanın kendi vatandaşlarının güvenliği olduğunu sözlerine ekledi.

Gündem - 12:34 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Aşçılık Nedir
  Aşçılık Nedir ? Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda “Sözleşmeli Destek Personeli” statüsünde aşçı ve aşçı yardımcısı kadrosuna personel alımı gerçekleştirildi,Bakanlık bünyesindeki pansiyonlarda ve yurtlarda istihdam edildi. Türk Eğitim-Sen Aşçıların Teknik Hizmetler Sınıfında Değerlendirilmesi İçin Meb’e Başvuru Yaptı!Türk Eğitim-Sen “Sendikamıza, aşçı ve aşçı yardımcılarının karşılaştığı bazı sorunlar ile ilgili şikayetler gelmektedir. Sorunun temel kaynağı; Milli Eğitim […]
 • 02
  Daha Temiz Bir Deniz İçin 7 Ton Atık Toplandı
  Güvercinlik Koylarında  7 Ton Atık Toplandı   Muğla’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, “Ölçekte Küçük Değerde Büyük” parolasıyla kıyı balıkçılığının önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Kıyı ve Dip Temizliği Etkinliği’ düzenlendi.
 • 03
 • 04
  Netflix duyurdu Erşan Kuneri’ye 2. sezon geliyor
  Netflix Türkiye, resmi hesabından yaptığı açıklamada Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği Erşan Kuneri dizisinin ikinci sezonunu duyurdu. Netflix Türkiye, resmi sosyal medya hesabından Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisinin ikinci sezonu hakkında bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Kuneri Film ailesi ile yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyarım. Erşan Kuneri 2. sezon geliyor” denildi. Başrollerinde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Uraz […]
 • 05
  Haluk Levent’ten, Konya saldırısına sert tepki
  Konya Şehir Hastanesi’nde bir saldırgan, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’ya silahlı saldırıda bulundu. Karakaya ve intihar eden saldırgan yaşamını yitirdi. Korkunç saldırıya sosyal medyadan tepki gösteren ünlü sanatçı Haluk Levent, “Doktorlarımız , sağlık emekçileri. Yine bugün öldürüldüler. Nasıl bir şeydir bu?” dedi. Sağlıkta şiddet haberlerinin son adresi bugün Konya oldu. Karatay ilçesinde Konya Şehir Hastanesi’nin kardiyoloji […]
 • 06
  Stranger Things rekor kırdı
  Netflix’in popüler dizisi Stranger Things, 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Netflix’te yayınlanan Stranger Things, dördüncü sezonuyla yeni bir rekora imza attı. Dizi, Squid Game’den sonra 1 milyar saat izlenme rekorunu aşan ikinci dijital yapım oldu. Millie Bobbie Brown, Winona Ryder ve David Harbour’ın başrollerinde yer aldığı dizi, yeni sezonuyla dijital […]
 • 07
  Yüzüklerin Efendisi dizisinden yeni tanıtım
  2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Dizinin yeni fragmanının 14 Temmuz’da yayınlanacağı duyuruldu. 2 Eylül’de Amazon Prime Video’da ekrana gelecek Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinden yeni tanıtım yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde dizide yer alacak orkların genel hatlarıyla nasıl göründüğü konusunda detaylı görseller paylaşan yapım ekibi, yeni tanıtımda […]
 • 08
  İstanbul’da silahlı saldırı Avukatın Ofisini Basan Kişi Avukatı ve davacıyı öldürdü
  Abdullah Türkoğlu adlı saldırgan avukat Servet Bakırtaş’ı Bakırköy’deki bürosunda ve kendisine dava açan Öznur Tufan’ı Büyükçekmece’deki işyerinde öldürdü. İstanbul’da tabanca ile yaraladığı kişinin ailesi tarafından açılan tazminat davasının geri çekilmemesi üzerine Abdullah Türkoğlu avukat ve davacıyı işyerlerini basarak öldürdü. Türkoğlu, önce Bakırköy’de davanın avukatı Servet Bakırtaş’ı bürosunda öldürdü. Saldırgan daha sonra Büyükçekmece’deki iş yerinde kendisine dava açan […]