16° Parçalı bulutlu

Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi

Günümüzde giderek yaygınlaşan sağlıksız beslenme alışkanlıkları diş çürüklerini de yaygınlaştırıyor.
Sağlık - Ağustos 13, 2021 11:19 am A A

Günümüzde giderek yaygınlaşan sağlıksız beslenme alışkanlıkları diş çürüklerini de yaygınlaştırıyor. Özellikle de şeker, karbonhidrat ve asitli gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesinin ve diş temizliğine önem verilmemesinin dişlerin hızla çürümesine yol açtığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı yapmayan kişiler, beslenmesinde karbonhidrat ve şekere ağırlık verenler, gece dişlerini fırçalamadan yatanlar, bebeklik çağında biberonla şeker, bal katılmış gıdalar ile beslenenler, çok fazla asitli gıdalar tüketenler diş çürükleri açısından risk altındalar” dedi.

Ağzımızda var olan bazı bakteriler, yiyeceklerden aldığımız şeker ve karbonhidratı aside dönüştürür. Bu asitlerin diş yüzeyindeki mineralleri yok ederek önceleri ufak, ama sonra hızla büyüyen delikler oluşturduklarını, bunlara da çürük adı verildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Beslenmemizde şekerli, asitli ve yoğun karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak, dişlerimizi günde en az iki kez, tercihen her ana öğünden sonra fırçalamak, diş ipi ve ağız gargarası gibi fırçalamaya yardımcı destek ürünler kullanmak ve 6 ayda bir diş hekimi kontrolünü aksatmamak diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur” dedi.

Paketli gıdalar diş çürüklerine neden oluyor

Diş çürüklerinin gelişmekte olan ülkelerde daha çok görüldüğünü vurgulayan Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Sosyo-kültürel açıdan zayıf kalmış toplumlarda, maddi imkanları kısıtlı toplum ve bireylerde daha sık görülüyor. Bu durumun başlıca sebepleri arasında endüstriyel işlenmiş ve paketli gıdaların hayatımıza gereğinden fazla girmiş olmasının yanı sıra, ağız ve diş sağlığı eğitimini hem aileden hem de okullarımızdan yeterince alamamış olmamız geliyor” açıklamasında bulundu. 

Bir başka önemli etkenin de eskiden insanların şeker kullanmadığı ve yiyecekleri fazla pişirmeden, daha katı şekilde tüketmeleri olduğunu belirten Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Sert gıdalar dişleri doğal yollarla temizlemektedir. Yaşadığımız dönemde ise elimizin her an altında bulunabilen paketli ve işlenmiş gıdalar, asidi yüksek içecekler, pişirilmiş ve yumuşacık yapılmış karbonhidratlar yüzünden diş çürükleri oldukça yaygın görülebiliyor” dedi.

Yemek, şekerli veya yapışkan bir gıda ile bitirilmemeli

Diş sağlığı açısından zararlı olarak nitelendirilen gıda maddelerinin şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddeler olduğunu vurgulayan Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar tüketilecekse üç ana öğün içinde tüketilmeli, öğünler sonrasında diş fırçalanmalı. O an diş fırçalamak mümkün değilse, ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmeli. Ara öğünlerde elma, havuç gibi sert gıdalar tercih edilmelidir. Çünkü bu gıdalar dişleri temizleyip diş etlerine masaj yapar. Son olarak, yemeği şekerli ya da yapışkan bir gıda ile bitirmek yerine, ağza en son atılacak bir parça peynir, şekerin çürük etkisini gidermek açısından çok önemli” hatırlatmasında bulundu.

Çürükler acısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor

Çürük tedavisinde öncelikle yapılacak işin ilerleyen çürüğü durdurmak ve pulpanın, yani dişin canlılığını koruyabilmek olduğunu dile getiren Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Mine yüzeyinin bozulma sürecinin en erken aşaması beyaz nokta lezyonudur. Bu lezyonların geleneksel tedavileri topikal fluorid uygulaması ve oral hijyeni geliştirmek ile olur. Diş yüzeyinde, yani minede bir kavite meydan gelmişse, amaç çürüğü pulpaya ilerlemeden durdurmak ve basit tek seanslık bir işlemle dolgu yapmaktır. Eğer çürük dişin pulpasına kadar ilerlemişse, yapılacak iş pulpa dokusunun çıkarılması (dişin sinirlerinin alınması olarak bilinir), kanalların doldurulması ve dişin üst dolgusunun yapılmasıdır” dedi.

