Kırmızı Elmas’ın Ünü Sınırları Aşıyor

İnegöl’ün önemli tarım değerlerinden biri olan ve halk arasında sağladığı katma değerden dolayı “Kırmızı Elmas” ismiyle anılan Kurşunlu Çileğinin yurt içi ve yurt dışında bilinirliğinin arttırılması ve tanınması adına İnegöl Belediyesi tarafından Çilek Şenliği düzenlendi.
Gündem - Eylül 25, 2022 12:00 pm A A

İnegöl’ün önemli tarım değerlerinden biri olan ve halk arasında sağladığı katma değerden dolayı “Kırmızı Elmas” ismiyle anılan Kurşunlu Çileğinin yurt içi ve yurt dışında bilinirliğinin arttırılması ve tanınması adına İnegöl Belediyesi tarafından Çilek Şenliği düzenlendi. İnegöl’ün bereketli topraklarının nadide değerlerinden biri olan Kurşunlu Çileğinin; aroması, uzun raf ömrü ve Kasım ayına kadar süren hasadı ile öne çıktığı ifade edildi.

 

Bereketli topraklarıyla pek çok tarımsal değere sahip olan İnegöl’ün önemli değerlerinden biri de Kurşunlu Çileği. Eskiden bir fasulye deposu iken 15 yıl önce bölge halkının çileği keşfetmesiyle bugün adeta çileğin başkenti konumuna gelen Kurşunlu Mahallesi ve civar köylerde, bu yıl 12 bin fönüm arazide 48 bin ton çilek üretildi. Kurşunlu Çileği özellikle aroması ve lezzetiyle dikkat çekerken, aynı zamanda; uzun raf ömrü, serasız yetiştirilen, tamamen doğal ve katkısız olması, Mayıs ayında başlayıp Kasım ayına kadar devam eden ülkenin en uzun hasat süresi ile mevsimin son hasadın burada yapılıyor olması özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

ÇİLEK, SAĞLADIĞI KATMA DEĞERDEN DOLAYI KIRMIZI ELMAS OLARAK ANILIYOR

Kurşunlu Mahallesinde bugün her aile mutlaka çilek üretimi gerçekleştirir hale gelirken, bölgeye sağladığı katma değer ile çilek “Kırmızı Elmas” adıyla anılmaya başladı. Yurt içi ve yurt dışında alıcılar tarafından yoğun ilgi gören, ihraç edilerek ülkemize ekonomik katma değer sağlayan Kurşunlu Çileğinin daha fazla tanıtılması ve bilinirliğinin arttırılması adına İnegöl Belediyesi tarafından Çilek Şenliği düzenlendi. Geçtiğimiz yıl ilki yapılan şenliğin ikincisi, Cumartesi günü Kurşunlu Mahallesinde yapıldı. Tarımsal ürün stantları, çilek tanıtım alanları ve çilekten yapılan farklı doğal ürünlerin yer aldığı stantların bulunduğu şenlik, konserler ve çilek yarışmaları ile süslendi. 16.00’da başlayan Kurşunlu Çilek Şenliğine İnegöl ve Bursa protokolünün ilgisi de yoğun oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, tarım sektör temsilcileri ve vatandaşların katıldığı şenlikte kısa bir selamlama konuşması yapan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Son yıllarda Kurşunlu çilek ile anılmaya başladı. Özellikle son 10 yıldır böyle. Eskiye baktığımızda burası fasulye deposu bir bölgeydi. Sonrasında çilekle tanışan bölge halkı, Kurşunlu ve civar köyleri 10-15 yıl gibi bir sürede marka haline geldi. Yapılan şenliğin hayırlı olmasını diliyor, Kırmızı Elmasımızın çiftçimize bereket getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

İNEGÖL BEREKETLİ BİR ŞEHİR

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise İnegöl’ün bereketli topraklarından söz ederek şöyle konuştu: “İnegöl’ümüz Uludağ’ın güneyinde kurulmuş, çok bereketli topraklardan oluşan bir şehir. Bizler de bu bereketin farkındayız. Bu şehirde yaşayan insanlar her yeni güne bu şehirde üretmek, bu şehirde yenilikleri ortaya koymak adına başlıyor. Pek çok güzelliğin de bu sayede ortaya çıktığını görüyoruz. Bugün burada çilek yetiştiriciliğinin ne duruma geldiğini hep birlikte görüyoruz.”

