26° Parçalı az bulutlu

Kemer’in İlk Müzesinin Projesi Son Aşamaya Geldi

Türkiye’nin en önemli turizm lokomotifleri arasında yer alan Kemer’de yapılması planlanan etnoğrafya müzesinin proje çalışmaları son aşamaya geldi.
Gündem - Haziran 24, 2022 11:30 am A A
Türkiye’nin en önemli turizm lokomotifleri arasında yer alan Kemer’de yapılması planlanan etnoğrafya müzesinin proje çalışmaları son aşamaya geldi.
 
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve yerel tarihçi Ramazan Kar, Kemer Liman Caddesi’ndeki eski jandarma karakol binasını müzeye dönüştürmek için daha önce ilk adımı atmış ve binada incelemelerde bulunmuştu.
 
Kemer’in ilk etnoğrafya müzesi olma özelliği taşıyacak olan müzenin projesi son aşamaya geldi. Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Baki Yalın, DAD Mimari Tasarım Restorasyon Danışmanlık Hizmetleri’nden proje müellifi Derya Ak Tepecik ve Kemer Belediyesi Kültür Müdürlüğü personelleri, belediye mimarları bir toplantı yaptı.
 
Toplantıda, müzenin projesi hakkında fikir alışverişinde bulunularak, projeye son şekli verildi. Projedeki son düzeltmelerin ardından yapım ihalesine çıkılacağı belirtildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer’in ilk müzesi için daha önce adım attıklarını söyledi.
 
Eski jandarma karakol binasını müzeye dönüştürmek için çalışma başlattıklarını hatırlatan Belediye Başkanı Topaloğlu, müzeyi eski Antalya evlerinin mimarisine uygun olarak yapacaklarını ifade etti.
 
Başkan Topaloğlu, proje çalışmalarında son aşamaya gelindiğine değinerek, “Projede son düzenlemelerden sonra ihaleye çıkılacak ve müzenin yapım aşamasına geçilecek. Yerel tarihçimiz Ramazan Kar’ın elinde Kemer’e ait çok sayıda miras niteliğinde eserler mevcut. Bunları Ramazan Kar’ın da desteğiyle müzede sergileyeceğiz. Burası Kemer’in kent belliği olacak. Ramazan Kar’a destekleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Kemer yöresinde eskiden halkın kullandığı ev eşyaları, tarım aletleri, eski yaşantılara ait objeler, eski fotoğraflar gibi eserlerin sergileneceği müze, vatandaşların ve ilçeye gelen yerli ve yabancı misafirlerin cazibe merkezi haline gelecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 11:30 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Ferhat Aydoğan’dan Osman Baylaz’a Ziyaret
  Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından Zaza lakabı ile tanınan aslen Bingöl’lü olan Osman Baylaz’ı Gazeteci Ferhat Aydoğan Ankara’da ziyaret etti. OSMAN BAYLAZ KİMDİR..! Bingöl merkez Mazrafaki’de, iyi bir siyasetçi, kabul gören bir kanaat önderi ve garip gurebanın koruyucusu bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açtığında tarih, 1972’ydi. 1980 darbesinde henüz çocuktu ve zorlu geçen çocukluğunda ilkokulu […]
 • 02
  İznik Belediye Başkanlığı tarafından çalışmaları yürütülen Kütüphane ve Gençlik Merkezi açıldı
  Selçuk Mahallesi Kılıçaslan caddesi üzerinde bulunan eski polis lojmanlarının bulunduğu alanda evlerinin yıkımın ardından kazı çalışmaları gerçekleştirildi.
 • 03
  Saray Belediyesi parkları renklendiriyor
  Saray Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilçe merkezinde bulunan havuz ve parklara renk katıyor.
 • 04
  Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim’de Yolları Yeniliyor
  Kentin birçok noktasında eş zamanlı olarak yol yapım çalışmalarını sürdüren Aydın Büyükşehir Belediyesi, sürücüler ve yayalar için güvenli ve konforlu yollar oluşturmaya devam ediyor.
 • 05
  Van Gölü’ndeki Dip Çamuru Temizliği Devam Ediyor
  Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.
 • 06
  Beko: Her yıl 100’e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor.
  Çocuk işçilerin ölümüne neden olanların kalbi kurusun!   TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadığınız için iktidarınız boyunca her yıl 2 bine yakın işçi arkadaşımız hayatını, maalesef kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.
 • 07
  Aliağa’da Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor
  Kurban Bayramına kısa bir süre kala Aliağa'da kurulan kurban pazarı, satıcılar ile alıcıları bir araya getiriyor.
 • 08
  Yangınlar Sadece Ormanlara Değil, Yaban Hayatına da Zarar Veriyor
  Marmaris’te başlayan ve Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na da yayılan orman yangını sonrasında yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, “Orman Yangınları Sırasında Yaban Hayvanları İçin Tahliye Planı Yapılsın,   İlkyardım Merkezleri Kurulsun” talebiyle change adresinde bir imza kampanyası başlattı ve kampanyaya 10 binin üstünde imza atıldı.