16° Parçalı bulutlu

İstanbul Metrosu’nda Anlamlı ‘10 Kasım’ Sergisi

Kültür & Sanat - Kasım 9, 2021 1:11 pm A A

İBB, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 83. yıl dönümünde anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Halime Türkyılmaz’ın öğütülmüş taşların sabitlenmesiyle oluşturduğu özel resimler, Taksim Metro İstasyonu’ndaki “10 Kasım Atatürk’ü Anma Sergisi”nde İstanbullularla buluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki Metro İstanbul, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yıl dönümünde anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Yarın,  M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun Taksim istasyonunda “10 Kasım Atatürk’ü Anma Sergisi” vatandaşlarla buluşacak. 18 özel resmin yer alacağı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Sergisi, 10-30 Kasım tarihleri arasında İstanbulluların ziyaretine açık olacak.

Metro İstanbul, Ünalan ve Yenikapı metro istasyonlarında da 10 Kasım’a özel videowall  (çoklu ekran) uygulaması ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anacak.

ÖZEL TAŞLAR, ÖZEL BİR TEKNİKLE RESME DÖNÜŞTÜ

Sanatçı Halime Türkyılmaz, sergilenecek resimler için özel taşlar ve özel bir teknik kullandı. Resimler, Türkiye’deki birçok taş ocağından alınan 0-0,7 mikron aralığında öğütülmüş taşların sabitlenmesi ile oluşturuldu. Tamamen boyasız taşlar spatula ve elle dökülerek, sonrasında üstüne sıkılan yapıştırıcıyla sabitlendi. Kum tekniği ile yapılan 18 özel resim; dokusu, doğal renkleri ve hava koşullarına dayanıklı özelliğiyle öne çıkıyor.

HALİME TÜRKYILMAZ KİMDİR

1987 yılında Kırşehir’de doğdu. 2005 yılında başladığı Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’ndan 2009 yılında mezun oldu. 2008 yılında boyasız doğal mineral taşlarla geliştirdiği teknik ile resim yapmaya başladı. Birçok özel okulda görsel sanatlar öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Moda’da açtığı Kumhane Atölyesi’nde eğitimler verip kum resim sergileri açtı. 2019-2020 yıllarında Yalçın Gökçebağ atölyesinde çalışmasıyla yeni bir tarza geçen sanatçı, Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans programına ve İstanbul Nişantaşı’ndaki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Kültür & Sanat - 1:11 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Dynabook’tan Gelişmiş Akıllı Gözlük Çözümü: Dynaedge de200
  Birbirine uzak konumlarda çalışanlar için dijital dönüşümü mümkün kılan Dynabook’un LTE bağlantı seçeneğine sahip yeni akıllı gözlük çözümü dynaEdge DE200 tanıtıldı.
 • 02
  Schneider Electric, yeni nesil TeSys Deca Serisi motor yolvericileri gururla sunar
  Daha hızlı ve kolay kurulum  Tüm uygulamalarda yüksek kontak güvenilirliği için 5mA’in yanı sıra 1mA kapasiteli  yardımcı kontak seçeneği  Sağlam ve verimli bir motor yönetim çözümü  Enerji yönetimi ve otomasyonu alanında global uzman Schneider Electric™, yeni nesil TeSys Deca Serisi motor yolvericilerini piyasaya sürüyor.
 • 03
  Türkiye’nin önemli yapıları, Panasonic Life Solutions Türkiye ile korunuyor
  Yangın algılama çözümlerindeki deneyimi ile Panasonic Life Solutions Türkiye, dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden Türkiye’nin aydınlık öğrencilerinin yetiştiği Galatasaray Üniversitesi’ne kadar birçok önemli yapının güvenliğini sağlıyor.
 • 04
  Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı Uygulamasıyla Bağışçılara Kolaylık
  Ülkemizin kan ihtiyacını hayırsever kan bağışçılarının destekleriyle karşılayan Kızılay, geliştirdiği Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı uygulamasıyla da IOS ve Android platformlarında vatandaşlara kolaylık sağlıyor.
 • 05
  Tencent Games, Yeni Global Oyun Markası Level Infinite’i Tanıttı
  Tencent Games, tüm dünyada oyun severlere yüksek kalitede oyunlar sunmak üzere hayata geçirdiği yeni oyun markası Level Infinite’i tanıttı.
 • 06
  Uluslararası operasyonları yeniden düzenleyen Mastercard
  Uluslararası operasyonları yeniden düzenleyen Mastercard;  Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki varlığını daha da geliştiriyor, genişletiyor ve büyütüyor   •  Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EEMEA) bölgesi, Mastercard'ın küresel olarak faaliyet gösterdiği 210 pazarın 81'ini kapsayacak şekilde yeniden düzenleniyor • Yeni oluşturulan Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu (Türkiye ve BDT) bölgesi, yüksek büyüme hızına sahip 12 pazarı bir araya getiriyor • Yasemin Bedir, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu (T&BDT) Bölge Başkanı olarak atandı • Dimitrios Dosis, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EEMEA) Başkanı seçildi • Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Başkan Raghu Malhotra, Uluslararası Pazarlar Eş Başkanı olarak atandı   Mastercard; Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki varlığını daha ileriye taşımak, uzun vadeli büyüme ve yenilenme yolculuğunu geliştirmek için hayata geçirilen bir dizi yönetici değişikliklerini duyurdu.
 • 07
  Cisco Araştırması: En Gerekli 5 Veri Odaklı Güvenlik Hamlesi
  Bulut tabanlı modern bilişim sistemlerine sahip güvenlik ekipleri iki kat daha güncel teknolojiyle iş temposunu daha iyi koruyor.
 • 08
  OPPO, Orta ve Doğu Avrupa’da Rekor Büyüme Elde Etti
  Canalys raporuna göre 2021'in üçüncü çeyreğinde Avrupa'da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45 büyüme elde eden OPPO, Polonya, Türkiye ve Ukrayna'da ilk kez ilk üç marka arasında yer aldı.