16° Parçalı bulutlu

Kemal Okuyan’dan ittifak açıklaması: Yol almamız sanıyoruz bazılarını rahatsız etti

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Halk Tv'de Özlem Gürses'in canlı yayın konuğu oldu ve gündeme gelen ittifak haberleri ve sonrasında ortaya çıkan tartışmaları değerlendirdi.
Gündem - Kasım 20, 2021 2:30 pm A A

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Halk Tv'de Özlem Gürses'in canlı yayın konuğu oldu ve gündeme gelen ittifak haberleri ve sonrasında ortaya çıkan tartışmaları değerlendirdi.

Programda gazeteciler İsmail Saymaz ve Hilmi Hacaloğlu'nun da sorularına da yanıt veren Okuyan, AKP'nin oylarının düştüğü, Millet İttifakı'nın Cumhur İttifakı'nı geçtiği anket sonucu ile ilgili soruyu cevaplayarak başladı. Siyasi iktidarın gittikçe seçmen tabanını yitirdiğini söyleyerek sözlerine başlayan Okuyan şöyle devam etti:

"Zaten yitirmemesi doğal olmazdı. Son ekonomik güçlüklerle birlikte iktidarın tabanındaki erime hızlandı. Öte yandan burada her şeyin bu grafiklerde, tablolarda, ittifakların oy oranlarında olmadığını söyleyen bir partiyiz. Buradan haraket edilmemesi gerektiğini söyleyen bir partiyiz."

AKP'nin bugün oylarının erimesine neden olan şey, AKP'den ibaret olmayan bir olgu" diyen Okuyan, "Biz düzen eleştirisi yapan, düzeni karşısına alan bir parti olarak işlerin sadece Erdoğan gidince düzeleceğine inanmıyoruz. Erdoğan gitsin, bunun için başından beri uğraşıyoruz, bu konuda hiçbir tereddüt yok. Zaten burada bir duygudaşlığımız var. Bu iktidarın Türkiye'nin üzerindeki gölgesinin kalkması lazım. Bu gölge kalktığında acaba Türkiye düzlüğe çıkacak mı? Bunu sormak zorundayız bir siyasi parti olarak" ifadesini kullandı.

'İçinde olacağımız ittifakın temel meselelerde net olması gerekir'

Sözlerine solda ittifak görüşmeleriyle ilgili devam eden Okuyan şu ifadeleri kullandı:

"Evet, sorumluluğumuz var, AKP'ye, bugünkü siyasi iktidara karşı, bu sorumluluğu yerine getireceğiz. Ama bunun ötesinde biz AKP'yi Türkiye'nin başına getiren ya da AKP'nin üzerinde yükseldiği zeminin korunduğu bir kurtuluş reçetesini reddediyoruz. Bugün gündeme geldi, EMEP'le, Sol Parti'yle ne görüşüyoruz diye, e bunu görüşüyoruz. Devrimci, solcu siyasi özneleriz, mahalle baskısıyla 'Erdoğan gitsin, hep beraber toplanın, ittirin' türü bir dolduruşun parçası olmayız. Doğal olarak bizim sorguladığımız bazı temel meseleler var. Bizim partimiz 15 gün önce tüm partilere sorular yöneltti. Neydi bu sorular? "NATO'dan çıkacak mısınız? AB ile ilişkileriniz ne olacak? Zorunlu din derslerini kaldıracak mısınız? Diyanet duracak mı? Emek sermaye denkleminde bizim motor gücümüz özel sektör mü olacak diyeceksiniz, yoksa emekçi halkın iktidarını mı kuracaksınız? Bu sorular temel sorular ve bizim bunlara verdiğimiz yanıtlar tabii ki farklı. Belki biraz can sıkıcı, kolay yolu önermiyoruz parti olarak. Ama öte yandan bizim içine gireceğimiz ittifakın bu temel meselelerde çok net olması gerekir. Yoksa matematiksel hesaplar, vekil pazarlıklarıyla bir oluşum parçası niye olalım?"

