Koçsavunma’dan Mavi Sulara Akıllı Temizlik

KoçSavunma Ar-Ge’sinin yenilikçi yaklaşımı ve “temiz denizler” hedefiyle geliştirilen Smartium Clean, akıllı teknolojisiyle kolay kullanım olanağı sunuyor.
Teknoloji - Ağustos 11, 2022 10:20 am A A

KoçSavunma Ar-Ge’sinin yenilikçi yaklaşımı ve “temiz denizler” hedefiyle geliştirilen Smartium Clean, akıllı teknolojisiyle kolay kullanım olanağı sunuyor. Denizlerdeki çöpü kolayca toplayabilen ürün hem uzaktan kumandalı hem de otonom çalışabiliyor. 

 

Smartium Clean teknolojik alt yapısı ile deniz temizliğinden sorumlu kurum ve kuruluşların operasyon süreçlerini hızlandırırken temizlik maliyet yükünü önemli ölçüde azaltıyor.

 

Savunma sanayii teknolojilerinde Türkiye’nin yenilikçi markası KoçSavunma (Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri AŞ), denizlerin temizliği için önemli bir inovasyona imza attı. KoçSavunma’nın geliştirdiği Smartium Clean ürünü, denizlerdeki çöplerin etkisiyle artan ve müsilaj sorunu nedeniyle daha da görünür olan kirliliğe çözüm getirmeyi amaçlıyor. Ürün özellikle marina, koy, plaj, göl/gölet gibi alanlarda kullanılmak üzere geliştirildi. Fikir aşamasından itibaren Setur Marinas ile birlikte geliştirilen ve ilk olarak Türkiye genelindeki Setur Marinalarda hizmete sunulan Smartium Clean, yüzergezer çöplerin toplanmasını sağlayan akıllı teknolojisi ile dikkat çekiyor. Deniz temizliğinden sorumlu kurum ve kuruluşların operasyon süreçlerini hızlandıran ürün, temizlik maliyetlerini azaltan gelişmiş özellikler sunuyor. Biriken çöpleri uzaktan kumandalı ya da otonom olarak temizleyebilen Smartium Clean, ülkemizdeki bu amaç için tasarlanan ilk insansız su üstü aracı olarak öne çıkıyor.

 

“DENİZ SUYU TAHLİLİ” ÖZELLİĞİ ÇOK YAKINDA

Smartium Clean, amaca göre özelleştirilebilen yüzer bir platform olarak geliştirildi. Smartium teknolojisi, deniz ve göl gibi su alanlarına kolayca uyum sağlayabilecek şekilde donatıldı. Ürün, mevcut su yüzeyindeki atıkları toplama, temizleme özelliklerinin yanı sıra; önümüzdeki günlerde deniz suyu tahlili gibi farklı amaçlar için de kullanılabilecek. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ilgili su alanlarında; su kalitesi izleme, akustik görüntüleme gibi çıkacak farklı ihtiyaçları karşılayacak, modüler gelişime açık mimarisi ile ihtiyaca özel çözümler sunacak.   

 

HEM TEKNOLOJİSİ HEM ENERJİSİ AKILLI 

Kendi bataryasıyla çalışan ve su alanlarına temiz enerjiyle ulaşan Smartium Clean, fosil yakıtların kullanılmadığı koruma altındaki temiz su alanları için de kolaylık sağlıyor. Ayrıca ürünün akıllı kamerası temizlik sırasında görsel destek sağlarken tüm operasyonun sorunsuzca yönetilebilmesine olanak sağlıyor. Özellikle temizlik operasyonunu yürüten kurum ya da kuruluşlar Smartium Clean’i sınırlı insan kaynağı ile verimli bir şekilde kullanabiliyor. Aracın kullanıcı dostu operatör paneli, tüm operasyonu bir kişinin yürütebileceği gelişmiş özellikleriyle minimum sürede en fazla çöpü toplamaya olanak veriyor.

