16° Parçalı bulutlu

JUICE, Jüpiter yolculuğu öncesi Dünya’daki son durağı Airbus’ta

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için geliştirilen Airbus yapımı JUICE uzay aracı (JUpiter ICy moons Explorer mission), Ariane 5’ten fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’ndaki Kourou’ya gönderilmeden önce Airbus’ın uydu entegrasyon merkezindeki son montaj ve test aşaması için Toulouse’a geldi.
Gündem - Ağustos 13, 2021 3:50 pm A A

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için geliştirilen Airbus yapımı JUICE uzay aracı (JUpiter ICy moons Explorer mission), Ariane 5’ten fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’ndaki Kourou’ya gönderilmeden önce Airbus’ın uydu entegrasyon merkezindeki son montaj ve test aşaması için Toulouse’a geldi.

 

Hollanda’nın Noordwijk kentinde ESTEC’teki ESA test merkezinin büyük uzay simülatörü (LSS) odasında termal vakum testi için gerçekleştirilen üç aylık sıkı çalışmaların ardından JUICE, ana yüklenici Airbus’a geri döndü. Alışılmadık bir şekilde zaman kazanmak için Toulouse’a hava yolu ile taşınan JUICE’un, Jovian sistemine ulaşmak için yoğun gezegenler arası programa uyması sağlandı.

 

Airbus JUICE Proje Yöneticisi Cyril Cavel, “İlk kez uçakla Toulouse’a gelen bir uydu gördüm, bu da ESA ve bilim topluluğu için bu görevin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Şimdi Airbus’ta endüstriyel ve bilimsel ortaklarımızın büyük çabalarına güveniyoruz. Jüpiter’e varışı için neredeyse 10 yıl bekledikten sonra, bu zorlu görevin başlamasını ve bunun insanlığa sunacağı muazzam bilgiyi görmek için sabırsızlanıyorum!” dedi.

 

Uydunun basınçlı koruyucu konteynerinin açılması ve hijyenik odaya aktarılması tamamlandı. Airbus şimdi, son cihaz ünitelerinin ve gezegensel keşif için uçacak şimdiye kadarki en büyük uydu güneş dizinlerinin entegrasyonu da dahil olmak üzere uçuş konfigürasyon montajını tamamlayacak. Elektromanyetik uyumluluk (EMC), mekanik, konuşlanma ve itiş de dahil olmak üzere çevresel testler, gelecek yıl fırlatmaya kadar devam edecek.

 

6.2 tonluk JUICE uzay aracı, 2022 yılında Jüpiter’e yaklaşık 600 milyon kilometrelik yolculuğuna başlayacak. Uzay aracı, kameralar, spektrometreler, bir buz radarı, bir altimetre, bir radyo-bilim deneyi ve Jovian sistemindeki elektrik ve manyetik alanları ve plazma ortamını izlemek için sensörler de dahil olmak üzere 10 adet son teknoloji bilimsel cihazı taşıyacak. JUICE, potansiyel olarak okyanus taşıyan üç uydunun derinlemesine çalışmalarını içerecek şekilde Jüpiter sisteminde eşsiz bir yolculuğa çıkacak: Ganymede, Europa ve Callisto.

 

Dört yıllık görevi boyunca JUICE, bu dev, gaz gezegeninin oluşum koşullarını ve derin yaşam habitatlarının ortaya çıkışını anlamak için veri toplayacak. Buzlu uydu Ganymede’nin yörüngesinde dokuz ay geçirerek doğasını ve evrimini analiz edecek, yüzey altı okyanusunu karakterize edecek ve potansiyel yaşanabilirliğini araştıracak.

 

ESA’nın ana yüklenicisi Airbus, Avrupa çapında 80’den fazla şirketin endüstriyel konsorsiyumuna önderlik ediyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 3:50 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Öğretmenler En Çok Neyden Şikayetçi ? (Özel Haber)
  Türk Eğitim Sen tarafından yapılan ankette öğretmenlerin en çok şikayetçi olduğu konular gün yüzüne çıktı. Katılımcıların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanlık taşra teşkilatlarında liyakatsız yöneticilerin tutum, davranış ve uygulamalarından şikayetçi oldu ! Ankete katılımcıların %52,52’si il/ilçe müdürlüklerinde en çok yaşadıkları sorun olarak liyakatsiz yöneticilerinin tutum, davranış ve uygulamaları olarak belirtmişlerdir. %22,24’ü ise hiçbir […]
 • 02
  Horlamaya Çözüm
  Horlamaya Çözüm !  Horlama, uyku ve yaşam kalitesini engelleyen sorunların başında geliyor. Horlama şikayeti olan kişilerin sabahları fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz uykuyla güne başladıklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, bu rahatsızlığın ‘Su Diyeti’ ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 – 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebileceğini ifade ediyor.  Dr. […]
 • 03
  Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneğinden Gazeteci Ferhat Aydoğan’a Teşekkür
  Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, dernek başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, Dernek Başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Ziyaretten dolayı memnuıniyetini belirten Dernek Başkanı Ali Genç, […]
 • 04
  Ege Kıyılarında Fırtına Devam Edecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kıyı Ege’de devam eden kuvvetli fırtınanın yarın da (30 Kasım 2021 Salı) etkili olacağı bilgisini verdi.
 • 05
  ORGANICS by Red Bull “Organics Sunday” ile bomontiada’da Sertab Erener ve Gülinler Rüzgarı Esti
  Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull’un müzik, çağdaş sanat ve gastronomiyi harmanlayan ORGANICS by Red Bull Sessions çatısı altında, 28 Kasım’da Yapı Kredi bomontiada’da Organics Sunday etkinliği gerçekleştirildi.
 • 06
  Cartel Grubu’nun İnceefe’sinden Pandemic albümü
  Efsane CARTEL grubunun kurucu üyelerinden İnceEfe'nin kurduğu Efeler Area şirketinin yapımcılığını üstlendiği, 19 sanatçının şarkılarının bulunduğu PANDEMIC isimli toplama albüm Cuma günü tüm dijital marketlerde yerini aldı.
 • 07
  Veri madenciliği ile gelecekteki trendler öngörülebiliyor…
  Veri madenciliği, insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan finansal eğilimlerin keşfedilmesi, güvenlik açıklarının tespiti, gen haritalandırma ve pazar analizi gibi uygulamaları mümkün kılıyor.
 • 08
  Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Dirikoç ve yöneticilerden NTSO Başkanı Parmaksız’a ziyaret
    Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Nafiz Dirikoç ve beraberindeki kulüp yöneticileri Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.