Diş çürüklerinin günümüz teknolojisi ve yeni nesil diş hekimliği aletleri ile acısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebileceğini söyleyen Diş Hekimi Arzu Tekkeli, “Dişin çürüdüğü gibi çekildiği eski zamanlar ile günümüzü kıyaslarsak, artık amacımız dişi vücudumuzun herhangi bir organı gibi görüp, mümkün olduğunca uzun süre ağzımızın içinde tutmaya çalışmaktır. Biz hekimler bunun için son teknoloji cihazlar ve en iyi malzemeleri kullanarak, yıllar içinde oluşmuş bilgi birikimimizi de işin içine katarak hastalarımız için en iyisini yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sağlık - 11:19 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Obezite Tedavisinde Bitkisel İlaçlara Dikkat!
  Vücutta yağ oranının artmasıyla birlikte gelişen obezite hastalığı başka birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.
 • 02
  Araplar Tük Ünlüleri gibi gülmek istiyor.
  Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere bir çok ülkede yayınlanan Türk dizileri ve Türk oyuncularına yoğun ilgi ile beraber ülkemize gelen yabancı turistler hayran oldukları Türk oyuncularına benzemek için her şeyi yapıyorlar.
 • 03
  Turp İle Gelen 8 Fayda
  Siyah, beyaz, mor, yeşil, kırmızı… Rengarenk görünümleriyle tezgahları süsleyen, içerdiği çok sayıda vitamin ve mineralle kış aylarının sağlık deposu olan turp, bu sayede kışı ‘turp gibi’ geçirmemize de katkı sağlıyor.
 • 04
  Bel Kireçlenmesi Yaşamınızdan Çalmasın
  Çevrenizde, küçük hareketlerde bile belinin ağrıdığını, acıdığını ve hatta şiştiğini söyleyen bireyler mutlaka vardır.
 • 05
  Omicron diğer varyantlara göre daha fazla mutasyon taşıyor
  Güney Afrika’da ‘Nu’ ismiyle ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak adlandırılan yeni koronavirüs varyantı toplumda kaygı yaratmaya devam ediyor.
 • 06
  Oğuzhan Koç “Aşkın Mevsimi’ Çıktı!
  Çıkardığı dinlenme rekorları kıran single albümlerine bir yenisini daha ekleyen Oğuzhan Koç, şimdi de “Aşkın Mevsimi’ adını verdiği yeni şarkısıyla kendinden söz ettiriyor.
 • 07
  Ferhat Göçer’den Müzik Dünyasına Bir Armağan
  ‘’DİLHUN’’ TANER KAYA GELDİ FERHAT GÖÇER HEM YAZDI HEM DÜET YAPTI Albümün Yapımcısı Ferhat Göçer, Söz ve Müziği Kendisine Ait ‘’Yaklaşmayın’’ Şarkısını Taner Kaya İle Birlikte Seslendirdi   Profesyonel müzik yolculuğuna, 2011 yılında Ferhat Göçer’in seslendirdiği ‘’Ayrılsak Ölürüz Biz’’ şarkısının sözlerini ve müziğini üstlenerek Taner Kaya, kariyerinin ilk albümü ‘’Dilhun’’ (Yüreği kan ağlayan, mutluluktan nasibini almamış, çok üzgün kimse) ile bugün(3 Aralık) müzikseverlerle buluştu.
 • 08
  Deniz Baysal Yurtcu “Adli Psikolog Olmak İsterdim”
  Aşk, Emek, Hayaller” isimli dizi ile çıkış yapan, “Kaçak Gelinler” projesi ile geniş bir hayran kitlesi kazanan Deniz Baysal Yurtcu MAG Aralık sayısının konuğu oldu.