 

TEMİZ VE GÜVENLİ DENİZLER İÇİN

Konu ile ilgili açıklama yapan KoçSavunma Yönetici Direktörü Mehmet Hakan Öktem, KoçSavunma’nın en yeni teknolojileri ürünleştirme konusunda güçlü Ar-Ge’siyle ülke ekonomisine katkıda bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “KoçSavunma olarak ‘temiz ve güvenli denizler’ hedefimizi Smartium Clean ile bir adım ileriye taşıyoruz. Yaratıcı ve yenilikçi özellikleriyle Smartium Clean, ilk etapta Türkiye genelindeki Setur marinalarında hizmete sunuldu. Ülke güvenliği ve savunma için ileri teknolojiler geliştiren KoçSavunma ekibimiz, Smartium Clean gibi inovasyon rasyosu yüksek ürünlerle bu amaca katkı vermeyi sürdürüyor. KoçSavunma, Smartium Clean ile savunma sanayinde kazandığı bilgi birikimini sivil alanlarda kullanırken robotik ve otonomi alanında da çalışmalarını derinleştirme fırsatı buluyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Teknoloji - 10:20 am A A
BENZER HABERLER

SON HABERLER

 • 01
  Aynı Anda iki projeyle ekranlarda
  Kasaba Doktoru’ndaki Berna karakteriyle gönüllere taht kuran Banu Karagöz, Tabii’de yayınlanan iki dönem projesiyle yeniden kamera karşısına geçti.
 • 02
  Özel sporcular Türkiye Şampiyonasına gidiyor
  Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek özel sporcular, düzenlenen turnuvada belirlendi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Özel Sporcular Türkiye Şampiyonası’nda Kocaeli’yi temsil edecek atletizm, gülle ve cirit atma sporcularının belirlendiği turnuva İzmit Atletizm pistinde düzenlendi.
 • 03
  KO-MEK Dilovası ilçe sergisi açıldı
  12 ilçede 12 ayrı sergi düzenleyerek el emeği göz nuru ürünleri sergileyen KO-MEK Dilovası ilçe sergisinin açılışını vatandaşların yoğun katılımı ile yaptı.
 • 04
  Ankara Üniversitesinde Depremden Etkilenen İllerin Türküleri Yankılandı
  Ankara Üniversitesinde, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin açtığı yaraların sarılmasına destek olmak amacıyla tüm repertuvarı felaketten etkilenen illerin türkülerinden oluşan “Deprem Özel Konseri” düzenlendi.
 • 05
  Başkan Büyükekşi Akademi Ziyaretlerine Çaykur Rizespor ile Devam Etti
  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Altyapı Akademileri Projesi kapsamında Altyapı Akademilerinde Türkiye Modeli oluşturmak ve sürdürebilmek adına gerçekleştirdiği kulüp akademileri ziyaretlerine bir yıl aradan sonra Süper Lig’e yükselen Çaykur Rizespor ile devam etti.
 • 06
  Küçüklerden mesaj dolu çizgiler
  Nilüfer Belediyesi Karikatür Atölyesi’nde bir dönem daha başarıyla tamamlandı.
 • 07
  “Rusya- İslam Dünyası: Kazanforum 2023" 16. Uluslararası Ekonomi Forumu Kazan'da Düzenlendi
  Rosatom Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü ve Bölge Başkan Yardımcısı Alexander Voronkov: “Nükleer enerji, ekolojik olması, enerji üretmesi ve ekonomik faydaları bakımından benzersiz” “Akkuyu NGS, tek başına ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşılayacak ve atmosfere salınan karbondioksit miktarını yılda yaklaşık 18 milyon ton azaltacak” Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da “Rusya-İslam Dünyası: Kazan Forum 2023” başlıklı 16.
 • 08
  ''Dostlarla Akşam Yemeği'' Haziran Sonuna Kadar Her Çarşamba House OF Performance HoP' da
  House of Performance (HoP)’ın kendi prodüksiyonu olan ve Genel Sanat Yönetmeni   Özen Yula’nın yönettiği, Yazar Donald Margulies’in yazdığı, Özge Borak, Ahmet Tansu Taşanlar, Derya Artemel ve Ümit Kantarcılar’ın oynadığı ”Dostlarla Akşam Yemeği” adlı oyun, 17 Mayıs’ta prömiyer yaparak oldukça ilgi gördü.