'Türkiye'de sol her zaman aldığı oydan fazlasıdır, akıl ve vicdandır'

Sola dönük eleştirileri değerlendiren Okuyan konuşmasına şöyle devam etti:

"Sizde o zaman küçük partiler olarak kalmaya devam edersiniz diyorlar? Peki, o zaman niye bu dert oluyor? Madem Türkiye'de bağımsız duran sol bu kadar önemsiz, neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Neden üzerimize bu kadar mahalle baskısı yapılıyor, illa bazı ittifakların parçası olun diye baskı yapılıyor? Türkiye'de sol her zaman aldığı oydan fazlasıdır, akıl ve vicdandır. Ayrıca Türkiye solu her zaman küçük kalmaya mahkum değil, başkalarının gölgesinden çıktığında sosyalist hareket, ki bunun için uğraşıyoruz, büyüyecektir. İki partinin şemsiyesi altında toplansın diye bir baskı var Türkiye solunun üzerinde. O partilerde dostlarımız var ama bizim söylediğimiz farklı bir şey ve Türkiye'de bunun güçlenmesi gerekiyor. Hayat pahalılığı, döviz bunlar Erdoğan gidince değişecek mi, bütün dünya bunu, hayat pahalılığını tartışıyor."

'Siyaset reddiyelerle yapılmaz, ilkeler üzerinden yapılır'

"Siyaset reddiyelerle yapılmaz, ilkeler üzerinden yapılır. Bizim EMEP ve Sol Parti'yle ilişkimiz yeni değil. Geçmişte son derece anlamlı işbirlikleri yaptık. Yetmez ama evet denilen o meşhur referandumda bu üç parti birlikte çok önemli işbirlikleri yaptı. Bu başka partilerle görüşmüyoruz anlamına gelmiyor, görüşüyoruz ama bu üç parti belli bir zeminde buluştuk, buradan başlayıp belli bir çağrıyla devam etmeyi düşünüyoruz. Bu yapılarla aynı düzeyi şimdilik bulamamışız demek ki."

TİP ve HDP ile ilişki kurmaya ilişkin soruya Okuyan şöyle yanıt verdi:

"Yolumuz ayrıldı, bu yol ayrılığına ilişkin burada, sol için bir tartışmayı bu şekilde yapmam yol ayrılığının nedenlerine dair. Ama sorduğunuz için söylüyorum, bizim TİP'le şu anda bu çerçevede bir görüşme, ortak zemin yaratma gündemimiz yok. Çok net bir şekilde söylüyorum. HDP'nin de yol haritası başka. O yol haritasını kendileri anlatıyor zaten. Burada onlar adına konuşmam zaten sağlıklı olmaz, herkesin kendi stratejisi var."

'Sol kendi ayağı üzerinde durmak zorunda'

Sürdürülen görüşmelerde önemli olanın içerik olduğuna vurgu yapan TKP Genel Sekreteri, burada da yol aldıklarını söyledi. Okuyan sözlerine şöyle devam etti:

"Yol almak sanıyoruz bazılarını rahatsız etti. Ne zaman bağımsız bir iş yapmak istese Türkiye sosyalist hareketi sürekli olarak bir mahalle baskısıyla karşılaşıyor. Siyasete girdiğimden beri, Türkiye solunun üzerinde bir CHP gölgesi var, yakın zamanda HDP gölgesi de eklendi. HDP ve CHP'ye yönelik bir eleştiri yapmıyorum burada, Türkiye solu kendi ayağı üzerine durmadan, hiçbir şey olamaz diyorum, ikisi farklı şeyler. Zaten öbür türlü Türkiye solu gelişmiyor ki, bir aksesuar, bir renk olarak duruyor. Bunu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu önümüzdeki dönemde başka siyasi güçlerle görüşmeyeceğiz anlamına gelmiyor. Siyaseti sekterlik ya da kendimizi küçük, ayrı tutalım değil, derdimiz bu değil. Söylediklerimiz net olsun, derdimiz bu. Anti emperyalizm, laiklik soldan sorulurdu gümbürtüye gitti, Türkiye'de yaygın bir yoksulluk açlık sorunu var, bunları açıktan savunmayacak, dile getirmeyecek, sabah akşam Erdoğan gitsin ne olursan olsun mu diyeceğiz? Erdoğan'ın gitmesi için Türkiye'de en fazla çaba gösteren sosyalistlerdi en başından beri. O zaman herkes özgürlük hayalleri kuruyordu AKP ile… Türkiye'de AKP'nin yerine hazırlanmaya çalışılan yeni iktidar seçenekleri Türkiye'ye kurtuluş getirmeyecek, Türkiye sosyalist hareketi bunu söylemeyecek mi? Öte yandan biz sorumlu davranacağız, siyasi iktidarın gitmesini zorlaştıracak bir tutum almayız biz, önümüzü görüyoruz, Türkiye gerçeklerini görüyoruz. Ancak bunu yaparken ilkelerimizi bir kenara atıp başkalarının kuyruğunda siyaset yapmayacağız."