 

HER BİR ORGANİZASYON, DEĞERLERİMİZİ TANITIYOR

“İnegöl Belediyesi öncülüğünde tüm paydaşlarımızla şehrimizi büyütüyoruz ve geliştiriyoruz. Tabi şehrimiz daha çok sanayisiyle, sanayi içerisinde de mobilya ile anılıyor. Biz bu alanda daha güçlü şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. Ancak bunun yanında stratejik olarak gözüken tarımı, hayvancılığı da daha uzun soluklu ve verimli kılmak adına el birliği ile bu alanda çalışmalar yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Küçükbaş Hayvancılık Festivalimizi yaptık, Teknoloji Festivalimizi yaptık, bunlar kıymetliydi. Yine İnegöl’de bir ilk olarak Baykoca Yağlı Güreşlerini gerçekleştirdik. Bunların her biri kendi alanında birer tanıtım, beraberinde şehrimizin tanıtımı. Pek çok faydayı içeriyor. Her şeyden önce de buradan ilçe halkımızın biz istifade etmelerini istiyoruz.”

 

“ÇİFTÇİMİZE REHBERLİK ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Tarımsal alanda da İnegöl’de çok güzel işler oluyor. Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizi kurduk. Çok kıymetli siz üreticilerimiz buraya üye olarak destek oldunuz. Soğuk Hava Tesisimizi kurduk. Pazar organizasyonları yapmaya çalışıyoruz. Beraberinde salça makinesi, ceviz soyma makinesi gibi ekipman destekleri sağladık. İnegöl’ümüze modern bir Hayvan Pazarı kazandırdık, verimsiz arazilerde taş toplama aracıyla destek olmaya çalıştık. İnegöl Belediyesi olarak bizler vatandaşımızın bulunduğu alanda, arazide en güzel işleri yapması adına rehberlik etmeye devam edeceğiz.”

 

KURŞUNLU’DA BU YIL 12 BİN DÖNÜMDE 48 BİN TON ÇİLEK ÜRETİLDİ

“Kurşunlu çileği ile ilgili alıcılardan dinlediğimiz özellikleri; lezzet ve aroma ile dayanıklılık konusunda ön plana çıktığını görüyoruz. Kurşunlu çileği böyle markalaşmaya devam ediyor. Neredeyse ürünün en son hasadı Kurşunlu’da yapılıyor. Bu çağrıyı da herkese yapmaya devam ediyoruz. Buradan her vakit topraktan çilek alabilirsiniz. Burada bu yıl için 12 bin dönüm arazide 48 bin ton ürün elde edildi. Kurşunlu’da neredeyse her aile çilekle uğraşır hale geldi. Bundan sonrasında da daha yeni ve güzel, verimli çalışmalar olması adına el birliği ile gayretle çalışacağız. Ben çileğin bu noktaya gelmesinde emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

 

YAPILAN ETKİNLİKLER DEĞERLERİMİZİ ÖN PLANA ÇIKARIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da her şehrin, bölgenin bir değeri olduğuna vurgu yaparak; “Cenabı Allah her şehre, her yerleşim birimine ayrı bir özellik vermiş. Her şehir kendi değerlerini ön plana çıkarmak için festivaller, etkinlikler yapıyor. Bütün Türkiye’ye, bütün Dünyaya haykırıyor. Sosyal medyadan, youtuberlar aracılığıyla, basın aracılığıyla… Biz şu konuda iddialıyız diye iddiasını ortaya koymaya ve gündemde tutmaya çalışıyor. Biz o kadar bereketli bir memlekette yaşıyoruz ki 1 Ocak’tan 31 Aralık’a kadar her dönem bir değerimiz var. Bursa’nın tüm ilçeleri bu noktada çok bereketli. Yaban Mersini, Ahududu, Goji Berry, Lavanta, Çilek, Siyah İncir, Zeytin, Armut, Domates, Biber, Soğan… Gastronomi Festivalimizde de bunu özellikle belirttim, Bursa aynı zamanda gastronomiyi besleyen şehir dedim. Biz bir yerlerden malzeme getirip yapmıyoruz bu yemekleri. Malzemelerini de burada üretiyoruz. Tabi bunun arkasında da büyük bir emek var, gayret var. Belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve Ziraat Odalarımız tarafından farklı farklı etkinlikler yapılıyor. İnegöl Belediye’mizin Kurşunlu Mahallemizde gerçekleştirdiği Çilek Şenliği ve Cerrah Mahallemizde yapacağız Fasulye Şenliği de bu değerlerimizi daha fazla ön plana çıkarıyor. İnegöl’ün birçok değeri gibi bu değerinin de tanınırlığının artması için yapılan etkinliğin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

