15° Açık

İş bilgisayarı araştırması: Her 4 kişiden 1’inin bilgisayarını şirket yeniledi

Digital Report ve DORinsight iş birliğiyle yapılan “Türkiye’deki Çalışanların Dizüstü Bilgisayar Tercihleri” adlı araştırma, iş için dizüstü bilgisayar tercihlerini, pandemi sonrası uzaktan ve hibrit çalışma ile değişen beklentileri ve çalışanların bilgisayar markalarına yaklaşımlarını ortaya koyuyor.
Teknoloji - Ağustos 20, 2021 12:30 pm A A

Digital Report ve DORinsight iş birliğiyle yapılan “Türkiye’deki Çalışanların Dizüstü Bilgisayar Tercihleri” adlı araştırma, iş için dizüstü bilgisayar tercihlerini, pandemi sonrası uzaktan ve hibrit çalışma ile değişen beklentileri ve çalışanların bilgisayar markalarına yaklaşımlarını ortaya koyuyor. Araştırmanın tamamı Turkcell Dergilik, Türk Telekom e-dergi, Vodafone dmags ve Magzter gibi dergilik uygulamalarının yanı sıra, web sitesinden de ücretsiz okunabilen Digital Report dergisinin son sayısında yer alıyor. 

 

 

Her 5 çalışandan 1’inin dizüstü bilgisayarı 5 seneden eski

Türkiye genelinde 25 yaş üstü 1.576 çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada, tamamı dizüstü bilgisayar sahibi olan katılımcıların yüzde 95’i aktif olarak bilgisayar kullandığını belirtirken, yaş ortalaması 39,5 olarak dikkat çekiyor. Çalışanlar arasında her 10 kişiden 7’si kullandıkları bilgisayarı 1 yıldan daha uzun süre önce satın aldıklarını belirtiyor. Araştırmada dikkat çeken bir diğer veri ise katılımcıların yüzde 18’inin bilgisayarının 5 seneden uzun söre önce satın alınmış olması.

 

İş bilgisayarı denince akla gelen HP, tercih edilen Lenovo

Araştırmada en temel satın alma motivasyonu iş olurken, iş bilgisayarı denildiğinde ilk akla gelen marka 23 ile HP oldu. Bunu 19 ile Lenovo ve 13 ile Apple izledi. Buna karşın, katılımcıların en çok kullandığı bilgisayar markası ise 20 ile Lenovo olarak dikkat çekti. Bunu ise 20 ile HP ve 14 ile Asus izledi.

 

Üst seviye dizüstü bilgisayar alanların oranı 12

Çalışanların dizüstü bilgisayarlarını satın alma fiyatlarına da ışık tutan araştırmaya göre, Türkiye’deki çalışanlar son satın aldıkları dizüstü bilgisayara 4.722 TL ödediler. 2500-4000 TL aralığı 33 ile ödenen fiyat sıralamasında tepeye otururken, bunu 29 ile 4000-6000 TL aralığı izliyor. Günümüz şartlarında üst seviye bilgisayar kabul edilebilecek 8000 TL ve üzeri fiyatları ödeyenlerin oranı ise 12 seviyesinde.

 

Türkiye’nin yeni bilgisayar için ortalama bütçesi 6.285 TL

Digital Report ve DORinsight’ın çalışmasına göre dizüstü bilgisayarını yenilemek isteyenlerin oranı 63 olarak kaydediliyor. Yeni bilgisayar için ortalama bütçe aralığı 6.285 TL olarak dikkat çekerken, 8000 TL üzeri üst seviye bilgisayar almak isteyenlerin oranı 24’e yükseliyor. 4000-8000 TL arası orta seviye bütçeye sahip çalışanların oranı 56, giriş seviyesi 0-4000 TL aralığında ise oran 16 oluyor.

 

Türkiye performans istiyor, güvenlik ve tasarım ise arka planda

Dizüstü bilgisayarda en önem verilen özellik yüzde 83 ile performans/hız olurken, güvenlik 26, tasarım ise 17 ile alt sıralarda yer almasıyla dikkat çekiyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıcısı çalışanların dizüstü bilgisayarlarda geliştirilmesini beklediği özelliklerin başında da performans/hız geliyor, ancak bunu sırasıyla pil ömrü, hafiflik/taşınabilirlik, işletim sistemi ve fiyat izliyor.

 

Her 4 kişiden 3’ü uzaktan çalıştı, her 4 kişiden 1’inin bilgisayarını işveren yeniledi

Araştırmada pandemi uzaktan çalıştığını belirtenlerin oranı yüzde 71 olurken, bu süreçte en çok (40) hız konusunda sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Çalışanların diğer sıkıntı yaşadığı konular 38 ile pil ömrü, 25 ile kamera, 24 ile ekran çözünürlüğü olarak sıralanıyor.

İş verenlerin pandemi döneminde çalışanların bilgisayarlarını yenileme oranı ise 23 olarak kaydediliyor.

 

Uzaktan çalışma döneminde en fazla kullanılan aksesuarlara bakıldığında, pandemi döneminde uzaktan yapılan toplantıların artması sonraında 62 ile kulaklığın ilk sırada gelmesi şaşırtıcı değil. Bunu yüzde 49 ile web kamerası, 25 ile klavye, 22 ile fare/trackpad izliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu haber 168 kez okundu.
Teknoloji - 12:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.