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 2:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON HABERLER

 • 01
  Öğretmenler En Çok Neyden Şikayetçi ? (Özel Haber)
  Türk Eğitim Sen tarafından yapılan ankette öğretmenlerin en çok şikayetçi olduğu konular gün yüzüne çıktı. Katılımcıların yüzde 58’i Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanlık taşra teşkilatlarında liyakatsız yöneticilerin tutum, davranış ve uygulamalarından şikayetçi oldu ! Ankete katılımcıların %52,52’si il/ilçe müdürlüklerinde en çok yaşadıkları sorun olarak liyakatsiz yöneticilerinin tutum, davranış ve uygulamaları olarak belirtmişlerdir. %22,24’ü ise hiçbir […]
 • 02
  Horlamaya Çözüm
  Horlamaya Çözüm !  Horlama, uyku ve yaşam kalitesini engelleyen sorunların başında geliyor. Horlama şikayeti olan kişilerin sabahları fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz uykuyla güne başladıklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, bu rahatsızlığın ‘Su Diyeti’ ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 – 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebileceğini ifade ediyor.  Dr. […]
 • 03
  Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneğinden Gazeteci Ferhat Aydoğan’a Teşekkür
  Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Dünya Ticaret Yatırım ve Kalkındırma Derneği’ni ziyaret etti. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, dernek başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Aydoğan gerçekleştirdiği ziyarette, Dernek Başkanı Ali Genç’e hizmet anısına onur plaketi takdim ederek işlerinde başarılar diledi. Ziyaretten dolayı memnuıniyetini belirten Dernek Başkanı Ali Genç, […]
 • 04
  Ege Kıyılarında Fırtına Devam Edecek
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kıyı Ege’de devam eden kuvvetli fırtınanın yarın da (30 Kasım 2021 Salı) etkili olacağı bilgisini verdi.
 • 05
  ORGANICS by Red Bull “Organics Sunday” ile bomontiada’da Sertab Erener ve Gülinler Rüzgarı Esti
  Türkiye’nin ilk organik içerikli gazlı içecek serisi ORGANICS by Red Bull’un müzik, çağdaş sanat ve gastronomiyi harmanlayan ORGANICS by Red Bull Sessions çatısı altında, 28 Kasım’da Yapı Kredi bomontiada’da Organics Sunday etkinliği gerçekleştirildi.
 • 06
  Cartel Grubu’nun İnceefe’sinden Pandemic albümü
  Efsane CARTEL grubunun kurucu üyelerinden İnceEfe'nin kurduğu Efeler Area şirketinin yapımcılığını üstlendiği, 19 sanatçının şarkılarının bulunduğu PANDEMIC isimli toplama albüm Cuma günü tüm dijital marketlerde yerini aldı.
 • 07
  Veri madenciliği ile gelecekteki trendler öngörülebiliyor…
  Veri madenciliği, insan gözüyle görülmesi mümkün olmayan finansal eğilimlerin keşfedilmesi, güvenlik açıklarının tespiti, gen haritalandırma ve pazar analizi gibi uygulamaları mümkün kılıyor.
 • 08
  Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Dirikoç ve yöneticilerden NTSO Başkanı Parmaksız’a ziyaret
    Nevşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Nafiz Dirikoç ve beraberindeki kulüp yöneticileri Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.