ÇİLEK YARIŞMALARI ŞENLİĞE RENK KATTI

Konuşmaların ardından İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ekiplerinin gösterisiyle devam eden Çilek Şenliğinde, ayrıca çilek ile ilgili yarışmalar da yapıldı. Bayanlar arasında çilek tahmin yarışması yapılırken, erkekler arasında ise en hızlı çilek yeme yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Şenlik daha sonra Müslüm ve Mustafa Eke konseriyle devam etti. Yaklaşık 2 saat boyunca Müslüm-Mustafa Eke ile Kurşunlu Mahallesi sakinleri eğlence dolu anlar yaşadı.

 

PROTOKOL ÇİLEK HASADI YAPTI

Bir yandan şenlik alanında eğlenceler devam ederken, protokol üyeleri alandaki stantlara da ziyaretler yaptı. Ardından protokol çilek tarlasına giderek hasat gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Gündem - 12:00 pm A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Aynı Anda iki projeyle ekranlarda
  Kasaba Doktoru’ndaki Berna karakteriyle gönüllere taht kuran Banu Karagöz, Tabii’de yayınlanan iki dönem projesiyle yeniden kamera karşısına geçti.
 • 02
  Özel sporcular Türkiye Şampiyonasına gidiyor
  Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek özel sporcular, düzenlenen turnuvada belirlendi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek atletizm, gülle ve cirit atma sporcularının belirlendiği turnuva İzmit Atletizm pistinde düzenlendi.
 • 03
  KO-MEK Dilovası ilçe sergisi açıldı
  12 ilçede 12 ayrı sergi düzenleyerek el emeği göz nuru ürünleri sergileyen KO-MEK Dilovası ilçe sergisinin açılışını vatandaşların yoğun katılımı ile yaptı.
 • 04
  Ankara Üniversitesinde Depremden Etkilenen İllerin Türküleri Yankılandı
  Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin açtığı yaraların sarılmasına destek olmak amacıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen illerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.
 • 05
  Başkan Büyükekşi Akademi Ziyaretlerine Çaykur Rizespor ile Devam Etti
  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Altyapı Akademileri Projesi kapsamında Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli oluşturmak ve sürdürebilmek adına gerçekleştirdiği kulüp akademileri ziyaretlerine bir yıl aradan sonra Süper Lig’e yükselen Çaykur Rizespor ile devam etti.
 • 06
  Küçüklerden mesaj dolu çizgiler
  Nilüfer Belediyesi Karikatür Atölyesi’nde bir dönem daha başarıyla tamamlandı.
 • 07
  “Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023" 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan'da Düzenlendi
  Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov: “Nükleer enerji, ekolojik olması, enerji üretmesi ve ekonomik faydaları bakımından benzersiz” “Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit miktarını yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacak” Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum 2023” başlıklı 16.
 • 08
  ''Dostlarla Akşam Yemeği'' Haziran Sonuna Kadar Her Çarşamba House OF Performance HoP' da
  House of Performance (HoP)’ın kendi prodüksiyonu olan ve Genel Sanat Yönetmeni   Özen Yula’nın yönettiği, Yazar Donald Margulies’in yazdığı, Özge Borak, Ahmet Tansu Taşanlar, Derya Artemel ve Ümit Kantarcılar’ın oynadığı ”Dostlarla Akşam Yemeği” adlı oyun, 17 Mayıs’ta prömiyer yaparak oldukça ilgi gördü.